2024. december 22., vasárnap

Elavult forma a kampánycsend?

A kampány a csend idején átköltözik a hagyományos médiumokból a közösségi oldalakra, és itt az intézményeknek nincsenek megfelelő eszközeik a szóban forgó tartalmak korlátozására

A vasárnapi választásokat megelőzően csütörtökön éjfélkor megkezdődött a kampánycsend Szerbiában, amely a választások napján 20 órakor, vagyis a szavazóhelyiségek bezárásakor ér véget. 

A köztársasági választáson 6.500.165 választópolgár szavazhat összesen 8273 helyen. A Tartományi Választási Bizottság közlése szerint Vajdaságban 1.669.791 polgár élhet majd szavazati jogával. Két szavazólapot kapnak majd, egyiken a köztársasági-, a másikon a tartományi parlament összetételére szavazhatnak. Az előbbi világos narancssárga, az utóbbi szürke színű lesz – írja a 021.rs. A köztársasági parlament 250 helyéért 18 lista 2817 jelöltje, míg a tartományi parlament 120 helyéért 13 lista 1282 jelöltje indul. 

A kampánycsend alatt a pártoknak és a jelölteknek nem szabad választási propagandát kifejteniük, vagyis nem tarthatnak nyilvános rendezvényeket, nem közölhetnek előzetes eredményeket és a médiában sem szabad arra buzdítaniuk az embereket, hogy szavazzanak az ő listájukra. Ugyanakkor buzdíthatnak voksolásra. A szavazóhelyiségek körüli 50 méteres területen belül tilos politikai szervezeteket, listákat hirdetni.

A sajtóban felmerültek a kételyek a kampánycsenddel kapcsolatban. A Danas napilap megszólaltatottjai szerint a kampány a csend idején átköltözik a hagyományos médiumokból a közösségi oldalakra, és itt az intézményeknek nincsenek megfelelő eszközeik a szóban forgó tartalmak korlátozására. A belgrádi napilapnak nyilatkozó szakértők szerint a kampánycsend elavult forma, és meg kellene szüntetni, vagy egy napra korlátozni az idejét. Vannak olyan országok (Románia, Montenegró), ahol ugyanúgy, mint Szerbiában, két nappal a választások előtt kezdődik a kampánycsend, vannak helyek, ahol egy nappal előtte (Bosznia-Hercegovina, Bulgária), és olyanok is, ahol a választások napján kezdődik (Magyarország, Olaszország, Macedónia), vagy egyáltalán nincs ilyen gyakorlat (Nagy-Britannia, Belgium, Hollandia, Svájc).

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay