2024. július 16., kedd

Maja Gojković

Portré

Maja Gojković tegnap csatlakozott a Liberális Demokrata Párthoz, ma reggeli sajtótájékoztatóján viszont bejelentette, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségben látja a változások letéteményesét, ezért úgy döntött, hogy kivonja a Szerb Haladó Pártba a minap beolvasztott és véletlenül ottfelejtett pártját, és kollektíve betagosítja híveit a VMSZ-be.

Méhecskeként röppenni virágról virágra – igazán nem számít furcsa és meglepő viselkedésnek a szerbiai politikai színtéren. De azért Gojković asszony abszolút rekorder e tekintetben – nomen est omen ide vagy oda. Ilyen rövid idő alatt ennyi pártot és pártpreferenciát váltani, és mindeközben úgy viselkedni, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga volna, valódi művészet.

Nyilván sokan gondolják úgy, hogy e cikk első mondatának álhíre holnap már akár tényekkel alátámasztható hír is lehet majd. Hiszen itt már minden lehetséges: szabad a szerelem, dívik a politikai promiszkuitás, orgiázik a pártokrácia. Gojković asszony pedig – aki egy jelentős, több állomásos vargabetű megtétele után a hétvégén visszatért „övéihez” – maga a megtestesült szimbóluma mindennek.

Maja Gojković 1963-ban született Újvidéken. Iskoláit szülővárosában végezte, 1987-ben szerzett jogászdiplomát. 1990-ben kezdett dolgozni az édesapja által alapított ügyvédi irodában.

Csakhamar azonban politikai pályára lépett. Első pártja a Népi Radikális Párt volt, mely a Szerb Csetnik Mozgalommal egyesülve létrehozta a Szerb Radikális Pártot. Évekig Vojislav Šešelj egyik leghűségesebb emberének számított, a párton belül egészen az alelnöki pozícióig vitte. Állami funkciókat is betöltött: volt parlamenti képviselő a szövetségi, a köztársasági és a tartományi parlamentben egyaránt, tárca nélküli miniszter, a JSZK kormányának alelnöke, Újvidék polgármestere.

2004-ben tartottak először közvetlen polgármester-választást Szerbiában. Kevés szavazaton múlott, de a radikális színekben induló Gojkovićnak mégis sikerült legyőznie az addigi polgármestert, a demokrata Borislav Novakovićot, és így ő lett a tartományi főváros első női polgármestere. Mandátumának ideje alatt a magát urbánus nacionalistának valló polgármester asszony egyre gyakrabban és egyre következetesebben domborította ki személyiségének urbánus oldalát, ami miatt szükségszerűen összeütközésbe került akkor még egységesnek tűnő pártjával. 2006-ban lemondott pártalelnöki tisztségéről, 2007-ben kilépett a pártból, 2008-ban pedig – biztos, ami biztos alapon – még ki is zárták. Ekkor alapította meg a Maja Gojković polgárok csoportját, amely a helyhatósági választásokon 7 képviselői helyet szerzett a városi képviselő-testületben.

2008 októberében megalakította a Néppártot, amely előbb Koštunica és Velimir Ilić koalíciójához csapódott, majd 2010-ben a másik életművész, Dinkić új pártformációjához, a Szerbiai Egyesült Régiókhoz csatlakozott. A SZER-rel sem tartott sokáig a szerelem: megkezdődött a Demokrata Párthoz való közeledés. Gojković az idei választások utáni koalíciós tárgyalások idején támogatásáról biztosította Boris Tadićot mint az újonnan alakuló kormány elnökét, amit Dinkić nem vett jó néven (hiszen ekkor már háborúban volt a demokraták elnökével), ezért kizárta az NP-t a SZER-ből. Aztán a dolgok mégsem úgy alakultak, ahogy Gojković tervezte: Tadićból nem lett kormányfő, Vučićnak viszont időközben sikerült levennie a lábáról kérlelhetetlen harcával, melyet a korrupció ellen folytat, ezért úgy döntött, átviszi pártját a haladókhoz, és kollektíve betagosodnak az SZHP-ba. Maja Gojković körbeért, de nem úgy a pártja, melynek lokális vezetői és a helyi bizottságok több tagja Újvidéken, Nagybecskereken és Nagykikindán a Szerbiai Demokrata Pártba, Leskovacon pedig a Szerbiai Szocialista Pártba igazolt át.

Habár már nem ő Újvidék polgármestere, a székvárosiak mégis kíváncsian várják, vajon a főtéri szilveszterezésen megjelenik-e, esetleg ismét táncra perdül-e, mint tette azt korábban Goran Bregović és Željko Joksimović karjaiban. Az idei skalp a többmilliós gázsiért föllépő Vlado Georgiev lehet.

Maja Gojković elvált. Beszél angolul és németül.