2024. július 17., szerda

„Enyhe ítéletek”

Összesen 31 év börtönbüntetésre ítéltek két félkatonai alakulat három tagját a Zvornik területén elkövetett bűncselekményekért

A belgrádi kerületi bíróság háborús bűnökkel megbízott tanácsa a Zvornik területén 1992-ben elkövetett bűntettekért tegnap összesen 31 évig tartó börtönbüntetésre ítélte a Žute ose és a Pivarski félkatonai alakulatok három tagját. Dragan Slavković 15, Ivan Korać 13, Siniša Filipović pedig 3 évig tartó börtönbüntetést kapott, míg a negyedik vádlottat, Dragutin Dragićevićet bizonyítékok híján a bíróság felmentette.

Tatjana Vuković, a bírói tanács elnöke kijelentette, hogy a bíróság megállapította, hogy az elítéltek 1992–1995 között Zvornik község területén, Bosznia-Hercegovinában megszegték a nemzetközi jog előírásait. Az ítéletet indokolva Vuković kiemelte, hogy a vádlottak felett nem hazafiasságuk miatt ítélkeztek, ahogyan azt ők hangoztatták, hanem azon cselekedeteik miatt, amelyekkel a zvorniki muzulmánok tragikus sorsát még tragikusabbá tették.

A bírói tanács megállapította, hogy a három vádlott 1992 folyamán Čelopek falu kultúrotthonában több ízben is pszichikailag és fizikailag bántalmazta az itt fogva tartott 162 diviči muzulmánt. Ahogyan a bírói tanács elnökasszonya hangsúlyozta, a čelopeki kultúrotthonba zárt civilek a lehető legszörnyűbb bántalmazásoknak voltak kitéve. A vádirat alapján a szóban forgó helyen legkevesebb 19 civil személy vesztette életét a 162 közül.

Az ítélethirdetésen Vladimir Vukčević háborús bűnökkel megbízott ügyész is jelen volt, aki később kijelentette, hogy elégedetlen a meghozott ítélettel, és mint bejelentette, az ügyészség fellebbezni fog.

– A büntetések aránytalanok, enyhék, ezért fellebbezni fogunk – mondta Vukčević az újságíróknak. Hozzáfűzte, hogy nem annyira csalódott a Dragutin Dragićevićre vonatkozó felmentő ítélet miatt, és emlékeztetett, hogy az illetőt már jogerősen elítélték húsz évig tartó börtönbüntetésre a Sjeverin-ügyben. Az ügyész hangsúlyozta, hogy a Zvornik területén elkövetett gonosztettek a legbrutálisabbak voltak az egykori Jugoszláviában. Az ügyészség adatai szerint ezen a területen 900 ember vesztette életét, ezért az ügyész azon meggyőződésének adott hangot, hogy a büntetéseknek szigorúbbaknak kellett volna lenniük. Vukčević még azt is elmondta, hogy ez csak a kezdet, jelen pillanatban a Zvornik 2 és a Zvornik 3 ügyön dolgoznak.

Az ügyészhez hasonlóan a meggyilkolt és eltűnt személyek családtagjai is elégedetlenségüket fejezték ki a meghozott ítélettel kapcsolatban, enyhén fogalmazva váratlannak nevezvén azt.

Ugyanakkor a másik fél is nemtetszését fejezte ki az ítélet kapcsán. Dragan Đokić, Slavković és Korać védőügyvédje az ügyészséghez hasonlóan szintén kilátásba helyezte a fellebbezést.

A büntetőeljárás a zvorniki ügyben 2005 novemberében kezdődött, és a főtárgyalás során 101 tanút hallgattak ki.