A beoltottak számának csökkenése miatt reális esély van arra, hogy újra kanyarójárvánnyal kell szembe néznünk Szerbiában – mondta Georgios Konstantinidis, a Szerb Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a Szerbiai RTV vendégeként. A szakember hozzátette: a védőoltások felvétele általánosan csökkent országunkban. 2021-ben nemzeti szinten 75 százalékos volt az átoltottság, egy városban viszont csak 24 százalékos.
A gyermekorvos főként a kanyaró, a mumpsz és a rózsahimlő elterjedésének lehetőségét tartja aggasztónak. Az ezeket megelőző MMR-vakcina ugyanis akkor biztosítja a lakosság védelmét a súlyosan fertőző járványok ellen, ha az átoltottság 95 százalékon felül van – mondta a szakember. Hangsúlyozta, hogy az oltások iránti érdeklődés jelentősen csökkent az elmúlt négy évben: ebben az időszakban egy egész nemzedék maradt védelem nélkül, azaz 65 ezren mellőzték a kötelező védőoltásokat. Ugyanakkor a vakcinák második adagját még kevesebben vették fel országunkban – mutatott rá a gyerekorvos.
A szakember szerint nagy méretű kampányra van ahhoz szükség, hogy helyreálljon a bizalom az egészségügy és a lakosság között. Az elmúlt időszakban ugyanis túl sok tévinformáció jelent meg a közösségi oldalakon és a sajtóban is a védőoltásokkal kapcsolatban. Mindez mára nagy mértékban veszélyezteti a korábban több évtizedes munkával kialakított nyájimmunitást országunkban – figyelmeztet az orvos, aki szerint az állami szervektől a médián keresztül a közösségi felületekig kiterjedő akcióra van szükség.
Hangsúlyozta, hogy az embereket nem kell meggyőzni a védőoltások jelentőségéről: azt ugyanis bizonyítja az a több millió gyermek, akinek életét mentette meg az, hogy szüleik az immunizáció mellett döntöttek. Az utóbbi időben emlegetett mellékhatások viszont kizárólag a félretájékoztatás termékei: szakmai körökben releváns, hogy a kanyaró elleni védőoltás semmiféleképpen sem okozhat autizmust például – nyomatékosította a gyerekorvos.
Konstantinidis emlékeztetett, hogy az utolsó kanyarójárványt 2017 decemberében és 2018 márciusában jegyezték országunkban: akkor több ezer fertőzött fordult orvosi segítségért és 14 halálaesetet okozott a morbilli vírus. 1971 óta minden alkalommal járványt jegyeztek Szerbiában, miután csökkentek az átoltottságra vonatkozó adatok – hívta fel a figyelmet a veszélyre a szakember.
Nyitókép: Illusztráció (pixabay.com/Myriams-Fotos)