2024. augusztus 15., csütörtök

Két napig szomjazott a jószág

A Suva planina egyedüli vízforrása még július közepén kiapadt

Megérkezett a víz a Suva planina legelőin szomjazó mintegy 800 szarvasmarha és 200 ló számára. Miután már két napja nem volt ivóvizük, a niši Medina Kommunális Közvállalat küldött több tartálykocsit, hogy feltöltsék az állatok számára felállított itatókat.

Mint azt az érintett állattenyésztők a Beta hírügynökségnek elmesélték, korábban a Rakoš jelentette a vízforrást, itt tudták megitatni az állatokat, ám az utóbbi években szinte minden év augusztusában kiszárad. Az idén azonban a magas hőmérsékletek miatt már jóval korábban, még július folyamán víz nélkül maradtak. Gadžin Han Építésügyi Igazgatóságának tartálykocsijával szállították az itatókba a vizet, de ez a jármű is lerobbant.

A Mali Krčimir-i Nikola Manojlović, a gulya egyik tulajdonosa a hírügynökségnek elmondta, egy hónapig szállították így a vizet a jószágoknak. A jármű gyakran meghibásodott, de sikerült megjavítani. Az utolsó meghibásodást azonban már nem tudták elhárítani a régi járművön. Ekkor fordultak a médiához segítségül. Áldatlan helyzetükre Niš polgármestere, Dragoslav Pavlović reagált először, a Mediana Közvállalatot utasította arra, hogy tartálykocsikkal töltse fel a hegyen legelő állatok itatóit, s ez tegnap meg is történt.

– Egész éjjel szállították a vizet a tartálykocsik. Reggelig ötször fordultak Rakošig, és töltötték fel az itatókat vízzel – mondta Manojlović. Elmondta azt is, hogy a katonaság is segítségükre sietett, kedden ígéretet kaptak a védelmi minisztériumtól, hogy ők is a rendelkezésükre bocsátják a katonaság tartálykocsijait. Az ígéretet tegnap valóra váltották, két tartálykocsival több ízben is szállítottak vizet a szomjazó jószágnak.

Manojlović szerint a segítség az utolsó pillanatban érkezett, ugyanis a tehenek és a lovak már a végkimerültség határán álltak, az egyik tehén szomjan pusztult.

Az állattenyésztő a Beta hírügynökségnek elmondta azt is, hogy három évvel ezelőtt, amikor szintén korábban száradt ki a Rakoš, a mezőgazdasági minisztérium sietett a segítségükre, a Szerbiai Katonaságot bízta meg azzal, hogy a hegyen legelő jószágok ivóvízhez jussanak. Az agrárbüdzséből fizették a katonaság költségeit, amely akkor naponta 6–10 alkalommal hozott vizet az itatókba.

Manojlović emlékeztetett arra, hogy még három évvel ezelőtt ígéretet kaptak, hogy a mezőgazdasági minisztérium segítséget nyújt az állattenyésztőknek abban, hogy Rakošon kutat fúrjanak és megoldódjon az évek óta tartó probléma. Ám erre a támogatásra még nem került sor.

A Suva planina több községet is felölel, így Niška Banja, Gadžin Han, Bela Palanka, Babušnica és Vlasotince községeket. A sziklás hegységen az 1250 méter tengerszint feletti magasságban található Rakoš a legelőivel oázisnak számít, és az egész hegységen itt található az egyedüli vízforrás is. Az állattenyésztők a nyári időszakban itt legeltetik állataikat egészen a tél beköszöntéig.

Nyitókép: A Szerbiai Katonaság két tartálykocsija tegnap több ízben is szállított vizet a kiapadt itatóba (Fotó: Beta)