A tervezettnél hosszabbra sikeredett az az ügyvezető igazgatói megbízatás, amelyre két és fél éve kérték fel Bordás Győzőt, a Magyar Szó Lapkiadó Kft. távozó vezetőjét. Ahogyan arról maga is beszámol: néhány hónapról, legfeljebb egy évről volt szó, s azért vállalta el újra a cég vezetését, mert az adott pillanatban más megoldás nem adódott. A körülmények hozták úgy, hogy erre a megoldásra, s azzal együtt a nyugdíjas életszakasz kezdetére is még jó néhány hónapot kellett várnia.
Össze tudná-e hasonlítani az akkori időket a most záruló megbízatásával? Mikor számított hálásabb feladatnak egy kisebbségi lap kiadójának az élén állni?
– Az életemben a '99-es bombázások jelentették a legnehezebb napokat, hónapokat. Minden hajnalban azzal ébredtem: talán csak nem történt valakinek valami baja, hiszen éjjel nyomtattuk az újságokat, s hajnalban a kioszkokban kellett lenniük. Ha bárkinek, akár véletlenségből is bármi baja esett volna, soha az életben le nem törölhettem volna az erkölcsi felelősséget. Szemeim előtt a belgrádi tévé bombázása lebegett. De, hála istennek, ezt is megúsztuk emberi sérülés vagy veszteség nélkül, s ekkor jött 2000. október 6-a, amikor – lévén, hogy nem voltam és ma sem vagyok VMSZ-tag – leváltottak. Erről viszont nem a VMSZ akkori elnöke tájékoztatott, hanem a liga vezetői. Tény, hogy visszakerültem a kiadóba, megint csak a Forum-házban maradtam. Minden bizonnyal nehezebb évek voltak tehát ezek a mostaniaknál. De ne gondolja senki sem, hogy ma könnyű vállalatot vezetni, különösen egy ilyen összetett vállalatot, mint amilyen a mai Magyar Szó. Jelenleg a szerkesztőség szétszórtsága meg az ezzel párosuló anyagi gondok jelentik a legnagyobb kihívást. Erről azonban a most kinevezett főszerkesztő többet el tudna mondani.
Ami engem illet: a kiadóban is eltöltöttem újabb néhány évet, miután megint kiderült, hogy a VMSZ-nek nem felelek meg. Ezért az önhatalmúlag kinevezett egykori elnök – most már kivárva egy mandátum lejártát – újból menesztett a vezetői posztról, de csak jót tett velem, mert megint meg tudtam írni egy újabb könyvet, talán éppen eddigi legjobb könyvemet.
Annak is immár két és fél éve, hogy egykoron néhány hónaposra, végső soron egyéves ügyvezetői tisztégre kértek föl. Ezt a megbízatást mint „ősforumos” – annak vallom magam – vállaltam, mert a több sikertelen kísérletezés után más megoldás abban a pillanatban nem volt. Nos, innen távozom, immáron, nyugdíjba.
ÚJ IDŐKHÖZ ÚJ LAP KELL
Milyennek látja a Magyar Szó jelenlegi helyzetét, s milyen jövőre számíthat a lap? Mit lehet tenni annak érdekében, hogy megfelelőbb pozíciót harcoljon ki magának a piacon, hogy gyarapítsa olvasóközönségét?
– Sok a kérdés, kevés a megnyugtatólag ható válasz. Nincs napilap Európában, amelynek a példányszáma emelkedne. Az internet világát éljük, ezzel tisztában kell lennünk. A Magyar Szó megmarad, de fokozatosan mindinkább a számítógépen létezik majd. Ezzel számolni kell. S ezzel még betöltheti a szerepét, ha jó honlapos újság lesz. Mert végső soron ez dönti el a kérdést. Én is azt szeretném, ha a nyomtatott példányok sem csökkennének, de erre csak a médiastratégiánk esküszik. Szeretném, ha végre igazuk is lenne. Az olvasóközönséget azzal lehetne (talán) növelni, ha a Magyar Szó ismét konkurens napilap lehetne a többi itt eladott újsággal. Úgy, ahogyan egykoron, amikor országos napilap voltunk, s napi hírekben is konkuráltunk még a vezető belgrádi napilapokkal is! Mit gondol, miért volt újságunk annak idején a legjobb napilap az egész magyar nyelvterületen? Ma meg, hát szálljunk magunkba, sok itteni magyar vonatkozású hírben, tudósításban is leköröznek bennünket a szerb konkurens napilapok. Igyekeztünk a tudósítóhálózat-bővítéssel, a Vajdaságon át rovat újbóli bevezetésével, a Tiszavidék beindításával... valahogy mindig minden elakad.
Vannak-e tervei a jövőre vonatkozóan, mivel tölti majd a mindennapjait?
– Tervei mindig vannak egy íróembernek. De erről majd utólag beszéljünk, akkor, ha bármi bejön. Mint például most, hogy eddig szerbre nemigen fordították a műveimet. A Katonaszökevény regényem készen várja a belgrádi könyvvásári bemutatót, s máris egy újabb kötet, Az Úr órájának novellái készülnek ugyancsak szerbül. Emlékirataim rendezése nyilván egy újabb kihívást jelenthet nyugdíjas napjaimra.