2024. november 23., szombat

Fiatalok világnapja

Naponta 12 ezerrel nő a HIV-fertőzöttek száma, több mint ötven százalékuk 25 évnél fiatalabb – A szerbiai fiatalok legnagyobb problémája a munkanélküliség
Snežana Samardžić-Marković 73 ifjúsági szervezettel írt alá támogatási szerződést (FoNet)

A fiatalok világnapját a világ minden pontján megünnepelték tegnap. A nemzetközi rendezvénysorozat fő témái idén a klímaváltozás és az AIDS voltak. A hazai, alkalmi protokolláris események mellett szó esett a fiatalok mindennapi gondjairól is, például arról, hogy az 585 ezer szerbiai munkanélküli közül negyed millióan 30 évnél fiatalabbak.

A fiatalok világnapja alkalmából az ifjúsági és sportminiszter, Snežana Samardžić-Marković 73 olyan ifjúsági szervezetekkel írt alá támogatási szerződést, amelyek az ifjúságpolitika témakörével foglalkoznak. A kormány erre a célra 140 millió dinárt különített el, ami a Nemzeti Ifjúsági Stratégia része.

A minisztérium ezzel a pályázattal azt szeretné elérni, hogy a kormányzati és nemkormányzati szektor együttműködése egy új szakaszba lépjen. A miniszterasszony szerint ezzel a fiatalok előtt lehetőség nyílik arra, hogy sokkal nagyobb mértékben vegyenek részt a napi politika alakításában, oda tudjanak hatni az őket érintő események és a teljes társadalmi helyzet alakulására. A nemzeti stratégiát májusban fogadta el a kormány, és a miniszter tegnapi kijelentése szerint mindent meg fognak tenni azért, hogy a dokumentum ne csak papíron éljen, hanem a gyakorlatba is át tudják ültetni.

A programtervbe foglaltak megvalósítását segíteni fogja az EBESZ is, jelentette ki Hans Olla Urstad. Az EBESZ szerbiai missziójának vezetője nagyon ambiciózusnak nevezte a tervezetet, amelyben többek között az áll, hogy minden szerbiai községben ifjúsági irodát fognak nyitni. Az irodavezetők felkészítését fogja támogatni az EBESZ, fejtette ki a szervezet elképzeléseit Urstad.

Az ifjúsági minisztérium adatai szerint a 15 és 30 év közötti lakosság teszi ki az ország összlakosságának 20 százalékát. Magukat a fiatalokat és az elképzeléseiket szeretnék támogatni az ifjúsági irodahálózat megalakításával, hangzott el a programterv ismertetésekor.

AIDS...

– Ha nem változtatunk az életvitelünkön, akkor a mai fiatalok amikor olyan idősek lesznek, mint én most, egy nagyon barátságtalan világban fognak élni – szólt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár üzenete a fiatalok világnapja alkalmából. – De, a fiatalok már ma is kiváló helyzetben vannak, ugyanis új szokások és technológiák elsajátításával hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ez ne így legyen – tette hozzá.

Az üzenet elsősorban a fiatalok az AIDS-hez való hozzáállására és a klímaváltozás hatásaira vonatkozott. Ezen témákban szerveztek Szerbia több városában különböző performance-ot, többek között a fővárosban is.

A Játék az Életért elnevezésű rendezvényen az ide látogató fiatalok szimbolikusan a csenddel üzentek, vagyis az erre az alkalomra kitalált koreográfiát teljes némaságban adták elő, zenei kíséret nélkül.

Az egyik társszervező alapítvány, a Youth Peer képviselője, Vojislav Arsić elmondta: nagyon nehéz helyzetben vannak a HIV-fertőzött és az AIDS-es fiatalok Szerbiában. Hozzátette, a mai fiatalok már nem ismerik az AIDS-mentes világot, de még így is nagyon sokuknak fogalma sincs arról, hogyan tudná megóvni magát a kórtól.

Naponta 12 ezren fertőződnek meg. Az újonnan fertőződtek több mint fele 25 évnél fiatalabb.

MUNKANÉLKÜLISÉG

A Politika napilap tegnapi számában jelent meg egy kimutatás arról, hogy mi az, ami legjobban foglalkoztatja a hazai fiatalokat, mik a legnagyobb gondjaik. Az adatok szerint a fiatalok kimondottan szerények, nincsenek nagy vágyai a mintegy másfél millió 25 év alatti szerbiainak. Utazni szeretnének, minőségesebben eltölteni a szabadidejüket, legyen annyi pénzük, hogy valamelyik állami egyetemen tudjanak tanulni, hogy 30 éves koruk előtt munkába álljanak, és hogy addigra családot is tudjanak alapítani.

Két felmérés eredményeit vették figyelembe, amiben mintegy 9000 fiatal vett részt, 15 és 30 éves kor között. A viszonylag széles korhatár miatt természetesen több csoportra lehet osztani a kérdezetteket, és a kapott válaszokat.

Más országokban a 30 évesek már nem számítanak ifjaknak, de a hazai felmérésekbe ők is részt vettek, ugyanis nagyon sokan nem tudnak otthonról elköltözni, anyagilag önállósulni a húszas éveik végén sem. A 26 és 30 év közötti korosztály legnagyobb problémája a munkanélküliség: az 585 ezer nyilvántartott munkanélküli közül 250 ezer 30 évnél fiatalabb.

Természetesen a középiskolásokat még más dolgok érdeklik. Nekik az okozza a legnagyobb fejfájást, hogy nincs elég jó szórakozóhely, majd következik a kevés szabadidő problematikája, valamint 35 százalékuk egyszerűen csak unatkozik.

Sok kamasz elégedetlen a szüleivel fenntartott kapcsolata minőségével is, de a szülőknek sem ártana jobban odafigyelniük rájuk: a fiatalok 70 százaléka valamikor 14 és 16 éves kora között rúgott be először, a középiskolások 32 százaléka rendszeresen iszik, közülük 30 százalék vallja magát dohányosnak. Emellett a felmérésben részt vevők 19 százalékának vannak alvászavarai, 10 százalékuk pedig saját testi épségére veszélyesnek vallotta magát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás