2024. november 24., vasárnap

Háttérbe szorulnak a bányászok és jogaik

Brnabić: A lítiumkitermelés kapcsán multidiszciplináris csapat alakul

A kormány a napokban létrehozza azt a multidiszciplináris csapatot, amely a Jadar projektum, azaz a lítiumkitermelés kapcsán három területtel foglalkozik majd, köztük mindenekelőtt a lakosság egészségére gyakorolt hatásokkal – jelentette be Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke.

Brnabić a Pink televízión való vendégszereplése során közölte, a napokban olyan információk keltek szárnyra, többek között a tüntetések során, illetve az ellenzéki médiában, amelyek pánikot keltenek a lakosság körében a lítiumkitermelés kapcsán, ezért egy olyan multidiszciplináris csapat létrehozását tervezik, amely a lítiumkitermelés okozta hatásokkal foglalkozik majd három területen. Az egyik éppen az emberek egészsége. Szavai szerint az ország legeminensebb orvosai adnak magyarázatot azokban a témákban, amelyek az új bánya létrehozása kapcsán felmerülnek.

A csapat másik része a mezőgazdasággal, az energetikával és a környezetvédelemmel foglalkozik majd, a harmadik terület pedig a lítiumkitermelés gazdasági oldala lesz, illetve a lehetséges haszon.

– A képviselőház sokat fog munkálkodni ezen. Végül is ez a kötelessége, hiszen a legmagasabb törvényhozó szerv, míg a parlamenti képviselők a polgárok közvetlen képviseletét kell hogy képezzék – mondta Brnabić.

A Ne damo Jadar környezetvédő szervezet tagjai, valamint Loznica és Gornja Nedeljica környezetvédői és polgárai június végén követelést adtak át a kormánynak, arra vonatkozólag, hogy álljon el a Jadar projektumtól, azaz a lítiumkitermeléstől az ország egész területén. Hogy követelésüknek a kormány eleget tegyen, augusztus 10-ét jelölték meg végső határidőként. Mivel úgy látják, követelésük irányába nem történtek lépések, Aleksandar Jovanović Ćuta, az Ökológiai Felkelés tagja, parlamenti képviselő a minap bejelentette, augusztus 10-én nagy tüntetést szerveznek Belgrádban, a Terazijén.

Miloš Jovanović, az Új Szerbiai Demokrata Párt elnöke, parlamenti képviselő a Nova napilapnak azt nyilatkozta, hogy a tüntetést ők is támogatják, és arra kérik mindazokat, akik ellenzik a lítiumbánya létrehozását, csatlakozzanak a tiltakozókhoz. Közölte azt is, hogy a legnagyobb megmozdulások őszre esedékesek, ugyanis akkor kezdődnek az elégedetlenség-tüntetések, amelyeken az ellenzék egységesen lép majd fel.

Mint arra az N1 televízió rámutatott, a lítiumbánya létrehozása ellen országszerte 13 tüntetést tartottak a múlt héten. A napokban, szombatig, augusztus 10-ig újabb 18 tüntetés várható, azzal az üzenettel, hogy ne legyen új bánya, őrizzék meg a környezetet a jövő generációi számára.

Tegnap este Szendrőn (Smederevón) hirdették meg a tüntetést a loznicai bánya létrehozása és a szendrői olajfinomító létrehozása ellen, ennek kapcsán a szervezők, a Pokret Tvrđava (Vár Mozgalom) képviselői cáfolták, hogy Dragan Đilas és Dragan Šormaz is a felszólalók között van, mint ez a városban kifüggesztett plakátokon megjelent.

Nikola Kolja Krstić, a szervezők egyike a Danas napilapnak rámutatott, az este 7 órára tervezett tüntetésre felszólalóként Vladimir Štimac volt kosárlabdázót, Aleksandar Jovanović Ćutát, Gojko Božović írót és a ProGlas mozgalom tagját kérték fel, a Pokret Tvrđava képviselői mellett. Mint mondta, hamis plakátok jelentek meg a városban, amivel a hatalmi pártot vádolta meg. Goebbels propagandamódszereihez hasonlította ezt a jelenséget. Mint mondta, a hatalmi pártok tartanak attól, mi lesz, ha az emberek ellenezni fogják az olajfinomító létrehozását.

A lítiumkitermelés kapcsán a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége is közleményt adott ki, s ebben rámutatott, hogy a lítiumkitermelést érintő vitában háttérbe szorultak a bányamunkások jogai és munkakörülményei. Mivel augusztus 6-a a bányászok napja, kihasználta az alkalmat és felhívja a figyelmet arra, hogy az ő helyzetükről szinte minden nap beszélni kellene, hogy csökkentsék az őket érő kockázatokat. Ez ugyanis a legkockázatosabb munkahely, a bányászok nehéz munkával keresik meg a mindennapi betevőjüket, és évente csak egyszer beszélnek róluk – mutatott rá a szakszervezeti szövetség, és kiemelte, hogy az államvezetéstől továbbra is biztonságosabb munkakörülményeket és jobb anyagi juttatásokat követel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: N1