2025. január 22., szerda

Tizenkét nap éhezés után

Marinika Tepić lábadozik, de már az újabb „csatára” készül

Miután 12 napon keresztül éhségsztrájkot tartott, jelenleg orvosi felügyelet alatt van, lépésről lépésre szoktatja vissza a szervezetét az élelmiszerekhez. Még kimerült, és az orvosok számítása szerint további két hét kell ahhoz, hogy a szervezete visszaálljon a rendes működésre, mégis Marinika Tepić, a Szabadság és Igazságosság Pártja alelnöke úgy érzi, megérte. Egyrészt, mint mondta, így az egész világ felfigyelt a választások során történt visszaélésekre, másrészt a nemzetközi szervezetek is határozottabban követelik Szerbiától, hogy vizsgálja felül a szabálytalanságokat, amelyek a választások, mindenekelőtt a belgrádi önkormányzati választások megismétlését jelenthetik.

Marinika Tepić az N1 televíziónak beszélt arról a 12 napról, amíg a Köztársasági Választási Bizottság (RIK) épületében éhségsztrájkolt, arról, mi volt a legnehezebb és hogyan sikerült túllépnie a nehézségeken. A választások utáni napon, december 18-án döntött úgy, hogy mindaddig nem visz be ételt a szervezetébe, amíg a szabálytalanságok miatt nem semmisítik meg a belgrádi választásokat, és nem írják ki az újabbakat. Bízott abban, hogy jó döntést hozott, hogy ilyen módon mutasson rá, hogy a hatalmi párt elcsalta a választásokat, kisajátította a rendőrséget, az ügyészséget, a kormányt, a választási bizottságokat. A párttársak és politikai kollégák mindennap meglátogatták őt és a többi éhségsztrájkoló kollégáját, de a 10. nap az infúziók ellenére a leépülése már láthatóvá vált, hiszen a véreredmények is rosszabbodtak. Nehéz pillanatnak élte meg, amikor utoljára le tudott menni, hogy üdvözölje az utcán összegyűlt egyetemi hallgatókat. A RIK biztonsági őrei ezt követően nem akarták visszaengedni az épületbe, fél órát váratták, később az egészségügyi személyzetet tartották fel, amely mindennap figyelemmel követte egészségi állapotát. Köszönetet mondott azoknak a rendőröknek, akik becsülettel viselik az egyenruhájukat és megtalálták annak a módját, hogy kollégáik viselkedése miatt elnézést kérjenek.

Vallomása szerint a legnehezebb pillanata akkor volt, amikor a legfiatalabb fia feltette a kérdést: le tudod majd győzni azt a Sztrájkot? Ő ugyanis azt gondolta, az anyjának egy Sztrájk nevű emberrel kell felvenni a harcot, egy politikussal, ezért kell a parlamentben maradnia.

Tepić elmondta, amikor már a szervezete nem tudott több infúziót befogadni, pattogtak az erei, már tudni lehetett, hogy pénteken, legkésőbb szombaton a mentőegységek elszállítják. Szombaton az orvosok segítségével még sikerült megküzdenie a nehézségekkel, röviden szólt is a tüntető tömeghez, ám onnan a kórházba szállították. Azóta 48 óránként vérvétellel ellenőrzik az állapotát. Továbbra is kimerült, csak kevés ételt visz a szervezetébe, mert ahhoz hogy ne kerüljön életveszélybe, most is önfegyelemre van szüksége.

Mindezek ellenére, szavai szerint megérte az áldozatot, hiszen nincs olyan állam az EU-ban, Nyugaton, de az egész világon sem, amely ne hallott volna a szerbiai választások elcsalásáról.

– Az egész nemzetközi közösség mára megtudta, hogy ezt a hatalmat hamis látszattal, hamis eredményekkel, hamis választásokkal, hamis szavazókkal, csalókkal és a hatalmon lévő tolvajoknak köszönhetően tartják fenn. Ez az első elért cél – mondta Tepić, majd hozzátette, a másik elért cél pedig az, hogy az Európai Parlament és az Európa Tanács is vizsgálatot kért a választási szabálytalanságok feltárására. Hangsúlyozta, hogy ő folytatni kívánja a küzdelmet a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt által gyakorolt hatalom leváltása érdekében.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Marinika Tepić nehéz pillanatnak élte meg, amikor tíz nap éhezés után utoljára tudott lemenni az épület elé, hogy üdvözölje az egyetemistákat, fotó: Tanjug/AP