2024. július 18., csütörtök

Útháború Bogarason

Politikai akarat az ésszerűséggel szemben? – A falu szeretne dönteni a zentai önkormányzat helyett
Villanykarós út – most még járható, de mi lesz télen? (Horváth Zsolt felvételei)

A bogarasi „aszfaltozásügyben” érintett polgárok szerint a zentai önkormányzat a politikai akaratát szándékozza keresztülvinni az általuk hangoztatott észérvekkel szemben.

Legelőször is nézzük, hogy miről is van szó:

Az egész azzal kezdődött, hogy a zentai önkormányzat a Tartományi Nagyberuházási Alaptól támogatást kapott a község falvaiban lévő utak leaszfaltozására. A feltehetőleg tavasszal esedékes munkálatok kapcsán a bogarasi lakosok egy csoportja aláírásgyűjtésbe kezdett azért, hogy a zentai vezetés ne az úgynevezett Széles utat, a Kis utat, illetve a disznófarmmal szembeni, 8097-es számú dűlőutat aszfaltozza le, hanem a Villanykarós utat s az erre merőleges Kis utat lássák el szilárd útburkolattal, mivel ez a csupán hat tanyát érintő önkormányzati elképzeléssel szemben 19 tanya lakói számára könnyítené meg jelentősen a közlekedést, ugyanakkor egy iskolás gyermek helyett 8 szállítását oldaná meg teljesen. A petíciót aláíró 47 polgár szerint elképzelésük elfogadása esetén pénzt is megspórolhatna a zentai vezetés, mivel 2 kilométerrel kevesebb útszakaszt kellene aszfaltburkolattal ellátni, s egyben négy ápolásra szoruló személy, köztük egy gyermek életét is megkönnyítenék. A polgárok petíciójához egy átirattal csatlakozott a szabadkai áramelosztó cég zentai kirendeltsége is, amelyben az áll, hogy az Elektrovojvodina és a területen élő fogyasztók számára is sokat jelentene a Villanykarós út leaszfaltozása, mivel az áramszolgáltató munkatársai hatékonyan és gyorsan meg tudnák közelíteni az itt elhelyezkedő trafóállomásokat és távvezetékeket.

A kérdéses utak a földmérő hivatal térképén

A petíciót aláírók szerint, mivel földes útról van szó, ez az esőzések idején életveszélyesen csúszik, télen pedig szinte járhatatlan. Ezzel szemben az önkormányzat által aszfaltozásra kijelölt útszakasz salakozott, s ezért rossz időjárási körülmények esetén is könnyen lehet rajta közlekedni. Az érintett polgárok megjegyezték azt is, a disznófarmmal szembeni út szilárd útburkolattal történő ellátásáról maga a polgármester, Širková Anikó döntött. A téma kapcsán természetesen megszólaltattuk őt is, aki elmondta, hogy a Villanykarós út 3 méter széles, vagyis túl keskeny ahhoz, hogy leaszfaltozzák, ezért döntöttek a 8097-es számú dűlőút mellett, azzal, hogy a terveket mindenképpen elkészítik a Széles út és az ezeket összekötő Kis út leaszfaltozására is. A polgármester egyben reagált az Elektrovojvodina átiratára is, ami kapcsán megjegyezte, hogy amennyiben az áramelosztónak annyira szükséges ennek az útnak a leaszfaltozása, akkor a zentai dohánygyárhoz hasonlóan, a társadalmi felelősségvállalás jegyében saját maga aszfaltozza le azt. Az áramszolgáltató mellett az érintettek azt állítják, hogy a Mezőgazdaság Rt. vezetői is a Villanykarós út útburkolattal való ellátását támogatják.

Ezt követően a Villanykarós út mentén lakók nem hagyták annyiban Širková válaszát. Két, a Villanykarós út mentén földekkel rendelkező mezőgazdasági termelő egy szándéknyilatkozatot is aláírt, amelyben kijelentették, hogy két méter szélességben hajlandóak átengedni a földterületüket, hogy le lehessen aszfaltozni a kérdéses utat. Ezt a dokumentumot eljuttatták a zentai önkormányzathoz, ugyanakkor az érintett polgárok a zentai földmérő hivatalból kikérték a kérdéses terület térképét, s szerintük a polgármester valótlanságokat állított azzal, miszerint a Villanykarós út túl keskeny a leaszfaltozáshoz. A dokumentum szerint mindkét út egyforma széles, azzal, hogy mindkét út egy szakaszon leszűkül négy méterre.

A közelmúltban az aszfaltügy kapcsán beszéltünk a Villanykarós út leaszfaltozásában érdekelt emberek egy csoportjával, ugyanakkor szerettünk volna megszólaltatni embereket a 8097-es dűlőút mentén élők közül is, de közülük voltak, akik elfoglaltságra hivatkoztak, illetve voltak olyanok is, akik elzárkóztak a nyilatkozattételtől.

Elsőként Szorcsik Lászlóhoz látogattunk el. Az ő tanyája az úgynevezett Kis úton található, de számára is sokkal könnyebb lenne a közlekedés, amennyiben a Villanykarós útra kerülne útburkolat.

