Tony Blair munkáspárti és David Cameron konzervatív párti politikusok programjai ihlették az Új demokraták egy új Szerbiáért című kiáltvány szerzőjét, Goran Vesićet. A dokumentumot a Demokrata Párt esélyesebbnek tartott leendő elnökjelöltjének küldte el az üzletember, Zoran Đinđić egykori munkatársa, aki az elmúlt időszakban a Crvena Zvezda labdarúgócsapatot látta el tanácsaival. A DP jövőjét felvázoló dokumentumban Vesić olyan ötletekkel látja el Dragan Đilast, amelyek segítségével könnyebben veheti át a párton belüli vezetőszerepet, de kitér arra is, hogyan alakítsa ezt követően a párt politikáját. Megállapítja, hogy eljött a változás ideje – egy olyan új vezetőre van szükség, aki tényleg irányítani tudja a pártot a jövőben.
A kiáltvány szerint a Demokrata Párton belül lezajlott választásokat követően a szervezetnek balközép beállítottságú, az igazságért és a fejlődésért küzdő népmozgalommá kellene válnia. A Danas napilap által közölt kiáltványból kiderül, hogy Vesić és Đilas korábban már tárgyaltak a párt élén esedékes változásokról. Egyes javaslatok Tadić legyőzésének, esetleg egy új párt létrehozásának a stratégiájára vonatkoznak. A nyolcoldalas elemzés több helyen is idézi Zoran Đinđićet, hangsúlyosabbá téve a társadalmi változások szükségességét.
„AZ EMBEREK UNDORODNAK A POLITIKÁTÓL”
A kiáltvány azt javasolja Đilasnak, hogy beszédeiben a belgrádihoz hasonló szerbiai hatalmat ígérjen a polgároknak, kamatoztatva eddigi tevékenységének általánosan pozitív megítélését. El kell ismerni a választási vereséget, vissza kell szerezni a polgárok bizalmát, erőteljes ellenzéki politikát kell folytatni, de dicsérni kell a kormány pozitív intézkedéseit – ajánlja Đilasnak Vesić. Szerinte a felelősségre és a jövőre kell fektetni a hangsúlyt. „A megszegett ígéretek csalókat csináltak a politikusokból, az emberek undorodnak a politikától” – állapítja meg a kiáltvány. Mint aláhúzza, az új demokratáknak ezért a felelősségre kell a legnagyobb hangsúlyt fektetniük, s fel kell hagyniuk a teljesíthetetlen ígéretek politikájával. Vesić szerint a pártnak legelőször önmagát kell megreformálnia, s csak azután térhet át a társadalom reformjára. Javasolja, hogy legkésőbb harminc nappal a parlamenti választásokat követően a párton belül tartsanak bizalmi szavazást a vezetőséggel szemben. Vesić javaslata szerint a vezetők közvetlen választási módját is vissza kellene állítani.
TESTVÉRI OROSZORSZÁG, KISEBBSÉGI JOGOK
Az új centrum és a balközép politikáját felvázoló rész a kiáltvány legterjedelmesebb fejezete. Tizenhárom rövidebb egységből és tíz végső ígéretből tevődik össze, melyek a „néppel kötött szerződés” alapját képezik, ahogyan azt Vesić is megfogalmazta. A munkáltatók és a foglalkoztatottak valódi partnerségének kialakításáról, az elavult oktatási és egészségbiztosítási rendszer megreformálásáról van itt szó elsősorban. Az Európai Unióra továbbra is Szerbia legfontosabb partnereként tekint a dokumentum, de kiemeli, hogy nem szabad elzárkózni a más államokkal való szoros együttműködés lehetősége elől sem, s a „testvéri Oroszországgal, Kínával, Indiával és Brazíliával is hatékonyan együtt kell működni”. Hangsúlyozza a kisebbségi jogok nagyobb fokú tiszteletben tartását, az LGBT közösség jogainak hatékonyabb védelmét. Síkra száll a választási rendszer módosításáért is. A kiáltvány az ország katonai neutralitása mellett foglal állást: a hadsereget a NATO szabályai szerint kell megszervezni, magához a szervezethez azonban nem kell csatlakozni, kivéve, ha a polgárok egy népszavazás során arról másként nem döntenek. A balközép beállítottság a legmegfelelőbb a DP számára, mert ott a legkisebb a konkurencia – áll az egyik bekezdésben. Nem kell kizárni a jövőben a politikailag közel álló Szerbiai Szocialista Párttal való egyesülés lehetőségét sem, bármilyen furcsán is hangzzon mindez – húzta alá Vesić. Ettől, mint folytatja, nem kell megijedni, maga Đinđić is úgy tartotta, hogy „a miloševići tehertől megszabadult szocialista párt és a DP között szinte nincs is különbség”.
„KOSZOVÓT HAGYD”
A polgárokkal megkötendő „szerződés” kitér az oktatás és az egészségügy reformjára, a fenntartható gazdasági fejlődésre, a mezőgazdaság fejlesztésére, a bűnözéssel való rendületlen leszámolásra, a művelődés és a sport fejlesztésére, az adminisztratív eljárások maximális csökkentésére, a felelősségteljes politizálásra, az új arcok bevonására, a hatalom decentralizálására, Szerbia vezető regionális pozíciójára.
A kiáltvány azt javasolja Đilasnak, hogy a kényes koszovói kérdéssel ellenzéki politikusként ne foglalkozzon, az azzal kapcsolatos újságírói kérdésekre pedig általánosságokat válaszoljon: „nemzeti konszenzusra van szükség”, „sohasem fogjuk elismerni Koszovót”. A tanácsadó szerint a kormány dolga dolgozni a probléma megoldásán.
EGY ÚJABB JELÖLT
Miután a kiáltvány a Danas hasábjain napvilágot látott, Vesić azt nyilatkozta, hogy a szöveget teljesen önszántából, jóindulattal küldte el Dragan Đilasnak, mert valóban benne látja jelenleg az egyetlen pártvezetői funkcióra alkalmas személyt. Đilas reakciójában a brit Munkáspárt tizenöt évvel ezelőtti programja másolatának nevezte a kiáltványt, s visszautasította annak lehetőségét, hogy bárki is az ő nevének használatával próbáljon meg leszámolni a DP jelenlegi elnökével. Mint mondta, az elektronikus üzenetet azonnal továbbította Miodrag Rakićnak, Tadić kabinetfőnökének, mert a Demokrata Pártnál az a szokás, hogy a leveleket azonnal továbbküldik azoknak, akiket érdekelhet annak tartalma. Hozzátette, az volt a meggyőződése, hogy ezzel el fogja kerülni a félreértéseket, s nem gondolta volna, hogy a levél Tadić íróasztala helyett végül az újságban köt ki.
Vesić kifejtette, hogy sokat elárul Tadićról és csapatáról az, ahogyan a levéllel bántak, egyebek mellett arra a kérdésre is választ ad: miért veszítette el a hatalmat a párt. Mint mondta, a választói közgyűlést követően vagy Tadić tűnik majd el, vagy a DP.
Mindeközben Zoran Živković egykori kormányfő is bejelentette, hogy indulni fog a demokrata párti elnökválasztásokon, s csak abban az esetben marad a párt tagja, ha annak eredeti programja kerekedik felül. Tadićot azzal vádolta meg, hogy mindvégig kizárólag saját népszerűségével törődött, s teljesen eltért az eredeti programtól, ami számos gondot okozott a DP-nek és az államnak is. Đilas egyszer kijelentette, hogy nem lesz Tadić ellenlábasa a választásokon, s csalódni fogok benne, ha nem tartja be az ígéretét – közölte Živković.