2024. november 25., hétfő

Megtanultuk a leckét?

Az orosz Gazprom 200 millió köbméter gázt biztosít Szerbia számára

Idén nem kell földgázhiánytól tartanunk(?) (Fotó: Ótos András)

Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója „meleg telet” ígér, még abban az esetben is, ha netán megismétlődne egy tavalyihoz hasonló földgáz-krízis. Az orosz Gazprom 200 millió köbméter gázt biztosít Szerbia számára, amelyet Magyarországon tárolnak majd. Megállapodás Bécsben született a Srbijagas és az orosz Gazprom között.

Úgy tűnik, hogy Szerbia megtanulta a leckét, és felkészült a télre. Az udvarnoki gáztározónak megkezdődött a feltöltése, de ha szükség mutatkozik rá, Magyarországról a megállapodásnak köszönhetően, naponta hárommillió köbméter gázt igényelhetünk. Szerbia gázfogyasztása, az ipari fogyasztók nélkül hatmillió köbmétert tesz ki. Dušan Bajatović elmondta, hogy ennek köszönhetően egész télen lesz elegendő gáz.

Vojislav Vuletić, a Gázegyesület főtitkára elmondása szerint azért került sor a gáz magyarországi tárolására, mert az udvarnoki gáztározó még nem készült el, annak ellenére, hogy a hatalmon lévő pártok ezt megígérték.

– A németországi EON biztos hogy érdekelt abban, hogy gáztárolójukból minél több gázt eladjon, mert ennek a földgáznak magasabb az ára a mostani piaci értéktől. Jó üzletemberekként megveszik egy dinárért, aztán télen eladják kettőért, és persze az az érdekük, hogy minél többet eladjanak. Számunkra persze nem marad más kiút, mivel nincs gáztározónk, hogy feltaláljuk magunkat, és ott vásároljunk külföldön, ahol a legjobbak az árak. Mert mindannyiunk érdeke, hogy legyen elegendő földgáz a téli időszakra, nehogy megismétlődjön az a válság, ami tavaly volt – mondta Vuletić.

Emlékeztetőül: Oroszország és Ukrajna vitája miatt az orosz Gazprom tavaly december 31-én bejelentette: miután nem tudott megállapodni az ukrán Naftogazzal a 2009-es tarifákról, január elsején reggel 8-kor leállítja az ukrajnai földgáz-szállítást. Már január első napjaiban csökkent a gázszállítás egyes európai országokba, később pedig a Balkán fele teljesen leállt. Szerbia mindössze 10 napra elegendő gáztartalékkal rendelkezett a válság kezdetén, így gyorsan kritikussá vált a helyzet. Szerbiában gázkorlátozásokra került sor, az emberek fagyoskodtak, a gyárakban pedig sok helyen nagy károk keletkeztek, a termelés leállítása végett. Ekkor – Magyarország stabil gázhelyzetének köszönhetően – Szerbia gázsegélyt kapott Magyarországról, valamint a későbbiek folyamán Németországból.

Tavaly januárban a gázkrízis idején naponta 4,7 millió köbméter gázt hozott be a Srbijagas Németországból, az EON-tól, és Magyarországról, a MOL-tól, amelynek ezer köbmétere 500 dollárba került. Tavaly azonban még „baráti” áron kaptuk a gázt ettől a két országtól, mert a piaci ár 50–70 dollárral drágább lett volna ezer köbméterenként. Bajatović ki is hangsúlyozta a télen, hogy politikai döntés született ebben a két országban, nem pedig gazdasági. Amikor a télen a Munkáltatók Szövetsége azt követelte, hogy állapítsák meg, ki a felelős azért, hogy az udvarnoki gáztározó nem készült el, Dušan Bajatović a következőt válaszolta:

– Nos, ezzel kapcsolatban elmondhatom, hogy a Srbijagas idei prioritása az lesz, hogy ezt a gáztárolót befejezzük a következő fűtési idény kezdete előtt, és hogy soha többé ne kerüljünk a mostanihoz hasonló helyzetbe.

Az igazgató szerint az udvarnoki gáztározó befejezése 21,8 millió euróba kerül majd, a szükséges eszközöket pedig a Nemzeti Befektetési Tervből, a Tartományi Végrehajtó Tanácstól és banki hitelekből fogják beszerezni. Ahhoz pedig, hogy az udvarnoki gáztározót a nyár folyamán feltöltsék olcsóbb gázzal, még további 100 millió euró szükséges – hangsúlyozta Dušan Bajatović ez év januárjában Újvidéken.

Abban az esetben, ha nem ismétlődik meg a tavalyi gázválság, a magyarországi gáztározókban őrzött földgáz kereskedelmi célokra használják fel. Három hét múlva várható, hogy befejeződik a magyarországi gáztárolásról szóló megállapodáshoz szükséges dokumentumok aláírása.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás