2024. szeptember 27., péntek

Új korszak kezdetén

A világválság örvényében csak a legerősebbek maradnak fenn
Mlađan Dinkić: Komoly konkurencia várható a bankszektorban (Beta)

Tegnap a belgrádi Hyatt Regency szállóban kétnapos gazdasági tanácskozás kezdődött Új korszak kezdődik elnevezéssel, melyen a hazai politikai és gazdasági elit képviselői mellett külföldi, elsősorban görög beruházók vettek részt.

A sorrendben nyolcadik szerbiai gazdasági tanácskozáson a vendégeket egyebek között Ivica Dačić belügyminiszter, Mlađan Dinkić gazdasági és regionális fejlesztési miniszter, Petros Doukas, Görögország külügyminisztere, Vuk Jeremić szerbiai külügyminiszter, Cameron Munter, az Egyesült Államok szerbiai nagykövete és Aleksandar Karađorđević szerb trónörökös köszöntötte.

Az idei tanácskozás egyik különlegessége, hogy a gazdasági világválság viharában tartják, ami Szerbiát sem kerülheti el. A külföldi beruházók számára fontos a célország gazdasági stabilitása és azok a politikai irányelvek, melyek ezeket szolgálják. Teodor Karakozif, az Eurobank EFG igazgatóhelyettese szerint a szerbiai bankok megbízhatók maradtak a pénzügyi világválság ellenére is, ami a Szerbiai Nemzeti Bank elővigyázatos és megszorító politikájának köszönhető. Jelenleg gondot okoz a pénzintézetek csökkenő likviditása, és az, hogy a lakosság szkeptikus velük szemben. A bankokra nagy feladat vár, meg kell győzniük ügyfeleiket, hogy náluk takarékoskodjanak, mert ha nem így történne, nem jutna pénz a gazdaság hitelezésére.

Valamennyi résztvevő a Szerbiában megkezdett beruházás folytatásáról, tevékenységük bővítéséről adott tanúbizonyságot, ami kedvező jelzés Szerbia számára, hogy a gazdasági világválság viharában sem szándékozzák elhagyni az országot, mondta Mlađan Dinkić gazdasági miniszter. A külföldi tőke számára fontos, hogy stabil a hazai bankszektor, az ország devizaletéte háromszorosa a dinártakarékoknak és minőségi munkaerővel rendelkezik. Alacsonyabbak az adók és a vámilletékek is a környező országokhoz viszonyítva. A jövedelmi adó 10 százalék, a bérek utáni illetékek Szerbiában 12 százalékot tesznek ki, ellentétben a régió konkurens országaival, ahol ez 16 százalék. Dinkić hozzátette, Szerbiát és tágabb értelemben a régiót és Európát is jellemezni fogja, hogy hamarosan átrendeződnek az erőviszonyok. Az erősebbek bekebelezik a gyengébbeket és új kép alakul ki. Ugyanez érvényes a bankszektorra is. A jelenlegi helyzetben azok a pénzintézetek, melyek visszafogott magatartást képviselnek a lakosság és a gazdaság hitelezésében, elveszítik ügyfeleiket, mert azok átpártolnak az erősebb bankokhoz. Dinkić arra hívta fel a bankosok figyelmét, ha most befagyasztanák a hitelek folyósítását, elveszíthetik eddigi pozícióikat, amit mások, erősebb pénzintézetek foglalnak el. Komoly konkurencia várható a bankszektorban és a gazdaságban is egyaránt, és most jött el az idő, amikor ki kell tartani.