Nagyszabású tiltakozó megmozdulást tartanak ma Belgrádban. Az esemény a tervek szerint 16 órakor kezdődik. Az egyetemisták korábban módosítottak a helyszínen. Azt közölték, hogy a köztársasági képviselőház előtti tér helyett a Slaviján tartják majd meg az eseményt. Később azonban törölték a közösségi médiában közzétett bejegyzésüket, és bejelentették, hogy mégis a parlament előtt lesz a tüntetés, de a Slavija téren is felállítanak majd egy színpadot.

Beta/AP
Tegnap este megérkeztek Belgrádba azok az egyetemisták, középiskolások és polgárok, akik Szerbia több városából gyalogosan, illetve kerékpárral indultak el a fővárosba, hogy részt vegyenek a mai nagyszabású tüntetésen. A menetelő fiatalokat tömeg fogadta a belvárosban.
A belügyminisztérium közleménye szerint tegnap este több személyt letartóztattak a közrend megzavarása miatt. A Pionír parknál állomásozó traktorok közül többet is megrongáltak. A tárca becslése szerint mintegy 31 ezren fogadták a hallgatókat.
Közben az egyetemeket zárlat alatt tartó hallgatók a közösségi médiában arról számoltak be, hogy éjszaka egy óra körül támadás történt a műszaki kar épülete előtt, amely során egy ügyeletes fiatal és egy egyetemi tanár megsérült.
Egy idősebb férfit vettek őrizetbe ma Belgrádban a parlament épülete előtt. A Nova.rs beszámolója szerint a férfi odalépett a mai tüntetés biztosításában részt vevő egyetemistákhoz, és robbanószerkezetek aktiválásával fenyegetőzött.
Tegnap Aleksandar Vučić államfő sajtótájékoztatót tartott, amelyen ismételten hangsúlyozta, az ország jövője nem az utcákon fog eldőlni, a döntéseket nem törvényellenes testületek fogják meghozni és ideiglenes, választások nélkül megalakítandó kormány sem lesz. A szombati tüntetés törvényellenes, mivel azt nem jelentették be, húzta alá Vučić.

Beta/AP
Az egyetemisták közzétették a tüntetés menetét. A polgárok a főváros több pontján gyülekeznek majd délután egy órakor, ahonnan együtt vonulnak a Slavijára.
A tüntető egyetemistákat sokan tmogatásukról biztosították, többek között dr. Német László bíboros, belgrádi metropolita érsek is. Ő a többi között úgy fogalamzott, hogy a tiltakozók bátorsága és eltökéltsége, amellyel az igazságért és az igazságosságért harcolnak, egy jobb jövőbe vetett hit és remény jelei Szerbiában.

Beta/AP

Nyitókép: Beta/AP