Az újvidéki Felső Bíróságon kedden meghallgatták a Contrast diszkóklubban történt hat halálos áldozatot követelt tűzeset miatt vasárnap letartóztatott Alojz G. (68) klubtulajdonost és Slaviša S. (48), valamint Dejan R. (36) bérlőket – erősítette meg a médiának a délután folyamán Svetlana Tomić Jokić, a bíróság sajtófelelőse. A meghallgatást követően Miroslav Alimpić vizsgálóbíró bejelentette, hogy az őrizetbe vett gyanúsítottak elleni vizsgálat elindításáról, illetve a fogság egy hónapig terjedő meghosszabbításáról hozott döntést. Beszámolója szerint a két bérlő hallgatással védekezett. Kilátásba helyezte, hogy a vizsgálat alatt a szemtanúkat és azokat az illetékes felügyelőségeket is meg fogják keresni, melyeknek feladatuk lett volna a klub rendszeres ellenőrzése. Az említett személyeket tűzvédelmi mulasztás miatti veszély előidézésének gyanújával vette őrizetbe a rendőrség vasárnap.
Hétfő este bekísérték Miroslav P. (50) villanyszerelőt is, mert lehetséges, hogy maga is bűnrészes a tűz keletkezésében. A gyanúsított 2006 óta látta el a Contrast villanyhálózatának karbantartásával kapcsolatos feladatokat. Meghallgatására szerdan kerül sor.
Mint azt Boško Pilipović, az újvidéki rendőrség különleges helyzetekkel megbízott osztályának vezetője a Blic napilapnak elmondta, vannak arra utaló jelek, hogy valaki „babrálta” a villanyvezetékeket. A hálózat megterhelése túlságosan magas volt, s ez okozta a szórakozóhelyen kialakult tüzet – tette hozzá.
A helyszíni vizsgálatok elvégzésébe bekapcsolódtak az Elektrovojvodina szakemberei is, akik alátámasztották az elmondottakat, de nem kívántak a sajtónak részletesebb információkat adni az eset kapcsán. Az említett napilap egyik forrása szerint a villanyszolgáltatónál megállapították, hogy az eredetileg egy családi ház szükségleteinek kielégítésére tervezett elektromos installáció nem bírta ki a diszkóklub működtetésével járó megterhelést. A villanyszerelő esetében negyvennyolc órás vizsgálati fogságot rendeltek el.
ILLEGÁLISAN MŰKÖDTETTÉK
A tragédiát követően a Contrasttal kapcsolatos egyéb visszaélésekre is fény derült. Predrag Marić, a belügyminisztérium különleges helyzetekkel megbízott osztályának vezetője arról számolt be, hogy a szórakozóhelynek nem volt működési engedélye, amelyet egyébként a helyi önkormányzat illetékes titkársága állít ki. Mindemellett, Marić beszámolója szerint, nem rendelkeztek a tűzvédelmi előírások betartását igazoló jóváhagyással sem.
– A Contrast objektuma éppen a legalizálás fázisában volt, ezért most a dokumentumok figyelmes áttanulmányozására van szükség – tette hozzá az osztályvezető a vajdasági közszolgálati csatornának adott interjújában. Aláhúzta, hogy a tűzeset biztosan nem járt volna ilyen tragikus következményekkel, ha nem 350 fiatal tartózkodott volna ott annak bekövetkezésekor, hanem 150, amennyit a diszkó egyébként be tud fogadni.
Emlékeztetett arra, hogy 2011 végén ellenőrizték a szórakozóhelyet, s feljelentést is tettek a tűzvédelmi intézkedések elmulasztása miatt. Mint mondta, a tűz keletkezésekor sem működött a klubban egyetlen tűzoltó-berendezés sem, s felhívta a figyelmet arra az adatra, mely szerint évente kétszázan vesztik életüket tűzeset következtében szerbiai szórakozóhelyeken.
Rámutatott a tűzoltással foglalkozók nehéz munkakörülményeire is. Mint mondta, a tűzoltójárművek átlagéletkora Szerbiában 24,5 év, a legolcsóbb ilyen jármű pedig mintegy 150 ezer euróba kerül. A tűzoltók számát tekintve sem jobb a helyzet: a szükséges nyolcezer helyett az országban ugyanis mindössze háromezren vannak. Úgy fogalmazott, hogy nem elég szankcionálni az efféle esetek felelőseit, ennél sokkal összetettebb folyamatról van szó – a felelősségtudat fejlesztésére lenne szükség, melyet már az elemi iskolától kezdve kéne a tanulóknak elsajátítaniuk.
TIZENHÉT ÁLDOZAT
Az elmúlt öt évben Újvidéken tizenhét halálos áldozatot követeltek a szórakozóhelyeken keletkezett tűzesetek. 2007 decemberében hárman a Putnik hotelben vesztették életüket. Bár fennáll a gyanúja annak, hogy szándékos gyújtogatás áll a történtek hátterében, a mai napig senkit sem vontak felelősségre.
A Lounge kávézó a függöny felgyújtását követően vált a lángok martalékává 2008 februárjában – nyolc halálos áldozata volt az esetnek. A tetteseket megbüntették, a tűzvédelmi előírások megszegéséért azonban nem feleltek az illetékesek.
A Contrastban bekövetkezett legutóbbi tragédiában, mint ismeretes, hat fiatal vesztette életét.
„3600 VENDÉGLŐ TŰZVESZÉLYES”
Szerbia-szerte mintegy 250 felügyelő kezdett rajtaütésszerű ellenőrzéseket a vendéglátóipari létesítményekben az újvidéki diszkóban bekövetkezett tragédiát követően. A felügyelők az evakuációs folyosók meglétét, járhatóságát és megfelelő szélességét, a rendkívüli helyzetekben aktiválható világítást, a szellőzőnyílásokat, valamint a villany- és gázvezetékek állapotát fogják vizsgálni.
A vendéglátóiparosok belgrádi egyesületének beszámolója szerint mintegy 3600-ra tehető azoknak a vendéglátóipari objektumoknak a száma, melyeket a „veszélyes” kategóriába lehet besorolni. Nikola Dimitrijević, az egyesület elnöke a 24 óra lapnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a tulajdonosok többsége későn jön rá: olcsóbb lett volna, ha eleve a megelőző intézkedések elvégzésébe fektetett volna bele.
Új vendéglátóipari objektumok megnyitása során a tulajdonosnak kötelessége kihívni a tűzvédelmi felügyelőség képviselőjét, aki elvégzi a létesítmény biztonságát felmérő vizsgálatot. A tulajdonosnak, ezt követően, eleget kell tennie a felügyelő rendelkezéseinek és be kell szereznie az általa javasolt védőfelszerelést. A későbbiekben gondoskodnia kell a vendégek biztonságát szavatoló eszközök karbantartásáról is.