2024. november 25., hétfő

„Megvédünk minden egyes szavazatot”

Tomislav Nikolić hétfői kijelentésében a fizikai leszámolások lehetőségét sem vetette el választási csalás észlelése esetén

Tomislav Nikolić úgy nyilatkozott, hogy az elnökválasztás második fordulójában verekedni fognak minden egyes megszerzett szavazatért (Fotó: Tanjug)

A szavazatok összesítése után lopták el azokat a szavazólapokat, amelyeket a haladók kidobott választási anyagként mutattak be a múlt héten az újságíróknak – állítja a Köztársasági Ügyészség. Abban is biztosak, hogy az előbbieknél fogva, mindez nem hathatott ki a szavazás végeredményére sem. Nikolić a demokrata propaganda egyik eszközének nevezte az ügyészséget, amelynek „csalásban betöltött szerepét” a választásokat követően szívesen kivizsgálná.

A Köztársasági Ügyészség bejelentése szerint a haladók által a választási csalások igazolásaként bemutatott egy zsáknyi szavazólapot a szavazatok összeszámlálását követően lopták el, így mindez nem befolyásolta a választások végeredményét. Tomo Zorić, az ügyészség sajtófelelőse hétfőn elmondta, hogy a választói névjegyzéket nem hamisították meg a szóban forgó szavazóhelyen. A lefolytatott szakértői vizsgálat azt bizonyította, hogy összesen 2109 szavazólapot találtak, valódi szavazólapokról van szó, amelyek Pancsováról, a Szent Száva iskolai 57. számú szavazóhelyről származnak. Mint azt Zorić elmondta, a Köztársasági Választási Bizottsághoz módosítatlan jegyzőkönyvet juttattak tovább, melyet, a többi között, a Szerb Haladó Párt megfigyelői is aláírtak. Hangsúlyozta, mivel a lopás a szavazatok feljegyzése után történt meg, annak semmilyen kihatása nem volt a választások eredményére. Bűncselekménynek nevezte a választási anyag eltulajdonítását. Mint ismeretes, az ilyen tettek elkövetéséért három évig terjedő börtönbüntetés róható ki.

Zorić a későbbiekben arról is beszámolt, hogy az összesen 16 782 szavazólapot tartalmazó zsákból még mintegy húsz hiányzik. Emlékeztetett arra, hogy Tomislav Nikolić és Aleksandar Vučić előbb háromezer szavazólapról beszéltek, s kétezret adtak végül át, valamint arra, hogy előbb azt állították, a szemetesládában találtak a lapokra, majd a rendőrségen Vučić már azt mondta, a párthoz továbbították a megtalált választási anyagot.

A Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) álláspontja továbbra is az, hogy a lényeg a jegyzőkönyvek megfelelő kitöltése. Đorđe Vuković programigazgató szerint az ügyészség állításai kezdettől fogva világosak voltak, hiszen a szavazóhelyeken a voksokat a különböző pártokból származó egyének számolják össze, s nehezen képzelhető el, hogy valaki 300 ezer személyt lefizet csalás elkövetésének feladatával.

A Szerbiai Demokrata Párt, Tomo Zorić kijelentésére reagálva, mely szerint még mintegy húsz szavazatokat tartalmazó zsák hiányzik, a Köztársasági Választási Bizottság mielőbbi ülését és a szavazatok számlálásának újrakezdését követelte a zsákokban található szavazólapok mennyiségének megállapítása érdekében.

Ivica Dačić belügyminiszter a nap folyamán kijelentette, hogy folyamatban van a nyomozás az eltűnt majd megkerült szavazólapok ügyében, s hogy a rendőrség az eddigiekben már több tíz személyt meghallgatott. Üdvözölte Tomislav Nikolić azon döntését, mely szerint részt vesz az elnökválasztás második fordulójában, s elvetette annak lehetőségét, hogy rendellenességek történjenek május 20-án.

SZHP: AZ ÜGYÉSZSÉG IS GYANÚS

A Szerb Haladó Párt az ügyészség állításaira támadóan reagált közleményében: a párt illetékesei szerint ez az állami szerv a Demokrata Párt holdudvarához tartozik, így kizárólag e párt céljait szolgálja. Közölték, hogy az ügyészség választási csalásban betöltött szerepét is ki kellene vizsgálni a választások után. Feltették a kérdést: hogyan lehet az, hogy előbb csak zaječari lopott szavazólapokról lehetett hallani, most pedig már pancsovai esetről is tudni. A haladók arra a kérdésre is választ várnak, hogy hogyan nevezheti valaki szabályosnak a választás procedúráját, ha a pancsovai esetben a szavazólapok egyik szavazóhely nyilvántartásával sem egyeznek.

Tomislav Nikolić, az SZHP elnökjelöltje hétfőn úgy nyilatkozott, hogy május 20-án, az elnökválasztás második fordulójában verekedni fognak minden egyes megszerzett szavazatért. Mint mondta, jól szervezettnek kell lenniük ahhoz, hogy megakadályozzanak egy újabb szavazatlopást. Maga is kész lesz fizikai leszámolásokra ott, ahol csalni próbálnak, s az ilyen helyeken megakadályozzák majd a jegyzőkönyv lezárását és továbbküldését is – jelentette ki a párt belgrádi szervezetében. Az ügyészség álláspontja ellenére sem hajlandó elismerni, hogy a szavazás első köre rendben zajlott le, s a szabadkai, niši és ivanjicai szabálytalanságokra hivatkozva a meggyőződésének adott hangot, hogy semleges szervezetként az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek kellene újraszámlálniuk a leadott voksokat. Ismét követelte a választási eredmények megsemmisítését.

A haladók hétfőn is országszerte utcai tiltakozásokat szerveztek.

DP: KITALÁLT CSALÁSOK

A Demokrata Párt közleményében megalapozottnak nevezte azokat az aggodalmakat, melyek szerint az elnökválasztás második fordulójában is előfordulhat, hogy megkérdőjelezik az eredményeket. Ezért e párt felszólította a CeSID és az EBESZ megfigyelőit arra, hogy nagyobb számban vegyenek részt a választás felügyelésében. A demokraták szerint az állam tagadhatatlan érdeke, hogy a megválasztott intézmények legitimitását senki se vonhassa kétségbe. Elítélték, s az erőszakra való felhívásként értelmezték Nikolić kijelentését, mely szerint meg fog verekedni minden voksért.

A haladók választási csalással kapcsolatos állításait előre kitervelt kampányfogásnak nevezte a B92 műsorában szerepelve Dragan Šutanovac, a DP alelnöke. Úgy fogalmazott, hogy Nikolićék célja kaotikus állapotot előidézni Szerbiában a választásokat követően várható kormányalakítás idején, mely távol tartja a befektetőket is az országtól. A Press napilapnak adott nyilatkozatában Boris Tadić, a DP elnökjelöltje nagy csalódásnak nevezte azt, hogy egyesek nem képesek sportszerűen fogadni az elszenvedett vereséget, s kitalált választási csalásokkal próbálják javítani eredményüket. Hozzátette: rendkívül fontos, hogy május 20-án a polgárok meghatározzák azt az irányt, amerre Szerbia a következő öt év folyamán haladni fog.

POFON A DEMOKRÁCIÁNAK

A B92 Tudni akarom című műsorában vendégeskedve Sonja Licht, a Politikai Kiválóság Alapítvány elnöke rendkívül fontosnak nevezte a választási csalásokkal kapcsolatos állítások teljes kivizsgálását. Szerinte az efféle vádak igen komolynak tekinthetők, mert az ország demokratikus beállítottságát vonják kétségbe. Sajnálatos, hogy a demokráciát fejlesztő tizenkét éves tevékenységet követően most ismét egy egészen másmilyen képet küldünk magunkról a világnak – állapította meg. Hozzátette, hogy amennyiben igaznak bizonyulnának a vádak, úgy az elkövetőket, amennyiben pedig hamisnak, úgy a rágalmazókat kellene megfelelőképp szankcionálni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás