2024. november 22., péntek

Olcsó vagy drága országnak számít-e Szerbia?

A World Population Review közzétette az európai országok listáját a megélhetési költségek szerint, a legdrágábbtól a legolcsóbbig rangsorolva. Az amerikai szervezet által összeállított lista, amely a globális népességre és demográfiára vonatkozó adatok alapján állt össze, 41 európai országot tartalmaz, számol be a 021.rs hírportál.
A számítás a New York-i áruk és szolgáltatások árainak összehasonlításával készült, és öt kritériumot vettek figyelembe: a megélhetési költségeket, a bérleti vagy lakhatási árakat, az élelmiszerárakat, az éttermi árakat és a termelői árindexet. A számítás szerint a legdrágább országok Svájc és Izland. Őket követi Jersey és Guernsey szigete, az ötödik helyen pedig Írország áll. Norvégia, Luxemburg, Dánia, Hollandia és Nagy-Britannia a tíz legdrágább ország között szerepel, Ausztria a 11., Németország pedig a 12. helyen áll.
A táblázat alját tekintve a legalacsonyabb megélhetési költségekkel rendelkező ország Fehéroroszország. Valamivel fölötte áll Ukrajna és Oroszország, majd Észak-Macedónia és Moldova következik. Bulgária a 36. helyen áll, ezzel az Európai Unió legolcsóbb (és természetesen a legszegényebb) tagállama, és „Európa egyik rejtett gyöngyszeme a turisták és a kivándorlók számára”.  Közvetlenül felette, a 35. helyen áll Románia, míg Szerbia a 34. helyet foglalja el az említett listán.
A régió országai közül Szlovéniában a legdrágább az élet, és a 25. helyen áll. Horvátországot a 29-dik helyre sorolták, Montenegró a 31., Magyarország a 32. helyet foglalja el, míg Bosznia-Hercegovina nem szerepel ezen a listán. Lengyelország a 30. helyen áll, Szlovákia, Lettország, Litvánia, Szlovénia, Görögország, Észtország, Csehország, Portugália és Spanyolország pedig drágábbak nála, amelyeket ebben a sorrendben a 20. helyre sorolnak.
 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Pixabay