Állapotának romlása ellenére tegnap továbbra sem volt hajlandó ételt vagy folyadékot fogyasztani Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt elnöke. Egy újbelgrádi magánklinikán ápolják, s amíg beszámítható állapotban van, az orvosoknak nincs joguk változtatni a döntésén. Ahogyan Nikolić kitart a sztrájk mellett, úgy a DP is ragaszkodik korábbi álláspontjához: előbb az EU-tagjelöltség, s csak azután választások. Közben reagált a pravoszláv egyházfő is, „nem keresztény magatartásnak” nevezte a pártelnök éhség- és szomjúságsztrájkját.
Miután a rendkívüli választások kiírása eléréséért éhség- és szomjúságsztrájkot folytató Tomislav Nikolić állapota vasárnap késő este rosszabbra fordult, egy újbelgrádi magánklinikára szállították, de a Szerb Haladó Párt vezetője továbbra sem volt hajlandó ételt vagy folyadékot venni magához. Gyógyszeres kezelésben részesült, mivel az orvosoknak nem áll jogukban a páciens döntésétől eltérő lépéseket tenni mindaddig, amíg az döntésképes állapotban van. Dr. Jovan Marić ideggyógyász a klinikán összegyűlt újságíróknak elmondta: az orvosok 1992-ben, Máltán meghozott nemzetközi egyezménye szerint szavatolniuk kell a beteg akaratának tiszteletben tartását. Az alkalmazott terápiáról a kórház illetékesei nem kívántak nyilatkozni, dr. Reik Huskić, a klinika igazgatója annyit közölt, az nem tartozik a nyilvánosságra, a hozzáértők pedig egyébként is tudják, mi a teendő, ha dehidratálódik az ember szervezete. Késő délután Momčilo Babić, a kórház egyik orvosa annyit közölt az újságírókkal, hogy Nikolić állapota egyre súlyosabb, szívműködést segítő és fájdalomcsillapító gyógyszereket kap, s az orvosoknak eddig nem sikerült meggyőzniük a sztrájk abbahagyásáról.
INDULATOK ÉS STABILITÁS
A Szerb Haladó Párt elnökhelyettese közben Nikolić elleni irányuló lejárató kampánynak minősítette a hatalmi pártok képviselőinek kijelentéseit, melyekben azok az éhség- és szomjúságsztrájk beszüntetésére szólították fel a haladók vezetőjét. A tegnap megtartott sajtótájékoztatón Aleksandar Vučić bejelentette azt is, a párt növelni fogja a rezsimellenes tiltakozó megmozdulások számát.
– A polgárok jelentős részénél igen heves reakciókat váltott ki a pártelnök sztrájkja. A párt a maga részéről, mindent megtesz, hogy ellenőrzés alatt tartsa az indulatokat. Az a feladatunk, hogy megőrizzük az országban a rendet és a stabilitást – jelentette ki az elnökhelyettes.
Velimir Ilić, az Új Szerbia elnöke tegnapi nyilatkozatában szintén az indulatok elszabadulásáról beszélt, megjegyezte: az sem kizárt, hogy a történtek miatt hamarosan anarchia robban ki Szerbiában.
KÉT PÁCIENS
Arra, hogy a magánklinika, ahol Nikolić tartózkodik, nem a legmegfelelőbb intézmény, Dragan Đilas, a Demokrata Párt alelnöke hívta fel a figyelmet a B92 Mutatóujj (Kažiprst)című műsorában szerepelve. Arról számolt be, hogy tartozások miatt a klinika számlája zárolva van, s hogy ilyen feltételek mellett megkérdőjelezhető a betegellátás minősége is. A kórháznál ezt követően elutasították a betegellátás minőségét kifogásoló véleményt, de beismerték: számlájukat valóban zárolták, s Nikolićon kívül jelenleg csupán még egy páciensük van. Az SZHP alelnöke a Đilas által közölteket is provokációként értelmezte, s közölte, a vezetőség még Nikolić azon jogát is vitatja, hogy szabadon választhat-e magának orvost.
A DP alelnöke megismételte pártjának álláspontját, mely szerint jelenleg nem ismerhetők fel a választások kiírásának okai, azokkal meg kell várni azt az európai hírt, melyből kiderül majd, hogy elnyeri-e Szerbia az idén az európai uniós tagjelölti státust. Mint mondta, Boris Tadić államfő rögtön ezt követően kiírhatja az előrehozott választásokat, melyeket így néhány hónappal korábban tartanának meg, mint ahogy a soron következő rendes választásokat kellene. Đilas arról is beszámolt, hogy bár a nyilvánosságot nem tájékoztatták róla, Nikolić és Tadić már négyszer tárgyaltak a választások dátumáról, ezeken az egyeztetéseken azonban nem sikerült közös nevezőre jutniuk.
A DP Politikai Tanácsának elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a haladók pártelnökének éhség- és szomjúságsztrájkja nem vezet semmilyen eredményre, s felszólította Nikolićot, térjen vissza a parlamenti munkához, mert a képviselőház az egyedüli elképzelhető terepe a rendkívüli választások dátumáról folyó vitáknak is. Arra a kérdésre, hogy a DP a végsőkig kitart-e ezen álláspontja mellett, Dragoljub Mićunović elmondta: a hatalmi koalíció stabil parlamenti többséggel rendelkezik, az állami intézmények jól működnek, s hamarosan EU-s tagjelölt lesz az ország.
NEM KERESZTÉNY MÓDSZER
Tomislav Nikolić éhség- és szomjúságsztrájkjára a pravoszláv egyházfő is reagált. Irinej pátriárka „nem keresztény magatartásnak” minősítette a test kínzására irányuló viselkedést.
– Az egyház elveivel szemben áll az, amit Nikolić tesz, hiszen az embernek törődnie kell az életével. Ez a tett az öngyilkosság egyik formája, és azt az egyház különösképp elítélendőnek tartja. Háromszázféle egyéb módja van a kitűzött célért folytatott harcnak, nem csupán ez az egy, nem keresztény módja – közölte Nišben a pátriárka.
Zoran Stanković egészségügyi miniszter tegnap este kijelentette, hogy az orvosok a páciens esetleges tiltakozása ellenére is kötelesek megfelelő egészségügyi ellátásban részesíteni azt a beteget, akinek veszélyben van az élete.