2025. január 22., szerda

A járatok késnek, a repülőtéren tömeg van

Emberhiánnyal küzd a belgrádi légikikötő, eközben az Air Serbia folyamatosan növeli járatainak számát

Goran Vesić építési, közlekedési és infrastruktával megbízott miniszter a hétvégén tárgyalást folytatott a repülőteret működtető francia Vinci Airports vezetőségével és gyors megoldást sürgetett, arra is figyelmeztetve őket, hogy kellő intézkedés híján az állam kénytelen lesz reagálni, akár a koncessziós megállapodást is felbontani. Vesić szerint a Vinci tétlensége indokolatlan, hiszen semmi rendkívüli nem történt, tudták, hogy az Air Serbia számos új járatot vezet be (idén eddig 22-t), vagyis számolniuk kellett volna azzal, hogy megnő az utasok száma is.

Az Air Serbia közleményében a repülőterek kiszolgáló kapacitásának csökkenésével magyarázták a késéseket. A munkaerőhiány lelassította a repülőtéri utas- és csomagkezelést, így nem tudják tartani magukat a repülési menetrendhez. Kiemelték, hogy még fél évvel ezelőtt tájékoztatták a Belgrade Airport vállalatot az évi terveikről: a járatok számának, valamint a flotta gépállományának növeléséről.

A Sloga Szerbiai Szakszervezetek Egyesülete is közleményt adott ki tegnap, ebben indokolatlannak tartják, hogy az Air Serbia a belgrádi repülőteret tartja a járatkésések felelősének. A Sloga egyenesen a légitársaságot okolja, mert szerintük irreális tervek nyomán indított új járatokat, a zsúfolt menetrend csak növelte a rendszerre nehezedő nyomást, és idézte elő, amit előidézett. Arra szólította fel az állami szerveket, hogy védjék meg a Vinci Airport alkalmazottainak jogait, Vesićet meg arra figyelmeztette, hogy a politikai retorika helyett inkább a probléma megoldására összpontosítson.

Aleksandar Seničić, a Szerbiai Idegenforgalmi Ügynökségek Szövetségének (YUTA) igazgatója a Szabad Európa Rádiónak nyilatkozva közölte, hogy az idegenforgalmi ügynökségek által szervezett utak egyikét sem mondta le az Air Serbia, ez kizárólag a rendes járatok esetén történt meg olykor. Rámutatott, ha a rendes járaton áll be változás, a repülőtársaság köteles saját költségén megszervezni az utasok eljutását az adott városba, még az elszállásolás költségeit is állnia kell. Vagy visszatéríteni a jegy árát.

A charter, vagyis a különjáratok késése vagy lemondása már nagyobb gondot vet fel, hiszen ezek összefüggésben vannak a szálláshelyek lefoglalásával is. Az európai előírások pénzvisszatérítést lát elő a különjáratok háromórás késése esetén, amennyiben arra nincs megalapozott indok (időjárási viszonyok, terrorizmus, meghibásodás). Távolabbi utak és hosszú veszteglés esetén a légitársaságoknak 250 vagy akár 600 eurós kártérítést kell fizetniük.

Seničić arra is rámutatott, hogy a múlt heti repülőtéri káosz miatt, amit a késések fennakadások és az ellenőrző kapuk meghibásodása váltott ki, az utasok nem igényelhetnek kártérítést, ugyanis a repülőtérnek nincs törvényes felelőssége az utasok iránt.

Nyitókép: A repülőtéri fennakadások és járatkésések napjaiban az Air Serbia flottájához egy Embraer 190-es is csatlakozott. A 100 férőhelyes brazil gyártású, keskeny törzsű gépet személyzetestül rövid lejáratra (Wet Lease) bérlik a görög Marathon Airlinestől. Július és augusztus folyamán még két Embraer 195-öst terveznek bérbe venni (Fotó: Air Serbia)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A 100 férőhelyes brazil gyártású, keskeny törzsű gépet személyzetestül rövid lejáratra (Wet Lease) bérlik a görög Marathon Airlinestől. Július és augusztus folyamán még két Embraer 195-öst t