2024. november 23., szombat

„Szerbia lelassult”

Zoran Đinđić halálának ötödik évfordulójára emlékeztek hazai és külföldi vezetők is

A szerbiai kormány épületének bejárata előtt öt évvel ezelőtt megölték az ország miniszterelnökét. Zoran Đinđićre tegnap, a merénylet évfordulóján több ezren emlékeztek meg.

Zoran Đinđić halálának ötödik évfordulójára akkor emlékezett meg Szerbia, amikor az ország egyre távolabb kerül attól, amiért a meggyilkolt miniszterelnök harcolt és életével fizetett: a politikai válság eredménye a kormány nélküli ország, és az egyre megkérdőjelezhetőbb európai integráció. Ennek ellenére a Đinđić mentoraként számon tartott Dragoljub Mićunović optimista.

Szerinte „Szerbia nem állt meg, csak lelassított”. Mint mondta, az október ötödike utáni reménykedés biztosan alábbhagyott, főleg az akkor tapasztalt tempó lassult le.

– Időközben, október ötödikétől a mai napig, az egykori rezsim bizonyos erői stabilizálódni tudtak, de nem szabad elfelejteni, hogy semmi sem erősebb azon ötletektől, amelyeknek eljött az ideje. Ezek szerint pedig eljött az egységes Európa, a nagy gazdasági, kulturális és politikai közösségek ideje. Ez az optimizmusunk egyik fő oka, vagyis hogy kezet nyújtsunk a sorsnak, és hogy véghez vigyük azt, amit a többi európai állam is megtett – mondta Mićunović Zoran Đinđićre és az általa képviselt politikára utalva.

A meggyilkolt miniszterelnök egyik kijelentését felidézve Mićunović a világot egy nem egyenes síkon, egy irányba mozgó valaminek nevezte, és ezért, mint mondta, sohasem lehetünk biztosak abban, hogy a múlt részeként kezelt dolgok nem térnek vissza, nem ismétlődnek meg.

– Sajnos, ezt a történelem is alátámasztja, hiszen vannak dolgok, amik ha egyszer megtörténnek, tragédiaként élik meg őket, máskor viszont bohózatként érzékeljük ugyanazt. Az biztos, hogy figyelmesnek kell lennünk, mert a társadalomban és az egyénekben is vannak olyan irracionális erők, amelyeket nem szabad alábecsülnünk – célzott Mićunović a mai politikai helyzetre.

A szerbiai kormány tagjai is megemlékeztek Zoran Đinđićről. A kormányépület udvarában, ahol a miniszterelnököt megölték, helyezték el koszorújukat. A leköszönő kormány tagjai – élükön Vojislav Koštunica miniszterelnökkel – egyperces néma csenddel adóztak Đinđić emléke előtt.

TÖBB EZER MEGEMLÉKEZŐ

Zoran Đinđić felesége, Ružica, gyerekei: Luka és Jovana, anyja, Mila és testvére, Gordana a miniszerelnök sírjánál emlékeztek. A családdal volt a Demokrata Párt több vezetője is, többek között Boris Tadić köztársasági elnök, a DP vezetője.

A Čedomir Jovanović vezette Liberális Demokrata Párt több ezer ember kíséretében érkezett a kormányépület udvarába. A koszorúzást követően Jovanović azt nyilatkozta, hogy a szerbiai társadalomnak mindenképp vissza kell térnie arra az útra, amelyen Zoran Đinđić szerette volna vezetni az országot. Ehhez viszont le kell térni a mostani útról, amelyet Slobodan Milošević politikájának a folytatása fémjelez, tette hozzá.

– Zoran egyik üzenetében azt mondta, hogy a jövőben találkozni fogunk. Mi azt szeretnénk, ha ez a jövő május 11-e lenne – mondta az LDP vezetője, Zoran Đinđić volt párttársa.

Đinđić egykori kormányának több tagja is megemlékezett a miniszterelnökről. Božidar Ðelić, a Đinđić-kormány pénzügyminisztere büszke arra, hogy része lehetett annak a kormánynak. Mint mondta, ma lehet igazán észrevenni, hogy Đinđić mennyire hiányzik Szerbiának. Ő is május 11-ére, a választás napjára utalt. Szerinte az a nap jelenti a lehetőséget arra, hogy újraéledjen Đinđić víziója.

– Fontos, hogy Zoran Đinđić Szerbiája győzzön május 11-én, és bejuttassa az országot az Európai Unióba – mondta Božidar Ðelić, aki a gyilkosság megrendelőinek felkutatásáról is nyilatkozott.

– Vannak arra vonatkozó jelek, hogy honnan származhatott az ihlet Đinđić meggyilkolásához. Bátorító hatással volt rám a gyilkossággal vádoltak elítélésekor elhangzott mondat, amelyet a tárgyalást lefolytató bíró mondott. Eszerint a büntetés kirovásával nem lehet vége az ügynek – tette hozzá a Đinđić-kormány pénzügyminisztere.

„Szerbia, Đinđić halála után öt évvel, újra a kilencvenes éveket éli át, Vojislav Koštunica kormánya pedig egy évtizeddel vetette vissza az országot.” Ezt Zoran Živković, a Đinđićet követő miniszterelnök mondta tegnapi beszédében.

– Az ország ellen nem vezettek be szankciókat, nem bombáznak bennünket, de minden más ugyanolyan, mint a kilencvenes években volt. A lehető legrosszabb viszonyunk van a régió országaival, Szerbia jó úton halad afelé, hogy elzárja saját magát a világtól – mondta Živković, kiemelve: Szerbiának jelen pillanatban nincs reménye.

– A legszörnyűbb, hogy Szerbiának már nincs reménye. Szétrombolták azt a reményt, amely Zoran idejében élt – tette hozzá. Živković megismételte tegnapelőtti kijelentését, amely szerint „tudjuk, hogy kinek származott politikai haszna Đinđić meggyilkolásából”. Ezek az emberek pedig az országban „különböző funkciókat töltenek be”.

EURÓPAI BIZTATÁS

A gyilkosság évfordulója kapcsán közös nyilatkozatot adott ki a francia és a svéd külügyminiszter. Bernard Kouchner és Carl Bildt ezzel rótta le tiszteletét az egykori miniszterelnök előtt.

A szövegben, amelyet számos nagy példányszámú nyugati napilap is leközölt, tegnap arról is írnak, hogy biztosak abban, hogy Szerbia „nemsokára az Európai Unió tagja lesz”, mivel „másképp nem lehet”.

A két ország külügyi tárcájának vezetői országaik támogatásáról biztosították Szerbiát az európai integráció útján.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás