Január elsején számos változás – törvény és kormányrendelet – lépett életbe. A legjelentősebbek ezek közül a 2013. évi költségvetési törvény, az áruforgalmi adó megfizettetéséről szóló jogszabály, a nyugdíj- és rokkantbiztosítási törvény módosítása és a vámokról szóló előírások módosítása. Magyarán: változás érte a nyugdíjkorhatárt, a vámilletékeket, a jövedéki adókat is. Az EU-ból mostantól számos árucikk érkezhet hazánkba vámmentesen.
A költségvetési törvényt elsősorban azért emlegetik a szokásosnál gyakrabban, mert egy igen merész és sokak szerint kivitelezhetetlen célt irányoz elő: a bruttó hazai termék 3,3 százalékára kívánja csökkenteni az államkassza hiányát, s ezt még a derűlátók is drasztikus változásnak tekintik, tavaly ugyanis a GDP több mint hat százalékát érte el a hiány. A jogszabály szerint 965,7 milliárd dinárt tesznek majd ki az állam bevételei az idén, s 1 087,6 milliárdot a kiadások, ami 121,9 milliárd dináros deficitet jelent. Az új költségvetés kétszázalékos gazdasági növekedéssel számol, az éves inflációnak pedig nem lenne szabad túllépnie az 5,5 százalékos szintet. A kormány elsődleges céljai közé a makrogazdasági mutatók javítása, a foglalkoztatottsági szint visszaesésének megállítása, a közadósság növekedésének kordában tartása és a rendszerbeli reformok végrehajtása tartozik majd 2013-ban az ígéretek szerint.
Szigorítják a nyugdíjba vonulás feltételeit az újonnan életbe lépett nyugdíj- és rokkantbiztosítási törvény szabályozásai. A férfiak esetében mostantól az 54. életév jelenti a minimumot, a nőknek az eddiginél négy hónappal kell tovább dolgozniuk, s az 53. életévük betöltését követő negyedik hónap végén kezdhetik csupán majd meg a megérdemelt pihenőt. A korengedményes és korkedvezményes nyugdíjat is csak az 54. év betöltése után lehet igényelni, s ez a feltétel alól egyedül az összetett műveleteket végző rendőrségi alkalmazottak esetében tesznek kivételt: a legtöbb esetben ezek a biztonsági, hírszerzési, katonai szolgálatok dolgozói. Esetükben 53 életév és hat hónap, továbbá legalább 21 év munkaidő jelentik a feltételt. A szóban forgó törvény előírja azt is, hogy 2023-ig folyamatosan szigorítják majd a nyugdíjba vonulás feltételeit. Tíz év múlva a férfiak esetében negyven munkaév és 58 életév, nők esetében pedig 38 munkaév és 58 életév teszi majd lehetővé a nyugdíjaztatást.
ÚJ VÁMPOLITIKA, JÖVEDÉKI ADÓK
Újévtől nem érvényesek a vámadósságokra kirótt késedelmi kamatokról szóló előírások sem. A vámilletékeket meghatározó jogszabály módosításával ezt a tételt törölték, mert a törvényt összhangba kellett hozni a költségvetési rendszerről szóló jogszabállyal, mely előírja, hogy az állam minden bevétele költségvetési bevétel, s így a vámhatóságoknak sem lehet külön bevételük. A különféle mesterségekkel foglalkozó kézműveseknek, kisiparosoknak ezentúl nem kötelező a pénztárgép használata.
Az Európai Unióból számos terméket lehet importálni vámilleték fizetése nélkül: egyes gépkocsikat, gumiabroncsokat, a háztartási készülékek többségét, tisztítószereket és számos közfogyasztási cikket. Ez az unióval megkötött átmeneti kereskedelmi egyezmény újabb fázisának az elindulását jelenti, amitől sokan azt várják, hogy az érintett termékek ára is csökkenni fog majd a hazai piacon. A vámmentes gépkocsi-behozatal az ezer és háromezer köbcentiméteres benzinmotorral és az 1 500–2 500 köbcentiméteres dízelmotorral rendelkező személygépkocsikra vonatkozik. A többi gépkocsi esetében 2014. január elsején törlik el a vámilletékeket. Az élelmiszeripar cikkei közül vámmentesen lehet majd Szerbiába behozni csokoládét, tésztát, palackozott vizet és a pontyon kívül minden halfajtát. Az állam a leginkább a hazai mezőgazdaság védelmére törekszik, ezért az ezt az ágazatot érintő termékekre kirótt vámok egy része még 2016 után is érvényben marad.
Módosították a gázolajra és a cseppfolyósított földgázra kivetett jövedéki adókat is. A gázolaj esetében eddig literenként 37 dinárt, újévtől már 39,50 dinárt tesz ki az adó. A belföldi teherhajók közlekedését, mezőgazdasági munkálatok elvégzését vagy fűtést szolgáló gázolaj esetében 2,5 dinár a jövedéki adó. A cseppfolyósított gáz szállítási célokra történő felhasználása esetén 19,21 dináros, fűtés esetén pedig 4,40 dináros jövedéki adó lépett érvénybe.
ADÓFIZETÉS A BEVÉTEL UTÁN
Az áruforgalmi adóról szóló törvény 2012-ben elfogadott módosítása szerint újévtől e kötelezettségnek a kisebb cégek azután is eleget tehetnek, ha már megfizettették a leszállított árut vagy a nyújtott szolgáltatást. A könnyített eljárásban azon adóköteles jogi személyek részesülnek, melyeknek az elmúlt tizenkét hónapban áruforgalma nem haladta meg az ötvenmillió dinárt, s mindvégig adóköteles alanyként tartották őket számon. A kormány nem titkolt célja, hogy a kisvállalkozókat segítse ezzel a könnyítéssel.
Sok vitát váltott ki a gazdasági kamarákról szóló, minap hatályba lépett jogszabály is, melyet még 2009-ben hozott meg a parlament. A törvény ugyanis nem teszi kötelezővé, hogy egy adott vállalat valamelyik kamarának a tagja legyen, ami, a gazdasági kamarák szerint, teljesen leépíti majd ezeket az intézményeket, jelentőségüket.