2024. november 25., hétfő

Új szabályok, szigorúbb büntetések

Decembertől alkalmazzák az új közlekedésbiztonsági törvényt

A nyári periódusra általában jellemző, hogy figyelmetlenebbek a sofőrök (Beta archív)

Sok minden változik majd decembertől Szerbia utain, többek között tilos lesz mobiltelefonon beszélgetni autóvezetés közben, törvényesen ez csupán kihangosítón keresztül lesz lehetséges.

Az új szabályozás ugyanakkor a gyalogosokat sem hagyja ki a felelősségvállalásból, így például szabálysértésnek számít a gyalogátkelőhelyen mobiltelefont használni. Az új törvénytől sokan várják azt, hogy a kilátásba helyezett komoly szankciók miatt csökken majd a közúti balesetek száma.

Zorica Bilibajkić, a Szerbiai Autósszövetség (AMSS) megkeresésünkre elmondta: az új közlekedési törvény szigorúbb szabályozása mindenképpen hozzájárul majd ahhoz, hogy Szerbia utai biztonságosabbá váljanak.

– Mi üdvözlünk minden olyan intézkedést, amely a balesetek és autószerencsétlenségek számának csökkenéséhez vezet. A mi tevékenységünk, tehát az AMSS tevékenysége elsősorban a megelőzésen alapul, és ezen a téren a rendőrséggel is együttműködünk. Így például most, az iskolaév kezdetén azon dolgozunk, hogy az iskolák környékén minél nagyobb legyen a biztonság, és a kis diákok – akik általában az első napokban a szüleikkel érkeznek – minél biztonságosabban közlekedhessenek.

Az AMSS oktatási tevékenységet is folytat, főleg a szülőkre és a tanárokra összpontosítunk e téren, ezért szeptember és október folyamán több olyan akciót szervezünk, amelyek a közlekedésbiztonságra irányulnak. Az előbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy nagyon hasznosak a kézikönyveink, amelyeket a tanárok és szülők között osztunk szét. Úgy gondoljuk, hogy a közlekedésbiztonsági ismereteket elsősorban a tanároknak és szülőknek kell átadniuk a gyerekeknek, ezért kézikönyveink is elsősorban a tanárokhoz és szülőkhöz szólnak. Ők kell megtanítsák a gyerekeket arra, hogy mire figyeljenek az iskolába vezető úton, és ebben kézikönyveink a segítségükre lesznek. Azokban az iskolákban, amelyek érdeklődtek ez iránt, előadásokat is tartottunk a biztonságos közlekedésről.

Hol tartottak ilyen előadásokat?

– Elsősorban azokban az általános iskolákban, amelyek ilyen kéréssel fordultak hozzánk. Sajnos a Szerbiai Autó-Motoros Szövetségnek (AMSS-nek) nincsen elegendő erőforrása ahhoz, hogy egy átfogó, országos kampányt bonyolítson le, ezért csak néhány oktatási intézményt tudtunk meglátogatni. De ilyen előadásokat nem csak az iskolaév elején tartunk, és nem csak a nagyvárosokban. Kisebb helységekben is meglátogattuk már azokat az iskolákat, amelyek nyitottak voltak az együttműködésre, és kérték, hogy ismertessük a gyerekekkel a biztonságos közlekedés módját.

Slavica Marjanović, a Szerbiai Autó-Motoros Szövetség megelőzésért és biztonságért felelős szakmunkatársa elmondta a Magyar Szónak, hogy az évi szabadságok idején megnövekszik a közúti balesetek száma.

– A nyári időszakban, amikor többen utaznak, észrevehetően megnő az autóbalesetek és -szerencsétlenségek száma. Ha a júliust és augusztust vesszük figyelembe, és összehasonlítjuk az előző évek statisztikai adatait az ideiekkel, azt látjuk, hogy további növekedés tapasztalható a szerencsétlenségek számát illetően. Júliusban összesen 5132 szerencsétlenség volt, ezekben 2017 személy sérült meg, és 79 személy vesztette életét.

Tavaly júliusban összesen 4956 baleset történt – csaknem kétszázzal kevesebb, mint az idén –, 1968-an szenvedtek valamilyen sérülést, és 70-en haltak meg. Az idén augusztusban 4286 szerencsétlenséget regisztráltunk, amelyekben 1987 személy megsérült, 94 személy pedig életét vesztette.

Tavaly augusztusban nagyobb volt ugyan a szerencsétlenségek száma, mint az idei év ugyanezen időszakában (5106), és többen is sérültek meg (2777), viszont kevesebb volt a halálos kimenetelű baleset. Szerbia utain tavaly augusztusban 62-en vesztették életüket, az idén pedig ugyanebben a nyári hónapban 92-en, ami óriási növekedést jelent.

Van-e valamilyen feltételezés, hogy miért ilyen magas a szerencsétlenségek és az elhunytak száma?

– A nyári periódusra általában jellemző, hogy figyelmetlenebbek a sofőrök, mivel ez a nyári szabadságok időszaka, és sokan indulnak hosszabb, fárasztó útra. A közúti baleseteknél azonban nem egy, hanem három meghatározó tényezőről beszélünk. Az egyik tényező maga az ember, a másik a jármű, a harmadik pedig az út. Kimutatható, hogy az esetek 90 százalékában a jármű vezetője okozza a balesetet. Ezen belül beszélhetünk arról, hogy maga a sofőr miben hibázott. A leggyakrabban az fordul elő, hogy a vezető nem tartja be az előírt sebességet, tehát a gyorshajtás a balesetek első számú okozója. Különösen kritikusak a balesetek szempontjából a hétvégék, mivel ilyenkor többen kelnek útra, és szintén nagyobb a balesetveszély a hajnali és az esti órákban, amikor vagy az egész éjszakai hajtás miatt vagyunk fáradtak, vagy az esti szürkület okozta gyengébb látási viszonyok miatt járunk pórul. El kell azt is mondanom, hogy a közlekedési rendőrség első hét hónapra vonatkozó adatai általában véve javulást mutatnak a közbiztonság terén, de az idei nyár mindenképpen rontott ezen a statisztikai kimutatáson.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás