Három év elteltével sokak számára már mindennapossá vált a háború ténye a szomszédban, azonban a menekültek támogatása továbbra is ugyanolyan fontos, mint a kezdeti időszakban, amikor a segítség a társadalom széles körű lelkesedésére és összefogására épült. Az elmúlt években a segítségnyújtás fókusza a puszta megélhetési támogatásról egyre inkább az inklúziót és integrációt elősegítő programok felé tolódott. A Segélyszervezet ezen célok szolgálatában 2025 februárjában induló programja az Európai Unió és a Széchenyi Terv Plusz támogatásával valósul meg.
A március 19-én megtartott projektnyitó rendezvényen Gáncs Kristóf, a Segélyszervezet ügyvezető igazgatója kiemelte: egy idő után „nem elég a segélycsomag”, folyamatos jelenlétre és támogatásra van szükség. Az e célból 2022 júliusában létrehozott Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ nemcsak állandó segítséget nyújt, hanem folyamatosan figyelemmel kíséri a menekültek változó szükségleteit is. Az új program ennek szellemében indult el, amelynek keretében a Központ hatszáznál is több menekültet támogat társadalmi beilleszkedésük és önálló életvitelük kialakítása érdekében, hogy hosszú távon megalapozhassák jövőjüket Magyarországon.
A program által támogatott szolgáltatások a komplex lakhatási és megélhetési támogatás mellett kiemelt figyelmet fordítanak az inklúzióra és integrációra, a „képessé tételt” állítva a szociális munka fókuszába. Ehhez illeszkedve magyar nyelvi, munkaerőpiaci beilleszkedést, állampolgári és interkulturális kompetenciafejlesztést elősegítő tanfolyamok indulnak, elérhető jogi segítségnyújtás, hivatalos ügyintézéshez kapcsolódó tolmácsolási és fordítási segítség és a háború és a menekülés okozta lelki sebek kezelésére pszichoszociális és mentálhigiénés segítségnyújtás is. A Központ köré szerveződő menekültközösség számára közösségi és beilleszkedést segítő programok már most is telt házzal futnak, ezek folytatását is a projekt teszi lehetővé.
A projektnyitó rendezvényen képviseltették magukat a menekültellátásban dolgozó más civil szervezetek is, akik számára a sajtónyilvános részt követően műhelymunkát tartottak a kapcsolódási pontok és a referálási lehetőségek feltérképezésének céljából.
A Segélyszervezet a Belügyminisztérium által kiírt Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap Plusz Programban nyert 536,85 millió forint vissza nem térítendő támogatást, beilleszkedést segítő komplex szolgáltatásokra, melyeket az Ukrajnai Menekülteket Támogató Központ révén valósít meg Budapest szívében.
Mint ahogyan azt előzőleg közöltük, az Ökumenikus Segélyszervezet a háború három éve alatt történetének legnagyobb humanitárius segélyprogramja keretében több mint 800 ezer menekültnek segített.
A 2022. február 24-én kitört orosz–ukrán háború bajbajutottjait támogató segélyprogram az Ökumenikus Segélyszervezet történetének eddigi legnagyobb humanitárius szerepvállalása, eddig 832 ezer bajbajutottat segített összesen 20 milliárd forint értékben. Ukrajna középső és nyugati részén a belső menekültek hosszú távú támogatása áll a Segélyszervezet munkájának fókuszában, a frontvonalhoz közel eső területeken pedig továbbra is a túléléshez szükséges azonnali segítségre van szükség. Azokon a területeken pedig, ahol a front korábban vonult át, már a helyreállításban vállalnak szerepet az ökumenikusok. A magyar kormánnyal együttműködésben, a korábbi, Kijev környéki harcokban súlyosan megrongálódott oktatási intézmények helyreállítása és a helyi közösséget szolgáló intézmények létrehozása valósulhatott meg. Az Ukrajna-szerte 23 megyét érintő, nemzetközi jelentőségű segélyprogram a Magyarországra érkező menekültek megsegítésére is kiemelt figyelmet fordít. A Segélyszervezet továbbra is a háború okozta szenvedés enyhítésére törekszik, azonban az immár negyedik évébe lépő konfliktus negatív hatásai egyre súlyosbodnak, nőnek a humanitárius szükségletek, a helyzetet tovább nehezíti a világszerte tapasztalható forráshiány.
