Ma aláírásra került a Tisztább és zöldebb vajdasági iskolákért program 16. ciklusának megvalósításáról szóló együttműködési protokoll. Az esemény során a program eddigi partnerei, köztük a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, valamint a környezetvédelemért felelős egyéb titkárságok, továbbá a Vajdaság Erdői Közvállalat és a Vajdasági Környezetvédelmi Mozgalom is részt vett.
Brankica Tabak, a Tartományi Városépítési és Környezetvédelmi Titkárság helyettes titkára a rendezvényen kiemelte a program fejlődését az elmúlt években, ami lehetőséget nyújt a tanulók számára, hogy részesüljenek a környezetvédelmi díjakban.
– A mai aláírás révén kötelezettséget vállalunk arra, hogy közösen pénzeljük a díjakat, azaz a védett területekre tett kirándulásokat – mondta Tabak és hozzátette, a kirándulások célja, hogy a diákok közelebbről megismerkedjenek a természetvédelemmel és a környezet fontosságával.
A díjak keretében a gyerekek lehetőséget kapnak, hogy különböző kirándulásokon vegyenek részt a Vajdasági Erdői Közvállalat fennhatósága alatt álló védett területeken, illetve a Vajdasági Környezetvédelmi Mozgalom által szervezett programokban. Tabak hangsúlyozta, hogy a program célja a környezetvédelmi tudatosság növelése, ezenkívül lehetőséget ad arra, hogy a nevelési és oktatási intézmények bemutassák tevékenységüket a környezetvédelem terén. A program lehetőséget biztosít arra is, hogy a diákok a környezeti nevelés keretében egyaránt bemutassák aktivitásaikat az óvodás kortól kezdve egészen a középiskolás korig. Az idén a helyi önkormányzatokkal való együttműködés is kiemelt szerepet kap, amely révén közös forrásokból támogathatják a környezet védelmét szolgáló intézkedéseket.
Kókai Roland, a Vajdaság Erdői Közvállalat igazgatója nyilatkozott lapunknak az eseményen.
– Másfél évtizede létezik a Tisztább és zöldebb vajdasági iskolákért elnevezésű projekt, amelyben a Vajdaság Erdői kezdetektől fogva részt vesz. 2024 tavaszán 600 gyerek tekinthette meg egynapos kirándulás keretében a Felső-Duna mellékét, amely speciális rezervátum, melyről a Vajdasági Erdői Közvállalat gondoskodik. A gyerekek világnapján 300 gyerek látogatott el a kaboli-péterváradi természetvédelmi területünkre. Ez egy megfelelő alkalom ahhoz, hogy az általános és középiskolás diákoknak bemutassuk a fenntartható erdőgazdaság lényegét, amit sűrűn félreértelmeznek. A fenntartható erdőgazdaságnak három funkciója van. Az egyik a gazdasági funkció. A fenntartható erdőgazdálkodás a régi erdőket cseréli le újakra, tehát amikor az erdő kiöregedőben van, akkor cseréljük le új erdőre. A kitermelt fa nyersanyagot a fafeldolgozók felhasználják, ebből teremtünk több ezer embernek egzisztenciát Vajdaság területén. A régi erdő nem köti le a szén-dioxidot, nem termel oxigént, az új, friss erdő pedig ezt teszi, tehát a környezetvédelmi funkció is beteljesülésre kerül. A harmadik pedig a társadalmi funkció. Ilyen például ez a projekt is, amelyben oktatási szerepük van az erdőknek, de folyhat turizmus, vadászat és halászat is bennük – hangsúlyozta Kókai Roland
A Tisztább és zöldebb vajdasági iskolákért program célja, hogy növelje a tudatosságot és a felelősségvállalást a környezetvédelem iránt a helyi közösségekben, oktató és kreatív workshopok, intézményrendezés, másodlagos nyersanyagok gyűjtése és új oktatási módszerek bevezetése révén.
Ez a kezdeményezés hozzájárul a fiatalok környezettudatosságának fejlesztéséhez, és segítséget nyújt a jövő generációjának felkészítésében a fenntartható fejlődésre. A program folytatása nemcsak a diákok, hanem az egész közösség számára fontos lépés a zöldebb jövő felé.
Nyitókép: Dávid Csilla felvétele