2024. november 25., hétfő

Vegyél hozzá, adj el belőle!

Nem maradhatnak meg a jelenlegi tulajdonjogi viszonyok a Novostiban

A Köztársasági Értékpapír-kezelő Bizottság tegnap alátámasztotta, hogy Milan Beko a Novosti többségi tulajdonosa. A jelentés szerint az üzletember tulajdonában álló három cég, az Ardos, a Trimax és a Karamat továbbra is többségi tulajdont élvez a médiaházban. Ahogyan arról Beko korábban a B92-nek adott interjúja során is beszámolt, a három vállalat révén a Novosti részvényeinek 62,42 százalékát tartja ellenőrzés alatt.

Beko most azt közölte, hogy az említettekről szóló végzést június 23-án kapta kézhez, a jelentésben álló tények pedig, állítja, alátámasztják az általa korábban közzétett tulajdonjogi adatokat. Az üzletember tegnap ismertette a bizottság azon álláspontját is, mely szerint az a többségi tulajdonostól kéri a kisrészvényesek védelmét, számukra egy megfelelő ajánlat megtevését a fennmaradó részvények átvétele érdekében. A bizottság egy másik lehetőséget is felkínált a szóban forgó vállalatoknak, mégpedig, hogy adják el a 25 százalékos összesített részesedésen felüli részvényeiket.

A Novosti kisrészvényesei az értékpapírok 37,58 százalékát mondhatják magukénak. Az állam a részvények 29,51 százalékával, a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosítási Alap (PIO) 7,15 százalékával, a magánszemélyek pedig a részvények 0,92 százalékával rendelkeznek.

Az értékpapír-kezelő bizottság egy megszorító intézkedést is bevezetett az Ardos, a Trimax és a Karamat ellen: döntéshozási jogukat a részvénytulajdon szerinti 25 százalékra szűkítette mindaddig, amíg fel nem vásárolják a kisrészvényesek értékpapírjait, vagy el nem adják a saját, 25 százalékos részesedést meghaladó részvénycsomagjukat.

KÉT VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉG

A bizottság illetékesei tegnap megerősítették, hogy valóban két választást hagytak Bekónak: teljes egészében magánosíthatja a Novostit, vagy megszabadulhat a vállalat egynegyedét meghaladó tulajdonától. Mint mondják, a törvény szerint jártak el, mely kimondja, hogy amennyiben egy vállalat résztulajdona meghaladja a 25 százalékot, köteles nyilvános felhívást közzétenni a tulajdonos a további részvények felvásárlására, illetve az ezen a határon felüli értékpapírok eladására.

Tegnapi nyilatkozatában Beko arról számolt be, hogy több hónapon át folyt a Novosti tulajdonjogi viszonyaira rámutató tényállás feltárásának folyamata, melyben maga is mindvégig segítségére volt az értékpapír-kezelő bizottságnak.

Hogy melyik lehetőség mellett döntenek, arra a WAZ-médiacsoporttal folytatandó egyeztetések után derülhet fény. Milan Beko tegnap úgy fogalmazott, hogy az értékpapír-kezelő bizottság is szert tett bizonyos információkra a WAZ-nak ebben az üzletben vállalt szerepével kapcsolatban.

EGY ZAVAROS ÜGY ELŐZMÉNYEI

A német WAZ-csoport tulajdonában lévő osztrák Ost Holding az idén januárban kérte a köztársasági versenyvédelmi bizottságtól, hogy az hagyja számára jóvá a Beko tulajdonában álló részvények átvételét. Ezzel az ügylettel kapcsolatban korábban arról írt a hazai sajtó, hogy hátterében egy, a Beko tulajdonát képező részvénycsomag viszonteladásáról szóló megállapodás sejthető. A versenyvédelmi bizottság július közepéig hozza majd meg döntését az Ost Holding kérelmét illetően.

A szóban forgó osztrák céget 1998-ban alapították, azzal a megbízatással, hogy igazgassa a WAZ kelet-európai vállalati részesedéseit. Az Ost tavaly be is jelentette, hogy megkezdte a Novosti részvényeinek az átvételét, melynek során megvette az Ardos tulajdonában lévő részvénycsomag egészét. Az Ardos jogi képviselője akkor egy közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy a WAZ csalással és a törvényes előírásokkal ellentétes módon íratta át az Ardost saját nevére egy ottani ügyvédi irodán keresztül. Közölte: Ausztriában megtettek minden jogi lépést annak érdekében, hogy megsemmisítsék az illegális tulajdonosváltást az Ardos vállalatnál.

A korrupcióellenes tanácsban a hónap elején jelentették be, hogy bűnvádi feljelentést tesznek minden olyan személy ellen, akik részt vettek a Novosti törvényellenes privatizációjában 2000 óta. Mint megjegyzik, az állami intézmények az elmúlt 10 év alatt sorra törvényellenes döntéseket hoztak. Világosan látszik – állítják –, hogy a Novosti 2000-ben még teljesen állami tulajdonban volt, hat évvel később pedig már magánosították, Milan Beko és a vállalat igazgatója, Manojlo Vukotić megegyezése alapján, de a vállalat tulajdonjogi felülvizsgálatát „elmulasztották” véghez vinni. A korrupcióellenes tanács szerint Predrag Bubalo egykori gazdasági tárcavezetőt is felelősség terheli a Novosti háza táján történt visszaélésekért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás