2024. július 17., szerda

Feltárni és megmutatni értékeinket

Egyre tömegesebb a magyarkanizsai székhelyű Vajdasági Egészségturizmus Klaszter
Pálinkás József: A közös érdek kovácsolja össze a tagságot

Amikor néhány évvel ezelőtt a magyarkanizsai önkormányzat az idegenforgalmat jelölte meg a községfejlesztés egyik legfontosabb stratégiai ágazataként, azonnal megkezdődtek a kutatások, tanulmányutak, kapcsolatteremtések. Ezek hozadékaként alakult ki egy hatékony együttműködés a Dél-alföldi Termálklaszterrel, és alakult meg Magyarkanizsán a Regionális Egészségturizmus Klaszter – hogy önmagát kinőve, és immár jelentős tartományi támogatással mostantól Vajdasági Egészségturizmus Klaszterként tömörítse soraiba az érdekelteket.

Pálinkás József, a klaszter igazgatója elmondta, hogy az utóbbi napokban csatlakozott gyógyfürdők több mint 1500 dolgozót foglalkoztatnak, velük együtt már jóval meghaladja az 50 ezret azoknak a száma, akiknek az érdekeit ez a tömörülés képviseli.

– Gyógyfürdők, egészségházak, egészségügyi oktatási intézmények, idegenforgalmi szervezetek és turistairodák, egyesületek, civil szervezetek, falusi turizmussal foglalkozó magánszemélyek, családi vállalkozások, asszociációk, mikroklaszterek csatlakoznak. A kishegyesi–bajsai–feketicsi asszociáció mintegy 30–40 családot ölel fel. Az észak-bácskai térséget a palicsi Ostorka egyesület fogja össze, Čerevićen 120 család foglalkozik falusi turizmussal. A hálózatot az adott községet képviselő igazgatóbizottsági tagok építik. Azt tartjuk, hogy a mi nagyköveteink az idegenforgalmi irodák, és szerencsére lassan minden községben lesz turisztikai szervezet. A következő szinten vannak az egészségügyi és oktatási intézmények, gyógyfürdők, kórházak, szakiskolák, főiskolák, egyetemek. Fontos, hogy a munkában részt vegyen a tudomány. És fontosak a civil szervezetek, horgász-, vadász-, művelődési egyesületek, a sportklubok. Mind jelentős humán erőforrást mozgatnak.

A szerveződés folyamán a gyógyturizmus és a termálturizmus fogalmát gyorsan felváltotta az átfogóbb egészségturizmus fogalma.

– Közös meglátásunk volt, hogy szélesíteni kell a kört, hiszen ma már Magyarországon sem csak termálturizmusról beszélnek, és Vajdaságban egyébként is elenyésző a kizárólagos termálturizmus. Ugyanakkor össze kell kötni a kísérő tartalmakat is, bekapcsolni a hagyományaikat, történelmi múltjukat őrző nemzeti közösségek egyesületeit. Fel kell kutatnunk és meg kell mutatnunk az értékeinket. Egységes rendszerbe foglalva adatbázist létrehozni, hiszen míg a gazdasági fellendülésben most hiába reménykedünk, addig ebben az ágazatban sok ezer ember találhat megélhetést. Meg kell teremtenünk az európai színvonalú képzési lehetőségeket, először a képzőket fogjuk majd kiképezni. Befektetőket, magánberuházókat kell felkutatni, lehetővé tenni a bemutatkozásokat, kapcsolatépítést.

Mit jelent a tartományi támogatás a klaszter tevékenységére nézve, illetve a munka kiszélesítése a tartomány egész területére?

– Ahogy szélesedett a tevékenységi kör, látszott, hogy önkormányzati támogatásokból és tagdíjakból nem lehet hathatós munkát végezni. Hatalmas előrelépés, hogy a klaszter pénzellátása is bekerült a tartományi költségvetésbe. Ennek köszönhetően megvan a napi kommunikáció minden szinten, állandóan úton vagyunk, hogy felkutassuk azokat az értékeket, főként emberi erőforrásokat, amik egyelőre parlagon hevernek Vajdaságban.

Milyen konkrét tevékenység van most előtérben?

– A hármas nemzetközi együttműködés keretében szeretnénk szerb–magyar–román közös interaktív honlapot működtetni, és úgy egységesíteni a turistairodák programjait, hogy ne csak kivigyék a vendéget, hanem ide is csalogassák. Az idegenforgalom eladható árucikk, meg kell találni a piacát. Az adatbázis létrehozása mellett fontosak a tanulmányutak, a képzés, a kiállításokon és pályázatokon való részvétel elősegítése, a minősítő rendszerek alkalmazása.

A magyarkanizsai gyógyfürdő a napokban nyerte el a SPA nemzetközi minősítést...

– Ez egy hároméves folyamat eredménye, a fürdőnek meg kellett felelnie az európai szintű gyógy-szolgáltatási mércéknek. Magyarországon 23 gyógyfürdő viseli a SPA táblát, ők el tudták érni, hogy a nyugati egészségbiztosítók oda küldik a pácienseiket. Ugyanakkor a magyarkanizsai rehabilitációs központnak olyan információs rendszere van, ami példaértékű. Míg más hasonló intézményben legfeljebb írógép helyett használják a számítógépet, addig a magyarkanizsai gyógyfürdőben a könyveléstől kezdve az elektronikus egészségügyi adattárig minden az információs rendszer szerves része. Terveink szerint egy nagy nemzetközi pályázat tárgya is lehetne az egészségturizmusban az információs rendszerek kiépítése.