Csütörtökön éjjel 23.30-kor nekiütközött a Palánka és Ilok közötti Május 25-e híd pillérének az Antonia nevű, német zászló alatt haladó teherszállító hajó. A történtek miatt lezárták a hidat, pénteken stabilitását ellenőrizték a közlekedés helyreállításának érdekében. A német teherszállító két uszályt tolva, ezer tonna műtrágyával haladt, amikor a híd pil- lérének ütközött. Ennek következtében az uszályok és a teljes rakomány elsüllyedt, számoltak be híradásaikban a hírügynökségek.
Az állami szervek közleménye szerint a hajó Linz irányából haladt Smederevo felé. Predrag Petrović, az építési, közlekedési és infrastrukturális minisztérium folyami közlekedéssel és közlekedésbiztonsággal megbízott segédminisztere megerősítette, hogy a hajón senki sem sérült meg. Ilok városi önkormányzata szintén arról számolt be, hogy a német teherhajó Palánkánál balesetet szenvedett. Az Antonia hajót később a palánkai kikötőbe vontatták, amit a Marinetraffic weboldalon lehetett nyomon követni. Ez az internetes megfigyelőszolgáltatás a hajók mozgását követi. A részletesebb beszámolókból kiderült, hogy a teherszállítót reggel 7 óra tájban vontatták át a folyó közepéről a kikötőbe.
A hajó legénysége sértetlen maradt, a közlekedést viszont leállították, amíg fel nem mérik a hídon keletkezett kárt és el nem készülnek a részletes biztonsági jelentések. A tájékoztatás szerint meghatározatlan ideig le lesz zárva a híd, ezzel együtt pedig a Palánka és Ilok közötti határátkelő is. A tartományi kormány illetékes titkárságát is értesítették az esetről. A hatóságok az ügyben vizsgálatokat folytatnak annak kiderítése érdekében, hogy a nagy mennyiségű műtrágya milyen hatással lehet a Duna élővilágára és környezetére. A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság illetékesei öt helyszínt határoztak meg, ahonnan mintákat gyűjtenek be, hogy elvégezzék az ezzel kapcsolatos kimutatásokat.
A HORDALÉK FULLASZTOTTA BE A MOTOROKAT
A baleset lehetséges okát részletezve pénteken Miroslav Činčurak, az Újvidéki Kikötő Kapitányságának vezetője elmondta, a hajó mindkét motorja befulladhatott, ezt pedig a Duna által hordott fadarabok, gallyak, egyéb hordalék válthatta ki. Elmondása szerint a szerencsétlenség az 1296. kilométernél következett be, közelebb a szerbiai partszakaszhoz, vagyis a Duna bal partjához. Ez egyben azt is jelenti, hogy a folyami közlekedést semmi sem akadályozza a kérdéses szakaszon. Elmondása szerint a felügyelőségnek időt kell adni arra, hogy részletesen kivizsgálja az uszályokon keletkezett károkat, s ahhoz biztosan több időre is szükség lesz majd, hogy azokat kiemeljék a folyóból. A környezetvédelmi károkkal kapcsolatban közölte, nem számít, hogy a műtrágya zsákokba rakva utazott-e az uszályokon, vagy csomagolás nélkül, mert elmerült a rakomány, így a zsákok sem jelentenek védelmet az élővilágra nézve. A károkat az illetékeseknek kell felbecsülniük, értékelte.
ALGÁSODÁS ÉS HALPUSZTULÁS ESEDÉKES
Abban teljesen biztosak lehetünk, hogy a rakomány süllyedése környezeti károkat okoz, fejtette ki Dušan Blagojević környezetvédelmi szakértő az N1 hírtelevíziónak nyilatkozva. Mint mondta, nem lehet pontosan tudni, milyen műtrágyát szállított a német hajó, de valószínűsíthető, hogy a leggyakoribban használtak valamelyikét, tehát ammónium-nitrát vagy ammónium-foszfát alapú műtrágyákat. Várható, hogy a megszokottnál jóval nagyobb mennyiségű nitrogéngáz és foszfor szabadul most fel, amely kedvez az algák szaporodásának. A vízfelszínen ezek növelik az oxigén fogyasztását, emellett patogének, kórokozók jelennek meg, bekövetkezik az eutrofizáció: egy olyan folyamat, melynek során a vízben lévő foszfor és nitrogén túl nagy mennyisége a víz elalgásodásához vezet. Eutrofizálódás folyamán az állóvizekben a tápanyag feldúsul, ezért elszaporodnak az elsődleges termelőszervezetek: a fitoplankton, a gyökerező hínár- és mocsári növények. Végül számolni kell a kellemetlen szagok és gázok kibocsátásával is a levegőbe, magyarázta a környezetvédő. A felszíni oxigénhiány nehézséget jelent a halak fennmaradása szempontjából is, halpusztulás és kellemetlen szagok jelennek meg. Mindez negatív kihatással lesz az ökoszisztéma egészére, nyomatékosította Blagojević.
Nyitókép: Leállították a forgalmat a Május 25-e hídon, fotó: Szerbiai RTV