2024. október 31., csütörtök

Szerbia élni kíván a lítium nyújtotta lehetőséggel

Az ígéretek szerint Németország és az EU a garanciája a környezetvédelmi szabványok szavatolásának

A szerb államvezetés, valamint Olaf Scholz német kancellár és Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság ügyvezető alelnökének, továbbá európai járműgyártók képviselőinek a részvételével pénteken Belgrádban csúcstalálkozót tartottak a kritikus fontosságú ásványi nyersanyagokról. A csúcstalálkozót követően aláírták a Szerbia és az Európai Unió közötti egyetértési memorandumot a fenntartható nyersanyagok, az akkumulátorok és az elektromos autók értéklánca tekintetében való stratégiai partnerségről. A fenntartható nyersanyagok egyike a lítium. Eközben az elnöki palota közvetlen közelében néhány száz tüntető vonult fel.

A Szerbia Palota épületében megtartott csúcstalálkozón mások mellett felszólalt Siniša Mali pénzügyminiszter, a Szerbiai Rádió és Televízió összeállítása szerint arról beszélt, hogy a fenntartható értéklánc kialakítása éves szinten 10-12 milliárd eurót és 20 ezer új munkahelyet generálna. Erre reflektált Aleksandar Vučić köztársasági elnök, szavai szerint Scholz Németország támogatásáról biztosította Szerbiát az eddigieknél nagyobb értéklánc létrehozásában, azaz a lítiumbányászat tekintetében, a Jadar-projektum legalább 6 milliárd euró értékben hozna beruházást Szerbia számára. Az államelnök szavai szerint az ország nem kívánja elmulasztani ezt a lehetőséget. Szerbia arról ismert, hogy hajlamos elszalasztani a lehetőségeket, ezúttal ezt nem engedheti meg magának, nyomatékosította Vučić. Hozzátette, a végső döntést kizárólag Szerbia hozhatja meg.

Aleksandar Vučić (Fotó: Beta)

Aleksandar Vučić (Fotó: Beta)

– Nekünk kell felmérnünk, hogy megfelelő-e a környezetvédelmi garanciák szintje. Jómagam nem értek ehhez, viszont hiszek a németeknek, akiknek sokkal nagyobb tapasztalata van a környezetvédelmi szabványok vonatkozásában. Másrészről azt igenis fel tudom mérni, hogy a garanciák megfelelnek-e az elvárásoknak. Feladatom védelmezni Szerbia érdekeit. Értékelésem szerint ebben a tekintetben Németországnál és az EU-nál senki sem eredményesebb a világon. A ma kapott ígéretek impozánsak. Nagy reményeket fűzünk a mai napon aláírt dokumentumhoz, ami még nem szerződés, vagy megállapodás. Ha élünk a lehetőséggel, a szerbiai gazdaságra és társadalomra kvantumugrás vár – taglalta Vučić.

Az államelnök értékelése szerint három társadalmi csoport nehezítheti meg a lítiumbányászattal kapcsolatos tervek megvalósítását. A helyiek, de mint megjegyezte, a bányászattal kapcsolatban megfogalmazódott fenntartásaik indokoltak, ezért mindenféleképpen párbeszédet kívánnak folytatni a Jadar mentén élőkkel. Az ellenállást tanúsító emberek másik csoportjába azok tartoznak, akik a különböző médiatartalmak, illetve a lítiumbányászattal kapcsolatos propaganda következtében aggódnak, esetükben tényekkel érvelve igyekeznek megszüntetni a félelmet, mondta Vučić. Rámutatott, az emberek harmadik csoportját egyáltalán nem érdekli, hogy mi fog esetleg történni a Jadar folyó környékén, őket a politikai érdekek, illetve a hatalomra kerülés célja mozgatja, velük nem szándékoznak párbeszédet folytatni.

Újságírói kérdésre válaszolva Vučić közölte, a környezetvédelmi szabályok tiszteletben tartásának ezúttal sem lesz alternatívája. „A polgárok akarata szintén mindenekfelett álló, ugyanakkor mielőtt a polgárok véleményt formálnának, meg kell tudniuk az igazságot” – közölte az államelnök. Elmondta, most általános egyetértési megállapodást írtak alá a nyersanyagokról, ezek mindegyike külön történet. Szerbia ebben a vonatkozásban őszinte partnere lesz az EU-nak, ugyanakkor ez nem befolyásolja az ország együttműködését Kínával, nyomatékosította. Megismételte, Szerbiának lehetősége van kvantumugrást produkálni, „a környezetvédelemmel kapcsolatos feladatra a németeknél jobbat nem talál, nem beszélve az EU nyújtotta garanciákról”.

„A német kancellár szavát adta, hogy mindent megtesznek azért, hogy a Szerbiában kitermelt nyersanyag egy része az országban maradjon és itteni gyárakban dolgozzák fel. Ez egy teljesen új Szerbiát, azaz soha nem jegyzett növekedést eredményezne.” – közölte Vučić.

