2024. november 25., hétfő

Az engedékenység sávja

Az észak-koszovói szerbek lehetővé tették a KFOR járművei számára a szabad közlekedést
(Fotó: Tanjug)Szerbiában csütörtökön megkönnyebbüléssel fogadták az úttorlaszok részleges eltávolítását. Az első reakciók, a szerbek lépésének üdvözlése mellett, arra is felhívták a figyelmet, hogy a barikádok lebontása bizonyítja a koszovói szerb közösség békés szándékát. A nemzetközi misszió viszont továbbra sem éri be az utak egy sávjának járhatóvá tételével – teljes mozgásszabadságot követelnek. A szerb kormány megtárgyalta, elfogadta, s a parlament elé terjesztette a koszovói jelentést.

Eltüntették a felállított barikádok egy részét csütörtök délelőtt az észak-koszovói szerbek, s ezzel a KFOR-nak lehetősége nyílt szárazföldi útvonalakon szavatolnia a jarinjei és a brnjaki határátkelőkön állomásozó katonáinak ellátását. A szerbek bejelentették, az EULEX járműveit is készek továbbengedni, amennyiben azok nem a koszovói intézmények képviselőit szállítják. Elsőként a Kosovska Mitrovica és Ribarić közötti szakaszt szabadították meg Zupčénál a szeptember 16-a óta felhalmozott farönköktől, s ezt követően a KFOR két járműve át is haladt az említett ponton. Slaviša Ristić, Zubin Potok polgármestere a katonákkal folytatott egyeztetést követően kifejtette, a szerbek továbbra is „ügyeletet tartanak” majd az eltávolított úttorlaszok helyszínein, s reményét fejezte ki, hogy a nemzetközi misszió nem fog visszaélni „a szerb nép jóhiszeműségével”.

– A nép nem fogja elfogadni azokat az esetleges lépéseket, amelyek a fennmaradt barikádok erőszakos eltávolítására, vagy az úgynevezett koszovói intézmények képviselőinek elhelyezésére irányulnának – jelentette ki Ristić.

A szerbek, az előző napon bejelentettekkel összhangban, eltávolították a Leposavićra vezető út barikádjainak egy részét is. (Fotó: Beta)

A szerbek lépését a KFOR pozitív fejleménynek minősítette, de azonnal fel is szólította a közösséget a teljes mozgásszabadság szavatolására a KFOR, az EULEX, más intézmények és a polgárok számára. Hasonlóképp reagált az EULEX is, Irina Gudeljevićsajtófelelős közölte, hogy az uniós misszió barikádokkal kapcsolatos álláspontja továbbra sem változott, s hogy azok teljes felszámolása mellett szállnak síkra.

„AZ UNMIK A FELELŐS”

A szerbiai politikai pártok a parlament csütörtöki ülésén kommentálták a koszovói szerbek döntését. A Szerb Radikális Párt és az Új Szerbia képviselői szerint a barikádok eltávolítására erős belgrádi nyomás hatására került sor. A Szerb Haladó Párt szerint a történtek azt bizonyítják, hogy a szerbek készek békésen harcolni a jogaikért. A Demokrata Párt üdvözölte az észak-koszovói szerbek döntését, melyet úgyszintén a békés szándék bizonyítékának vélt. A párt azt tartja a legfontosabbnak, hogy a jövőben elkerüljék Koszovóban az egyoldalú lépéseket. A Szerb Megújhodási Mozgalom szerint az összes úttorlasz eltávolítására és az Ahtisaari-terv státuskérdéseket nem érintő részének azonnali elfogadására lenne szükség a párbeszéd mielőbbi folytatásához, ellenkező esetben nemcsak dátumot, hanem tagjelöltséget sem kap majd az ország az uniótól december 9-én. Ivica Dačić belügyminiszter kijelentését, mely szerint Angela Merkel német kancellár belgrádi látogatása során lehetséges megoldásként felmerült a koszovói föderáció kérdése is, a képviselők komolytalannak nevezték, megállapítva, nem illik egy vacsora során mellékesen felmerült témát reális opcióként emlegetni a közvélemény előtt.

A koszovói képviselőházban is Észak-Koszovó volt a téma. A vita során Hashim Thaçi miniszterelnök az UNMIK-ot tette felelőssé a kialakult helyzet miatt. Elmondta, az UNMIK nem teljesítette mandátumát, vagyis a rend Koszovó teljes területén történő biztosítását. Szavai szerint ehelyett voltaképpen lehetővé tette, hogy a szerb közösség teljesen elszakadjon a többi koszovói nemzetiségi csoporttól. A koszovói parlament elutasította az Önrendelkezés párt javaslatát, melyben az a Belgráddal folytatott párbeszéd berekesztésére szólított fel.

