2024. szeptember 27., péntek

Kétszázmillió euró magyarországi beruházás

Magyar inkubátorház építését tervezik Újvidéken
Tegnap az Újvidéki Mezőgazdasági Vásáron a Magyar-Szerb Tőkekihelyezési Konferencia keretében vajdasági és magyarországi gazdaságpolitikai intézmények magas beosztású vezetői tartottak előadást a pillanatnyi gazdasági helyzetről, a két ország együttműködési lehetőségeiről. A rendezvényen részt vettek a gazdasági kapcsolatok fejlesztésén tevékenykedő magyarországi és vajdasági szervezetek, az ITD Hungary – Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség, a SIEPA – Szerb Befektetési- és Export-Promóciós Ügynökség, a VIP, vagyis a Vajdasági Beruházásserkentő Alap képviselői. Egyre több magyar cég állít ki az újvidéki mezőgazdasági vásáron (Ótos András)

A magyarországi cégek az utóbbi hat év alatt mintegy 200 millió eurót ruháztak be a Vajdaságba, és mintegy 2200 személyt állítottak munkába, jelentett be tegnap az Újvidéki Mezőgazdasági Vásáron megrendezett szerb-magyar üzletember-találkozón Branisklav Bugarski, a Vajdasági Beruházásserkentő Alap igazgatója. A mintegy 200 millió eurós tőkeáramlás a két ország kiváló gazdasági kapcsolataira utal, amit a jó szomszédi kapcsolatok mellett a gazdaság hasonlóságai is serkentenek. A legjobb együttműködés a mezőgazdaság és az élelmiszeripar terén bontakozott ki, de jelentős helyet foglal el a fémipar, akárcsak a Mol kőolajipari vállalat és az OTP Bank Szerbia térhódítása is.

Csáki Mihály az ITD Hungary újvidéki irodavezetője szerint az utóbbi időben egyre több a magyarországi megkeresés vajdasági projektekre, beruházásokra, amit Garamhegyi Ábel, magyar szakállamtitkár, a külgazdaságért felelős kormánybiztos is megerősített. Elmondta, a világválság egy teljesen új helyzet elé állította a magyar gazdaságpolitikát, de ezen nem sopánkodni kell, hanem kihasználni a lehetőséget. Ez már meg is kezdődött, amiről tanúskodik, hogy az idei újvidéki vásáron szereplő magyar cégek száma növekedett, és hónapról hónapra jobbak a gazdasági eredmények.

Az állami szerepvállalás feladata is módosult, a beszűkült nyugat-európai piac helyett más régiókat kell felkutatni, és ahhoz a feltételekhez, lehetőséghez alkalmazkodni, mondta Garamhegyi. A beruházásokra Szerbia kiváló terep. A magyarországi cégek túlnyomó többsége a szerbiai piacon exporttevékenységekkel kezdenek, sikereket elérve azonban áttérnek a tőkekihelyezésre is. Jelenleg Szerbiában a 2-3 magyarországi nagyvállalat mellett mintegy 350 magyarországi kisvállalkozás tevékenykedik, és ezek az összforgalom több mint 2/3-at adják.

A nyugat-balkáni régió szerepe tovább fog erősödni. Jelenleg a két ország közötti pénzforgalom 3 milliárd eurós, de komoly esélyek mutatkoznak arra, hogy a működő tőkeállomány hamarosan növekedjen, elsősorban a közepes vállalatok tevékenysége révén.

A Szerbiában befektető magyar cégeket három nagy csoportra bonthatjuk, mondta Répásy Bálint, az ITDH Speciális Programok igazgatója. Az egyik a kis- és mikrovállalkozások, melyek túlnyomórészt családi kft.-ék, a második csoportba a kis- és közepes vállalkozások sorolhatók, melyek Szerbiába kereskedelmi szándékkal lépnek be, és idővel felismerve a kiváló szerbiai lehetőségeket beruházó vállaltokat is létesítenek. A harmadikba azok a nagy, multinacionális vállalkozások tartoznak, amelyek a közép-kelet-európai régióban szeretnék pozícióikat tovább erősíteni. Ilyen a Trigranit, a Mol és az OTP Bank. Ezek a cégek a privatizációban, egyes vállalatok felvásárlásban és az építőiparban érdekeltek. A kis- és középvállalkozások a kereskedelemben látják jövőjüket. Garamhegyi Ábel: a válságban is ki kell használni a lehetőségeket
tartományi gazdasági titkár a konferenciát értékleve elmondta, az ilyen jellegű üzletember-találkozók azt a célt szolgálják, hogy az országról kialakult képet, véleményt lassan megváltoztassuk, és a ránk irányuló figyelmet megerősítsük. Fontos, hogy ezeken a helyeken a gazdasági kamara, a különböző állami intézmények vezetői elmondják az aktualitásukat, de ugyanennyire fontos az is, hogy a Szerbiában működő külföldi cégek vezetői egymás között cseréljék ki itt szerzett tapasztalataikat.

Ezen a konferencián egy kicsit könnyebb a helyzetünk, mondta Pásztor, mert a magyarországi üzletemberek már egy évtizede együttműködnek itteni vállalkozókkal, az esetek túlnyomó többségében nyelvi nehézségek nincsenek, ezeket az előnyöket kell kihasználni.

Az idén kezdtünk el egy kicsit intezívebben gondolkodni újvidéki magyar inkubátorház létesítéséről is. Jelenleg azt a 300-400 négyzetméternyi területet keressük, amelyhez kifizethető összegért hozzá lehet jutni. Az épület felszerelése, működtetése elsősorban magyarországi forrásból kell hogy megtörténjen, a tartományi gazdasági titkárság ebben segítséget fog nyújtani, szükség esetén szimbolikusan pénzbeli támogatással is, tette hozzá Pásztor.