Olaf Scholz (Fotó: Beta)

Olaf Scholz (Fotó: Beta)

A KÖRNYEZETVÉDELMI SZABVÁNYOKNAK NINCSEN ALTERNATÍVÁJA

Olaf Scholz a sajtótájékoztatón elégedetten nyugtázta, hogy megszületett a Szerbia és az EU közötti egyetértési memorandum, szerinte ez kiszámíthatóbbá és biztosabbá teszi az európai országok ellátását a kritikus fontosságú nyersanyagokkal. Ennek révén Európa szuverén maradhat globális szinten és csökkentheti a nyersanyagoktól való függőségét, hangsúlyozta.

– A lítiumbányászattal Szerbiában erősítjük ellenálló képességünket és hozzájárulhatunk az éghajlatváltozás lassításához. Az elektromos autók mind fontosabb szerepet töltenek be, ezek akkumulátorához lítiumra van szükség. A Jadar-projektum elsősorban Szerbia számára jó, a gazdasági lehetőségek hatalmasak. A bányászat csakis a legmagasabb szintű környezetvédelmi szabványok tiszteletben tartásával lehetséges. A német bányaipar ezzel kapcsolatos tudásával és tapasztalatával segítjük Szerbiát – taglalta Scholz.

A projektumot csakis akkor lehet kivitelezni, ha betartják a környezetvédelmi szabványokat, a Rio Tinto igazgatójával már beszélgetett arról, hogyha sikeresek akarnak lenni, akkor a környezetvédelemnek elsődleges szempontnak kell lennie, mondta Scholz. Hozzátette, az igazgató biztosította, hogy így lesz. Szavai szerint az ország, amelynek területén hatalmasak a világ egyik legkeresettebb nyersanyagának a tartalékai, csakis hasznot kovácsolhat.

A német kancellár a lítiumbányászattal nem összefüggésbe hozható témákra is kitért, szavai szerint országa támogatja Szerbia és a Nyugat-Balkán többi országának európai uniós csatlakozását.

AZ EB ODAFIGYEL A SZABÁLYOK BETARTÁSÁRA

Maroš Šefčovič ugyancsak az éghajlatváltozással összefüggésben méltatta az aláírt dokumentumot, illetve „az elektromos autók akkumulátorának a gyártásához szükséges nyersanyag” vonatkozásában hozott szerbiai döntést. Šefčovič szintén arról biztosította hallgatóságát, hogy a környezetvédelmi szabványok tiszteletben tartása folyamatos lesz, erre az EB is odafigyel. Az aláírt dokumentumok révén Szerbiában belátható időn belül hatalmas fejlődés veszi kezdetét, egyebek mellett az e-mobilitás vonatkozásában, „nem beszélve arról, hogy erősödnek a Szerbia és az EU közötti kapcsolatok”, mondta Šefčovič. Rámutatott, Szerbiába annyi közvetlen külföldi beruházás érkezik majd, mint korábban soha, új munkahelyek nyílnak, „ezért történelmi a mai nap”.

A csúcstalálkozón az egyetértési memorandum mellett a szerb fél illetékesei több szándéknyilatkozatot is aláírtak Európa vezető járműgyártóival és akkumulátorgyártóival, valamint a jelenlevő pénzügyi intézetek képviselőivel. Az összejövetelen részt vettek a Rio Tinto bányavállalat, a Stellantis és a Mercedes-Benz járműgyártók, továbbá a német Újjáépítési Hitelintézet, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank, valamint az ElevenEs, az EIT InnoEnergy és az InoBat akkumulátorgyártók képviselői.

 

Tiltakozó összejövetelek és nyilatkozatok

Míg zajlott a csúcstalálkozó, az elnöki palota közelében több száz polgár gyűlt össze. A tiltakozáson a polgárok mellett elsősorban nemzeti érzületű csoportosulások képviselői vettek részt. Ezt megelőzően a Szerbia Palota épülete előtt Aleksandar Jovanović Ćuta a Környezetvédelmi felkelés nevében bejelentette, hamarosan közzéteszik a Jadar menti települések megvédésének tervét. Ugyanitt Savo Manojlović, az Indulj-változtass! mozgalom kampányigazgatója is kifejtette ellenvetéseit, majd azt üzente Scholznak: „Bízza a szerb népre, hogy döntsön a lítiumról és a demokráciáról, míg Vučićot és a stabilokráciát vigye magával.”

Németország semmilyen eszközzel nem tartathatja be a szerbiai törvényeket, a polgárokat megtévesztik a német garanciákkal kapcsolatos állításokkal, mondta Radomir Lazović, a Zöld bal front – Ne davimo Beograd köztársasági frakcióvezetője.

 

Vučić a Mercedes küldöttségével

Később a nap folyamán Aleksandar Vučić Ola Källeniusszal, a Mercedes-Benz első emberével tárgyalt. Elsősorban az elektromos autók gyártásával kapcsolatos kihívásokról, valamint a Mercedes által is fontosnak tartott szabványokról volt szó, adta hírül közösségi oldalán. Hangsúlyozta, Szerbia nemcsak erőforrásokat, hanem kiváló szakembereket is fel tud kínálni, ők mindannyian arról álmodnak, hogy egy nap a Mercedes-Benzhez hasonló vállalatoknak dolgozhassanak. Beszélgetőpartnerét arról biztosította, hogy Szerbia felelősségteljes partnere lesz a Mercedesnek, írta Vučić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Olaf Scholz kancellár Németország támogatásáról biztosította Szerbiát (Fotó: Beta)