„JAVULT A BIZTONSÁGI HELYZET”

A szerb kormány csütörtöki ülésén elfogadta koszovói tevékenységéről szóló jelentését, melyet a délután folyamán továbbított a képviselőháznak. Az ülést követően megtartott sajtótájékoztatón Milivoje Mihajlović, a kormány sajtóirodájának vezetője kijelentette, a kormány üdvözölte az észak-koszovói szerb községi vezetők azon döntését, melynek köszönhetően eltávolították a barikádok egy részét, s lehetővé tették a KFOR továbbjutását. A kormány úgy véli, a döntés javít majd a tartomány biztonsági helyzetén. Megismételte, a megoldáshoz vezető legjobb út a párbeszéd, s felkért minden érintett felet az erőszak és a provokáció elkerülésére. A sajtófelelős a helyzet csillapításához vezető első fontos lépésnek nevezte a határátkelőkhöz vezető útszakaszok egy sávjának felszabadítását, s úgy értékelte, az észak-koszovói szerbeknek a nemzetközi erők mellett a szerb kormány a legnagyobb szövetségese. Reményét fejezte ki, hogy hamarosan az EULEX is ellen tud állni a prishtinai nyomásnak, s vissza tud térni feladatainak a végleges státus szempontjából neutrális beállítottságú ellátásához.

Mirko Cvetkovićkormányfő a parlamentben a képviselők kérdéseire válaszolva közölte, a Koszovóval foglalkozó, kormányjelentést megtárgyaló parlamenti ülést valószínűleg november 2-án tartják majd meg. Mint mondta, ezen az ülésen minden bizonnyal felmerülnek majd olyan kérdések is, amelyek a következő lépéseket érintik majd. A kormány most a jelentés elfogadásával foglalkozott csupán, a teendőkről a következő időszakban dönt majd – fogalmazott Cvetković.

FÉLELEM SZÜLTE NÉZETELTÉRÉSEK

Oliver Ivanović Koszovó-ügyi minisztériumi államtitkár meggyőződésének adott hangot, hogy az úttorlaszok részleges feloldása csökkentheti az észak-koszovói feszültséget, s jó alapot adhat annak a kérdésnek a megfontolására, hogy élvezhetne-e hasonló „jogokat” az EULEX is a közeljövőben. A szerbek feltételét könnyen teljesíthetőnek nevezte, mivel nem a státus tekintetében neutrális missziók feladata kellene, hogy legyen a koszovói illetékesek eljuttatása rendeltetési helyeikre. E missziók feladata az általános és jogi értelemben vett biztonság szavatolása, továbbá a CEFTA-egyezmény teljesítésének ellenőrzése – közölte az államtitkár. Szerinte közel van az EULEX-szel való megegyezés pillanata is, melyet a Belgrád és Prishtina közötti brüsszeli párbeszéd folytatása követhet majd. A koszovói szerbek és a belgrádi álláspontok eltérésével kapcsolatban úgy fogalmazott, azokat a félelem hozta létre, a koszovói szerbek ugyanis úgy élték át az elmúlt tizenkét évet, hogy állandóan attól rettegtek: ismét elveszíthetnek valamit. Mint mondta, ebből erednek valamivel merevebb álláspontjaik is, melyek azonban az állandó párbeszéd révén könnyen áthidalhatók lesznek.

NEMZETKÖZI FÓRUM?

Elengedhetetlen az észak-koszovói helyzet mielőbbi rendezése, s az adminisztratív határátkelők kérdésének megoldása a dialógus folytatása érdekében – állapították meg csütörtöki belgrádi találkozójuk során Farid Zarif, az UNMIK ésBorislav Stefanović, a szerb tárgyalócsoport vezetője. Zarif elégedettséggel fogadta a barikádok egy részének eltávolítását, s köszönetet mondott Stefanovićnak a probléma rendezésére irányuló határozott szerepvállalásáért.

A koszovói kérdés megoldásáról szólva Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter tegnapi belgrádi látogatása során elmondta, amennyiben a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd nem vezetne eredményre, Ausztria támogatná egy olyan nemzetközi fórum megrendezését, mely megoldást jelenthetne erre a kérdésre. Ez, természetesen, nem jelent feltételt – tette hozzá –, támogatni kell viszont minden olyan lehetőséget, ami végül mindenki számára elfogadható megoldást szülhet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás