2024. július 18., csütörtök

Asszonyi furfangok

Gazdag Ág hagyományápoló rendezvény Oromhegyesen

Bodor Anikóra emlékeznek a vetélkedő résztvevői

Szombaton este immár huszonharmadik alkalommal tartották meg az oromhegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szervezésében a Bajusz Terike által megálmodott,ötvenen felüliek szórakoztatását szolgáló Gazdag Ág elnevezésű hagyományápoló rendezvényt, amely az idén több tekintetben is rendhagyó módon zajlott le.

Az idei rendezvényen ugyanis – ellentétben az előző évekkel, amikor is egyfajta szemle formájában mutatkoztak be a többnyire a magyarkanizsai községből érkezett csapatok – a csoportok ismét megmérettethettek egymással különféle vetélkedők formájában. Koncz Lázár, a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület elnöke, a Gazdag Ág főszervezője ennek kapcsán elmondta: azért döntöttek a gyökerekhez való visszatéréshez, mert tavaly azt tapasztalták, hogy a részvevők érdektelenek voltak, és nem igyekeztek bemutatni településük tradícióit, mivel semmi sem motiválta őket arra, hogy minél jobbak legyenek.

A XXIII, Gazdag Ág résztvevői

Az idei rendezvényen a szervezők rendhagyó módon a technika vívmányait párosították a hagyományápolással és a hagyományőrzéssel. Bemutatták Szecsei Natáliának, a helybéli művelődési egyesület titkárának a magyarkanizsai és a zentai község falvait egy közösséggé kovácsoló, mára szinte elfeledett személyeknek emléket állító multimediális alkotását.

A vetélkedő kezdete előtt a jelenlévők megemlékeztek a közelmúltban elhunyt Bodor Anikó népzenekutatóról és dr. Burány Béla néprajzkutatóról is.

A csapatverseny előtt dr. Szabó Erzsébet, Dr. Burány Béla özvegye köszöntötte a versenyzőket, akik évről évre előszedik az emlékeiket, tudásuk legjavát, s gyönyörű műsorokkal ajándékozzák meg az egybegyűlteket. Kifejezte azon kívánságát, hogy ez a folyamat még nagyon sokáig tartson, hogy a fiatalok megtanulhassák az idősektől a szokásokat és a hagyományokat.

Az idei Gazdag Ág egyébként a tulipános láda és a korabeli asszonysorsok jegyében zajlott le. A vetélkedőn részt vevő csapatokban a „férjhez menendő lányoknak” az édesanyjuktól, asszony nénjüktől, ángyuktól és az egész asszonyi közösségtől kapott tapasztalatokat kellett „kamatoztatniuk”. A részvevőknek olyan asszonyi tevékenységet, otthoni munkát kellett bemutatniuk, mint a szappanfőzés, mosás, kemencébe való befűtés és kenyérsütés, teregetés, ruhafehérítés és keményítés, mángolás, fogamzásgátlás, tarhonyakészítés, ezenkívül asszonyi furfangban is össze kellett mérniük az erejüket: zsebkendő-békát kellett készíteniük. A vetélkedő kiállítás részében az egykoron oly divatos képeslap-dobozokat, a gurábli-parádét és a az 1910–1930-as évek fehér hímzéseit kellett bemutatniuk a dr. Szőke Anna, dr. Bárkányi Ildikó és Nagy Abonyi Ágnes felállású zsűri előtt, amely a különböző pontnagyságot jelenő arany-, ezüst-, illetve egyszerű dióval jutalmazta a versenyzők igyekezetét. A vetélkedő végén a martonosi Testvériség Művelődési Egyesület és a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület tagjainak az igyekezetét díjazta a legtöbb ponttal a zsűri, ők összesen 87 pontot szereztek. A magyarkanizsai Ozoray Árpád ME versenyzői 85 pontot szereztek, az adorjáni Szőke Tisza ME, az oromhegyesi Petőfi Sándor ME, és a völgyesi Aranykalász ME 83 ponttal végzett. A tóthfalusi Fehér Akác, a horgosi Bartók Béla és a kispiaci Jókai Mór ME 82 pontot kapott, az oromi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület pedig 77 ponttal fejezte be a versengést. Egyébként a pontszámtól függetlenül mindannyian egy bekeretezett fehér hímzést kaptak ajándékba a szervezőktől. Különben is: a szombati vetélkedőnek csak nyertesei lehettek, mivel az oromhegyesi házigazdák vidám, látványos rendezvénnyel ajándékozták meg a részvevőket és a közönséget egyaránt. A rendezvényen készült képeinket a http://www.flickr.com/photos/59473376@N04/ webcímen tekinthetik meg a kedves olvasók.