– Az önkormányzat elképzelése szerint kiaszfaltozásra kerülő út mentén hat tanya található, itt pedig 19-et érintene az aszfaltozás – érvelt a polgárok elképzelése mellett a beszélgetőtársunk, aki megjegyezte azt is, hogy az út szélessége mindkét változat esetében azonos, de a Villanykarós út mentén élnek olyan személyek is, akiknek 3-4 kilométert kell mennie ahhoz, hogy elérjék a köves utat. Szorcsik szerint a Villanykarós út kiaszfaltozása esetén ez a táv nem lenne még 1 kilométer sem, s a disznófarmmal szemben lévő út mellett lakóknak sem kellene 4-500 méterrel többet menniük a Zentát Tornyossal összekötő útig, amennyiben a villanykarós utat látják el szilárd útburkolattal.

Nagy Abonyi Arnold és Szorcsik László

Hasonlóképpen vélekedett Nagy Abonyi Arnold, az „aszfaltügyben” úgyszintén érintett fiatalember is, aki elmondta, hogy amennyiben az önkormányzat elképzelése valósul meg, akkor a Villanykarós út mentén élők felének elérhetetlen lenne a köves út, a másik fele pedig legalább két kilométeres kerülővel tudná megközelíteni a regionális utat, s valójában csupán a 8097-es dűlőút mentén élők számára kedvező a zentai önkormányzat döntése.

Nagy Abonyi Arnold megemlítette azt is, hogy az ő elképzelésüket támogatja a bogarasi helyi közösség tanácsának az elnöke is. Elmondása szerint a bogarasi helyi közösség a zentai önkormányzattól kérni fogja, hogy a bogarasiak dönthessenek az ügyben, ne pedig a zentai önkormányzat.

– Azt szeretnénk, hogy az itt élő polgárok akarata érvényesüljön, ne pedig a zentai polgármesteré, aki nem is itt lakik, s annak ellenére döntött, hogy nem ismeri az itteni körülményeket – mondta Szorcsik, aki elmesélte azt is, hogy múlt pénteken egy 4 tagú küldöttség tagjaként ellátogatott a polgármesterhez is, akinek úgyszintén elmondták a Villanykarós út mellett szóló érveiket. Szorcsik szerint a polgármester, miután meghallgatta őket, csupán annyit válaszolt, hogy már eldöntött tény az, hogy a másik út lesz kiaszfaltozva, mivel emez túl keskeny. Amikor viszont arra kérték, hogy indoklását adja meg írásban, akkor a polgármester azt válaszolta, hogy először ők írjanak neki egy kérelmet, s akkor majd válaszol nekik.

Szorcsik után Rózsa Győzőt kérdeztük.

Beszélgetésünk elején Rózsa úgyszintén azzal érvelt, hogy a Villanykarós út mentén jóval többen élnek, mint a disznófarmmal szemben lévő dűlőút mellett, de kitért az esős időben, illetve a télen uralkodó útviszonyokra is. Többek között elmondta, hogy egy-két alkalommal megtörtént az is, hogy csak úgy tudtak kikecmeregni az aszfaltos útig, hogy traktor segítségével vontatták ki a személygépkocsijaikat, majd kocsiba ültek és továbbhajtottak.

– Itt a gyermekek szállításáról is szó van, de a tejet is ki kell hordaniuk az itt élőknek – mesélte Rózsa, aki az általa aláírt szándéknyilatkozat kapcsán megemlítette azt is, hogy neki megéri, hogy az aszfaltozás érdekében díjmentesen feláldozza a két méter szélességű földszakaszt.

Rózsa Győző


Rózsa szerint amennyiben az aszfaltozással tényleg a tanyavilágot szeretné fejleszteni az önkormányzat, akkor elsősorban az itt élő embereknek kellene eldönteni azt, hogy melyik út legyen leaszfaltozva, nem pedig valakinek a városból, aki nem ismeri az itt élők helyzetét.

– Amennyiben van egy helyi közösségünk, akkor ez, az itt élő emberek akaratával összhangban miért nem dönthet arról, hogy melyik út is legyen kiépítve? Szerintem a helyi közösség kezéből ki van véve az őt illető jog – mondta, s hozzátette még, hogy nem fognak belenyugodni az önkormányzat döntésébe, s ha szükséges, akkor tüntetni is fognak azért, hogy az észérvek győzzenek.

A bogarasi tanyavilágban élők „aszfaltügyét” a múlt hét folyamán a bogarasi helyi közösség tanácsa is megvitatta, s a falu vezetői egyhangúan az úgynevezett Széles út kiaszfaltozását javasolták. A helyi közösség tanácsa az álláspontját azzal indokolta, hogy a hivatalos mérések alapján kiderült, hogy ennek az útnak a szélessége felel meg leginkább ahhoz, hogy szilárd útburkolattal lássák el, ugyanakkor szerintük a domborzati feltételek itt a legkedvezőbbek. A bogarasi tanácsnokok, indoklásukban azt is kiemelik, hogy amennyiben a Széles utat aszfaltozzák ki, ez az elkövetkezőkben alapja lehetne Bogaras és Adahatár összekötésének is, ugyanakkor a zentai községhez tartozó település és Tóthfalu közötti útszakasz kiépülése esetén pedig Adahatárnak összeköttetése lehetne Szabadkával is.