2024. július 17., szerda

Mi vagyunk az oxigéngyár

Takács Márta, a Vajdaság Erdei Közvállalat igazgatója, a MK tartományi képviselőjelöltje
Takács Márta erdőmérnök neve a Magyar Koalíció tartományi listáján a három elnök után, a negyedikként szerepel (Fotó: Dávid Csilla)

Takács Márta erdészmérnök a Vajdaság Erdei Közvállalat igazgatója három év alatt egy majdnem teljesen tönkretett vállalatot talpra állított, sőt nyereségessé tett. Emellett tartományi képviselő volt, a mostani választáson második mandátumára készül.

Bármerre járt, az együttműködést szorgalmazta, igyekezett hozzájárulni ahhoz, hogy pozitív kép alakuljon ki a vajdasági magyarságról és Vajdaságról. A parlament legutolsó ülésén nagy megtiszteltetés érte, hiszen a tisztelt ház egyhangúan megválasztotta az Európai Tanácsban működő önkormányzati és regionális együttműködést serkentő küldöttség élére.

- Vajdaság szintjén minden évben legalább kétmillió facsemetét telepítünk, ez kb. 2000 hektárnyi új erdőt jelent. Ha az erdészetben milliókról beszélünk, nem sokat tesz, de mi mégis igyekszünk, így elérhetjük azt, hogy egyszer az a terület, amely felett gazdálkodunk, azaz a Vajdaság Erdei Közvállalat szűknek bizonyuljon számunkra. Talán majd új területeket kell találni erdők telepítéséhez, ami nagyon fontos, mert a jövőnkről van szó. Meggyőződésem, hogy mindenki feladata Vajdaságban és Szerbiában, hogy fákat telepítsen.

Őshonos facsemetéket telepítenek?

- Igen, erre is törekszünk, de a legfontosabb, hogy meglegyen az egyensúly. A legutóbbi adatok szerint Szerbia 28 százaléka erdő, Vajdaságban ez csak mindössze hét százalék, ami szerintem kevés. Nem véletlen, hogy Vajdaságot Európa sivatagjaként is szokták emlegetni. Ennek részben az is oka, hogy a kilencvenes években magas volt a fakitermelés, sőt voltak olyan részek a tartomány területén, ahol megtiltották a fatelepítést. Nem mondom, a fásítás meglehetősen drága része az erdőgazdálkodásnak, de mi igyekeztünk megtalálni az arányt, és tavaly már elértük, hogy 300 hektárral nagyobb területen telepítettünk, mint amekkorán kitermeltünk. Mindannyiunk jövője az erdő, mert nemcsak gazdasági és piaci értéke van, hanem hidrológiai, biológiai, klimatikus és esztétikai is. Része az ember mindennapjainak, amit mi talán nem is érzünk. Azt szoktuk mondani, meggyőződésünk, hogy „mi vagyunk az oxigéngyár Vajdaságban”. Feladatunk egészséges természetet és környezetet biztosítani, ezért vállaltuk fel, hogy évente kétmillió facsemetét telepítsünk.

A választás közeledtével Ön, mint tartományi jelölt, mit tud ígérni a szavazóknak?

- A munkámmal tudom bizonyítani, hogy amit felvállaltam, azt becsülettel teljesítettem is. A közvállalatunkban a fő foglalkozás az erdőgazdálkodás, de van vadászturizmus - a fácántelepen 200 000 fácánt tenyésztünk évente -, halászattal és természetvédelemmel is foglalkozunk. A 130 000 hektárnyi területnek 80 000 hektár része védelem alatt áll. Nemcsak gazdálkodók, hanem kezelők is vagyunk. Amikor a régióból és az unióból jönnek hozzánk, mindenki dicsérettel szól a munkánkról, és biztatnak bennünket, hogy tartsuk meg ezt a sokszínűséget. A tartományi többségi listán szerepelek a Magyar Koalíció jelöltjeként, amit nagy megtiszteltetésnek tartok, s úgy gondolom, az pozitívum, hogy a munkám mellett képviselő is vagyok, mert így tudom segíteni azokat a döntéseket, amelyeket a vállalat szintjén meghozunk. Háttérmunkával hozzá tudok járulni, hogy egyes döntéseink könnyebben megvalósuljanak.

Miben reménykedik, a Magyar Koalíció miként szerepel a választáson?

- Nagyon reménykedem, hiszen az elnökválasztáson is megmutattuk, mire vagyunk képesek, ha összefogunk. Az összefogás ereje se lett véletlenül a szlogenünk. Ezúttal még jobb eredményre számítunk. Az én politikai és gazdasági hitvallásom az, ne csak arról beszéljünk, hogy mit fogunk tenni, hanem az a lényeg, hogy az eredményekre alapozzuk a jövőt, mert a szavazópolgárok így tudják érzékelni azt, amit ígérünk. Hogy mi mindent tudunk megtenni, azt becsületesen elő kell terjesztenünk, és mindenekelőtt bizonyítanunk is kell.

Ön ezt már megtette?

- Úgy gondolom, igen. Sokat változott az erdőgazdaság Vajdaságban, amióta én vagyok a közvállalat élén, a vállalat dolgozóinak az összetétele is módosult, a munkahelyi lehetőségek is változtak, hiszen lehetővé tettem a magyarok számára, hogy munkaviszonyt létesítsenek. A vezetőségben is jelen vannak a magyarok, nem csak az erdőben, mint fizikai munkások. Például a vállalat pénzügyi igazgatója egy fiatal magyar hölgy, aki Budapesten végzett az egyetemen, és idejött dolgozni hozzánk. Az elmúlt három év során hathatósan hozzájárultam ahhoz, hogy nőtt a dolgozóink életszínvonala, s mára kényelmesen meg tudnak élni a fizetésükből.

Hányadik az MK választási listáján?

- A negyedik helyen vagyok, közvetlenül a három elnök után. Nagy megtiszteltetés számomra, de egyben nagy feladat is ez. Három éve becsülettel végzem a munkámat, ezt bizonyítja, hogy egy erős, stabil vállalatot sikerült kialakítani. Noha mindenki tudja, milyen súlyos gazdasági és politikai helyzet uralkodik az országban, sokan azt állítják, a közvállalatokat nem lehet sínre tenni, hanem privatizálni kell. Azt hiszem, nekem sikerült megmutatnom, hogy ez nem így van. Mindezt nem tudtam volna elérni, ha a családom nem áll mellettem. Azt szoktam mondani, hogy ők nem mögöttem, hanem mellettem állnak, és hozzájárulnak ahhoz, hogy én jól tudjak dolgozni, feladatot teljesíteni.