2024. november 25., hétfő

Előrejelezhető és kitervelt támadás

A szerbek szerint a legújabb koszovói tragédiát a célt tévesztett nemzetközi missziók hozzáállása váltotta ki

A két sérült, kezelőorvosukkal (Fotó: Tanjug)

Az előző esti halálos áldozatot is követelő koszovói incidens kapcsán tett reagálások többsége elítélte csütörtökön az albánok és a szerbek közötti összetűzést, s a nemzetközi erők meg a koszovói intézmények határozott fellépését követelték. Az incidens szerda este nyolc óra körül történt Kosovska Mitrovica község Br đani településén. A lövöldözésben három szerb sérült meg, egyiküket, Savo Mojs ićot (28) már nem tudták megmenteni az orvosok. A másik két sérült nincs életveszélyben.

Miroslav Milošević, a Prishtinai Egyetem törvényszéki orvostani intézetének segédorvosa alátámasztotta, hogy erős romboló hatással bíró kézi tűzfegyverből leadott lövedék okozta a férfi halálát. Mint mondta, részleteket majd néhány nap múlva, a boncolási leletek ismeretében tud csak közölni. Radimir Janković, a Kosovska Mitrovica-i kórház fősebésze arról számolt be, hogy a súlyos állapotban behozott Mojsić öt létfontosságú szervét érte sérülés, Milena Cvetković, a kórház vezetője pedig arról, hogy mintegy négy órán át tartott a páciens életének megmentésére tett hiábavaló kísérlet. Radoš Vukićevićet ágyéki gerincsérüléssel, Veljko Đorđevićet pedig felkarcsont-sérülésekkel hozták be, mindkettejüket lövések sebesítették meg.

A történteket követően még aznap este hat házkutatást végzett el a koszovói rendőrség, de semmi gyanúsat sem találtak. A regionális rendőrőrs sajtófelelőse közölte, gondjaik vannak a nyomozás során, mert a helyi lakosság nem mutat kellő hajlandóságot az együttműködésre.

A szerb sajtóban csütörtök délután megjelent a hír, mely szerint a koszovói rendőrség letartóztatta Hafiz Mehmetit, a falubéli felújított albán házak őrzésével megbízott férfit, akit azincidensbenvaló részvétellel gyanúsítanak. A rendőrségnél azonban annyit közöltek, hogy egyelőre nincsenek gyanúsítottjaik, s a megnevezett illetőt csupán tanúként hallgatták meg. Közölték továbbá, hogy a nap folyamán elvégzett házkutatások sem vezettek eredményre, s hogy egyelőre nincsenek információik egy esetleges leszámolás motívumairól sem.

„NEM IS CSODA”

Az eset miatt Kosovska Mitrovicán gyásznapot hirdettek. Krstimir Pantić polgármester nyilatkozatában arról beszélt, hogy a koszovói hatóság még előző este meghallgatott, majd szabadon is engedett három gyanúsított személyt. Az efféle eljárást Pantić megengedhetetlennek nevezte. Kijelentette, hogy a történtek után Kosovska Mitrovica önkormányzata minden kapcsolatot meg fog szakítani a KFOR-ral, s mindent megtesznek azért, hogy a polgárok életét és vagyonának biztonságát szavatolják. Mint mondta, nem látja értelmét annak, hogy bármiről is tárgyaljanak a jövőben a nemzetközi misszió képviselőivel. A szerbek elleni támadást egy részletes terv eredményének nevezte. Hashim Thaçi koszovói kormányfőt, Xavier de Marnhac EULEX-vezetőt és Erhard Drews KFOR-panacsnokot jelölte meg az incidens ösztönzőiként. Azt mondta, ők azok, akik az elmúlt hónap három gyilkossága közül egyetlenegyet sem ítéltek el.

Atifete Jahjaga koszovói elnök elítélte a legújabb halálesetet követelő incidenst, és véleményének adott hangot, hogy az erőszakot nem lehet tolerálni, ezért minden koszovóit visszafogottságra, békés magatartásra intett. Mint mondta, a problémák megoldására a megfelelő intézmények szolgálnak. A hatóságokat a tettesek kézre kerítésére szólította fel.

Oliver Ivanović Koszovó-ügyi minisztériumi államtitkár úgy fogalmazott, hogy egyáltalán nem csoda az incidens bekövetkezése olyan körülmények között, amikor a KFOR és az EULEX nem azzal foglalkozik, amire megbízatásuk van, hanem a prishtinai döntések végrehajtására összpontosítanak. A két nemzetközi misszió megfeledkezett elsődleges feladatáról: egy biztonságos koszovói légkör kialakításáról – tette hozzá. Véleménye szerint az incidenst minden biztonsági kérdésekben valamennyire is jártas személy előre tudta volna jelezni. Végső ideje lenne, ha a KFOR és az EULEX visszatérnének mandátumukhoz, a bíróságok pedig megfelelő ítéletet mondanának ki az efféle bűncselekedetek esetében – szögezte le az államtitkár.

Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért Koalíció frakcióvezetője reményét fejezte ki, hogy a most történt gyilkosság nem még egy megoldatlan eset marad a már meglévők sorában, mert éppen a koszovói intézményekbe vetett bizalom teljes hiánya, s Prishtina egyoldalú lépései idézték elő a barikádokat is.


Tovább késik a deklaráció

A kormány csütörtöki ülésén sem fogadta el a Koszovóról szóló nyilatkozat javaslatát, annak egyes elemei viszont mégis ismeretessé váltak. A deklaráció, a B92 információi szerint, támogatná a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd folytatását, s kézzel fogható eredmények mielőbbi elérését sürgetné. A kormányt a nyilatkozat arra szólítaná fel, hogy minden diplomáciai és politikai eszközt felhasználva érjen el minél kedvezőbb, s az állam alkotmányával összhangban álló eredményeket az észak-koszovói válság tartós rendezése érdekében. Az adminisztratív határvonal kérdésének rendezésére ösztönözné az államvezetést, és ennek révén Szerbiának is részesévé kellene válnia a határvonal ellenőrzésének. A deklaráció jóváhagyná a Prishtinával folytatott tárgyalások eddigi eredményeit is. A parlament támogatásáról biztosítaná a koszovói szerbek jogaik megsértése miatti minden békés jellegű tiltakozását, beleértve a barikádokat is. A KFOR-t és az EULEX-et semlegességre, s a polgárok elleni erőszak kerülésére szólítaná fel.

Milivoje Mihajlović, a kormány sajtóirodájának vezetője szerint nem a kormányon belüli nézetkülönbségek miatt késik a deklaráció végleges változata, hanem mert olyan szöveget szeretnének a képviselőház elé terjeszteni, amilyent a pártok többsége támogatni tud majd. Goran Bogdanović Koszovó-ügyi miniszter csütörtök este kijelentette, hogy az egyeztetések folyamatban vannak, és „már mára” véglegesíthetik a deklaráció szövegét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás