2024. szeptember 27., péntek

A munkáról és a jogokról

Az alkalmazottak még mindig félnek beszélni arról, ha sérülnek jogaik

A Demokráciáért Központ szervezésében a minap Szabadkán tanácskoztak a civil szervezetek, szakszervezetek, magánvállalatok képviselői. A társadalmi felelősség elnevezésű kampány keretében tíz városban jártak már a szakemberek, ahol a munkajogokról, foglalkoztatásról és munkakapcsolatokról cseréltek tapasztalatot a résztvevők.

A kampány célja, hogy tudatosítsa az alkalmazottakban és a munkaadókban egyaránt a munkajogok betartásának fontosságát, hogy ismertesse a biztonságra, egészséges munkakörnyezetre való jogot. Mint hangsúlyozták, Szerbia ugyan már számos nemzetközi szabványnak és törvénynek eleget tett, azonban csak elméletben. Ezeknek a törvényeknek a gyakorlati alkalmazása még nagyon kezdetleges.

Svetislav Milanković, a szabadkai Helyi Demokrácia Központ szakembere elmondta, a munkajogok kapcsán az a tapasztalatuk, hogy az emberek szívesebben nyilatkoznak úgy, hogy nincsenek problémáik a munkahelyükön, azokról nem beszélnek szívesen, hiszen tartanak a következményektől.

Mirjana Popović, szabadkai munkafelügyelő is hangsúlyozta, hogy ügyfeleik vagy csak akkor mernek hozzájuk fordulni, amikor már nyugdíjba mentek, vagy amikor elbocsátották őket, természetesen jogtalanul, de ezekben az esetekben sajnos ők már nem tudnak mit tenni. Mint kiemelte, az is tény, hogy az utóbbi néhány évben rengeteget fejlődött a hozzáállás, hiszen az emberek kezdenek bízni bennük. El merik mondani problémáikat, konkrét eseteiket, ami hozzásegíti őket a problémák megoldásához.

– Az utóbbi 4 évben a szakszervezetek is megerősödtek, és a kapcsolat a felügyelőséggel is magasabb szintre emelkedett. Ez azt jelenti, hogy jó irányban haladunk. Ezt mutatja az az adat is, hogy az észak-bácskai körzetben a munkaadók egyre nyitottabbak, és az előírásokat nem teherként fogják fel, hanem meg szeretnének ismerkedni azokkal, és be is tartják őket. Ez főként a magánvállalkozókra, magáncégekre vonatkozik. Sajnos a feketén dolgozók és nem legális vállalatok esetében mi tehetetlenek vagyunk – mondta Popović.

A szakemberek fontosnak tartották kiemelni, hogy a legtöbb joguk a vendéglátóipari dolgozóknak sérül, hiszen itt fordul elő a legtöbbször, hogy túlórázniuk kell akkor is, amikor az már nem lenne megengedett.

Vladimir Perić, a peren kívüli megegyezéssel foglalkozó köztársasági ügynökség igazgatóhelyettese elmondta, három évvel a megalakulásuk után kijelentheti, hogy háromezer megoldott üggyel büszkélkedhetnek.

– Nagyon fontos kiemelni, hogy szolgáltatásaink ingyenesek, és hogy míg a bíróságon előfordul, hogy éveket kell várni egy ügy végleges megoldására, addig ügynökségünk minden egyes ügyet legfeljebb 33 nap alatt megtárgyal. Azt is fontosnak tartom elmondani, hogy ezekben az esetekben mindenki nyer. A munkaadó is, hiszen ezzel elkerülhető a sztrájk, így nem veszít a bevételből, és az alkalmazott is. Fontos azonban hangsúlyoznom, hogy mindkét félnek bele kell egyeznie a békés megoldásba, ugyanis mi csak ekkor tudunk segíteni – mondta Perić.

A szakemberek a kerekasztal beszélgetés során egyetértettek abban, hogy igaz ugyan, hogy Vajdaság területén is nagyon sok még a hiányosság, de minél délebbre haladunk az országban, annál nehezebb problémákkal találjuk magunkat szemben. A legfontosabb feladat és célkitűzés mindenképpen a jogok népszerűsítése, hiszen amíg az alkalmazottak ezekkel nincsenek tisztában, nem is tudják azok betartását követelni munkaadójukon.

Az elkövetkezőkben egyre több kiadványt, szórólapot találhatunk majd, amelyek az egészségvédelemre, biztonságos munkahelyre és a munkához való jogra hívják fel a figyelmet.