Aktuális kül- és belpolitikai témákról nyilatkozott a Tanjugnak Miloš Vučević kormányfő. A koszovói kérdést a júniusi európai parlamenti választások és az év végén megtartandó amerikai elnökválasztás aspektusából közelítette meg, értékelése szerint akárki is nyeri meg az USA-ban a választást, nem valószínű a Koszovóval kapcsolatos amerikai álláspont átalakítása. Az Európai Bizottság új összetételének vonatkozásában sem számít változásra, szinte valószínűsíthető, hogy erősödik az oroszellenes politika, hiszen Kaja Kallas volt észt miniszterelnök a kül- és biztonságpolitikai főképviselő tisztségének a várományosa, emelte ki Vučević. Hozzátette, a koszovói választásokig Albin Kurti miniszterelnök biztosan nem áll el eddigi politikájától. Attól tart, hogy Kurti Szerbiával való összetűzést provokál ki és elűzi a szerbeket Koszovóból, jegyezte meg.
NEM ELÉG, HA AZ EGYIK FÉL AKARJA
Szerbia európai uniós jövőjével kapcsolatban Vučević a már korábbról ismert álláspontot hangsúlyozta, miszerint az európai projektum nem lehet teljes Szerbia nélkül. Rámutatott, Szerbia a jövőben is minden tőle telhetőt megtesz, cél az ország fejlesztése és a reformok folytatása, hiszen ez áll az ország érdekében. Mindazonáltal Szerbia a jövőben is ragaszkodik szuverenitásához, emelte ki. Szavai szerint Brüsszeltől is függ Szerbia csatlakozása, el kell döntenie, hogy most akkor akarja a bővítést, vagy sem.
– Mi mindenféleképpen csatlakozni szeretnénk az EU-hoz. Nem érzelmi okokból, elvégre a mostani tagokat sem az érzelmek, hanem elsősorban a politikai és a gazdasági érdekek tartják össze. Ha a racionális érveket vesszük figyelembe, akkor egyértelmű, hogy miért célja Szerbiának az uniós tagság. Szerbiának erre a célra kell összpontosítania. A kormány nyár végéig elfogadja a növekedési tervet, ezt az ország bölcs fejlesztésének a céljával kell majd végrehajtani – taglalta Vučević.
A kormányfő bejelentésének értelmében hamarosan megtartják a köztársasági és a tartományi kormány együttes ülését, emellett pedig sor kerül a polgármesterekkel való egyeztetésre. A Belgrád polgármesterével való találkozót külön kiemelte, szerinte fontos egyeztetni a legfontosabb projektumokról.
A fiatal tehetségek eddigieknél kifejezettebb támogatását ugyancsak kilátásba helyezte a miniszterelnök a beszélgetés során. Értékelése szerint nem elítélendő, ha valaki külföldön folytatja tanulmányait, a lényeg az, hogy később visszatérjenek hazájukba. Az állam mindent megtesz annak érdekében, hogy az iskolákban jobbá váljanak a körülmények, mondta Vučević.
NEM A MAGÁNVÁLLALATOK ÉRDEKE A MÉRVADÓ
A köztársasági kormány első embere legrészletesebben az esetleges lítiumbányászatról, valamint a Rio Tinto vállalatról és az említettek okán zajló környezetvédelmi tiltakozásokról beszélt. A Szerbiai Alkotmánybíróság döntését követően a kormány meghozta a szükséges döntéseket, így a Jadar-projektum ismét a kezdeti fázisba került, közölte Vučević. Aláhúzta, mindez még nem jelenti azt, hogy Szerbiában elkezdik bányászni a lítiumot. A Rio Tinto környezeti hatástanulmánya nem elegendő érv, a környezetvédelmi minisztérium ugyancsak kivizsgálja, hogy a lítiumbányászatnak milyen hatása lenne a környezetre, nyomatékosította Vučević.
– Ha még érdekeltek a dologban, akkor elölről kell kezdeniük mindent. Adott esetben ezt követően a szakmával karöltve kell felülvizsgálnunk a lítiumbányászat tervezett koncepcióját. A szerb kormány nem képviselője egyetlen magánvállalat érdekeinek sem. Engem csak az érdekel, hogy a projektum mit hozna Szerbia számára, mik a politikai és a gazdasági előnyök, amelyekből a polgároknak haszna származhat. Az állam biztosan nem bólint rá a környezet minimális megóvására, mi a maximumot követeljük. A lítiumbányászatnak köszönhetően nemcsak Loznicában és Krupanjban nyílnának új munkahelyek, hanem Szerbia nyugati térségében máshol is. Ennek révén növekedhetnének a köztársasági költségvetés bevételei, ezáltal pedig a helyi önkormányzatok bevételei. A nagyobb költségvetési bevételek eredményeképpen az eddigiekhez képest többet fektethetnénk be a közlekedési infrastruktúrába, a kultúrába és a szociálisan hátrányos helyzetűek lakhatásának támogatásába – fogalmazott Vučević.
A kormányfő a folytatásban arról beszélt, hogy a lítium geopolitikai szempontból előnyös helyzetbe juttatná Szerbiát, értékelése szerint ezt ki kell használni. Azt szintén közölte, hogy a hatóságok nem fogják megengedni, hogy a projektum ellen tüntetők erőszakot alkalmazzanak. A lítiumbányászattal összefüggésben Vučević kilátásba helyezte Olaf Scholz német kancellár látogatását holnap, de hozzátette, hogy ez még nem hivatalos. Ha Belgrádba látogat, Scholzcal a lítiumról is beszélgethetnek, mondta a kormányfő.
Nyitókép: Miloš Vučević (Fotó: Beta)