Nyugat-balkáni körútjának keretében pénteken Szerbiába látogatott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök kíséretében ellátogatott Jelašnica faluba. Itt a Bulgária és Szerbia közötti gázvezeték, azaz interkonnektor építési munkálatait tekintették meg. Az EB elnöke és küldöttsége az esti órákban Belgrádban tárgyalt a szerb államvezetés képviselőivel, az előzetes bejelentések értelmében mindenekelőtt Szerbia európai integrációs útjáról, az EU-nak a csatlakozással kapcsolatos elvárásairól, illetve ezzel összefüggésben a reformfolyamatokról terveztek egyeztetni.
A gázdiverzifikáció szempontjából a bolgár–szerb interkonnektor kiemelkedő projektum, továbbá ékes bizonyítéka az EU és Szerbia kiváló együttműködésének, emelte ki von der Leyen. Mint hozzátette, az EB és az Európai Beruházási Bank 80 százalékban fedezi a projektum költségeit. A bolgár–szerb interkonnektornak köszönhetően Szerbia a jövőben több forrásból szerezhet be földgázt, értelemszerűen ez az ország energiabiztonságát erősíti, hangsúlyozta von der Leyen, aki reméli, hogy a projektumot sikerül 2023. végéig befejezni. Megismételte, hogy egyik országnak sem jó, ha az energiahordozókkal való ellátás tekintetében Oroszországtól függ. Az EU és a Nyugat-Balkán országai közötti kölcsönös kapcsolat következtében a folyamatok nem maradnak egy-egy térség határain belül, hangzott el.
– Az energiaunióban az elmúlt hónapokban az energiaválság kezelésére összpontosítottunk. Sikerült helyettesítenünk azt a földgázt, amit Oroszország nem szállított az EU-nak. Most arra kérjük Szerbiát, hogy csatlakozzon a közös gázbeszerzéshez. Úgy határoztunk, hogy rövidtávú támogatással segítjük a Nyugat-Balkán országait, ennek keretében Szerbia 160 millió euró értékben azonnali közvetlen támogatást kap az EU költségvetéséből. Ennek segítségével Szerbia támogathatja az energiaválság által leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportokat, valamint a kis- és középvállalkozásokat. Ami a hosszú távú támogatást illeti, az EU 500 millió euró vissza nem térítendő támogatással kívánja segíteni Szerbiát. Ezt a pénzt elsősorban a bolgár–szerb interkonnektorhoz hasonló infrastrukturális beruházásokra szánjuk. A kulcsfontosságú projektumok közül fontos kiemelni a Szerbia és az Észak-Macedónia közötti interkonnektort – taglalta Ursula von der Leyen.
Az EB elnökének szavai szerint Oroszország ukrajnai agressziója megváltoztatta a biztonságpolitikai körülményeket Európában, ezért az EU-nak még az eddigieknél is kifejezettebben kell támogatnia nyugat-balkáni partnereit. Ezzel az EU a békébe, a stabilitásba és a biztonságba ruház be, nyomatékosította, rámutatva, hogy Szerbia legfontosabb politikai és gazdasági partnere továbbra is az EU. Az unió arra számít, hogy Szerbia megteszi az EU-ba vezető fontos lépéseket, hangsúlyozta von der Leyen.
A folytatásban felszólaló Aleksandar Vučić mindenekelőtt a közvetlen európai uniós költségvetési támogatásért mondott köszönetet, valamint az 500 millió eurós vissza nem térítendő beruházási támogatásért. A köztársasági elnök szavai szerint Szerbia már eddig is elsősorban az EU támogatásának köszönhetően fejleszthette energetikai infrastruktúráját. „Amikor valaki úgy ad pénzt, hogy nem kér cserébe semmit, valóban elengedhetetlen köszönetet mondani” – jegyezte meg a köztársasági elnök, mondva, hogy a problémák rövid- és középtávú kezelésének a támogatása mellett a hosszú távú problémamegoldás támogatása kiemelkedően fontos. Mint kiemelte, Szerbia számára létfontosságú az interkonnektor kialakítása Észak-Macedóniával, de a Szerbia és a Montenegró, valamint a Szerbia és a Bosznia-Hercegovina közötti energetikai összeköttetést is el kell végezni.
Vučić a továbbiakban megerősítette, hogy Szerbia legkésőbb év végéig összehangolja vízumpolitikáját az unióssal, eddig két ország vonatkozásában tette ezt meg. Ami a koszovói kérdést illeti, Belgrád továbbra is a béke és a stabilitás elkötelezettje, emelte ki, ugyanakkor elismerte, hogy egyre inkább aggódik ebben a tekintetben. Reméli, hogy az EU segítségével sikerül megőrizni a Nyugat-Balkán stabilitását, nyomatékosította, majd abbéli örömének adott hangot, hogy az EB elnöke a belgrádi tárgyaláson megismerkedhet a köztársasági kormány új, az uniós csatlakozás iránt elkötelezett tagjaival.
Politikai elvárások és reformfolyamatok Válaszolva az újságírói kérdésre, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók elrendeléséhez hasonló politikai kérdésektől, vagy a reformfolyamatoktól függ Szerbia európai uniós csatlakozásának az üteme, Ursula von der Leyen a következőképpen fogalmazott: „Az EU bővítésének a folyamata az eredményektől függ, azaz attól, hogy a csatlakozás útját járó országok milyen gyorsan hajtják végre a szükséges reformokat. A reformok mellett az is fontos, hogy egy-egy ország összehangolja kül- és biztonságpolitikáját az unióssal, hiszen a csatlakozás során az EU alapját képező értékek és értékrendek integrálása, azaz együttes képviselete is elengedhetetlen. Mi megbízható partnerként számítunk Szerbiára”. |
Vučić ehhez kapcsolódóan kifejtette, Tanja Miščević európai integrációs miniszterre és csapatára év végéig hatalmas munka vár, reméli, hogy újabb klasztert nyithatnak meg, habár nem biztos a sikerben. Az EB országjelentése jórészt valósághű, tudja, hogy az EU miként tekint az Oroszországgal szembeni szankciók el nem rendelésére, mint ahogyan azt is, hogy a Belgrád–Pristina párbeszéd nem az EU által kívánt dinamikában zajlik, ám ezért nem Belgrádot terheli a felelősség, mondta Vučić.
Aleksandar Vučić államfő pénteken este tárgyalást is folytatott Ursula von der Leyennel.
– Ursula von der Leyen elnökasszonnyal egyebek mellett Szerbia eurointegrációjának folytatásáról is tárgyaltam és még egyszer köszönöm az Európai Bizottságnak a támogatást, amit a polgáraink jólétének érdekében nyújtott – áll az államfő Instagram-bejegyzésében.
Az államfő hangsúlyozta, hogy von der Leyennel egyeztek a párbeszéd folytatásában, ami véleményük szerint az egyedüli járható út a Pristinával való kapcsolatok, valamint a nyitott kérdések rendezése szempontjából is.
– Szerbia folytatni fogja a beruházásokat területének minden egyes darabkáján és egyúttal a békéért és a stabilitásért is küzd, amelyek minden fejlődés előfeltételei – emelte ki Vučić, a B92 hírportál összefoglalója szerint.