2024. november 23., szombat

Lítiumvita elnapolva

A parlament elfogadta a költségvetés módosítását

Versenyfutás az idővel, de csigatempóban – ekképp lehetne megfogalmazni a köztársasági parlament tegnapi ülésének lényegét, azon ugyanis – bár az egyik legfontosabb téma a költségvetés módosításának elfogadása volt – fontosabbá vált, sikerül-e időben lezárni az államkassza kapcsán – de minden egyéb téma bevonásával – folytatott részét az ülésnek, s sikerül-e megnyitni a következő rendkívüli ülést, amelynek a napirendjén, 86 ellenzéki képviselő javaslatára, a lítiumbányászat szerepelt volna. Az ellenzék, számára fontos kérdésről lévén szó, bizonyos, a költségvetés módosítási javaslatára benyújtott módosító indítványokat visszavont, hogy ezzel is rövidítse a javaslat kapcsán folytatott vitát, azonban nem sokat segített a helyzeten ez sem, s a hatalom és az oppozíció képviselői végig egymást hibáztatták azért a lassúságért, amelyet a ház produkált, s azért, hogy elmaradt a 14 órára beharangozott új, rendkívüli ülés. Korábban egyébként összesen 146 indítványt terjesztettek be a képviselők a napirenden szereplő javaslatokra, ebből 119 közvetlenül a költségvetés módosítási javaslatára vonatkozott.

Ana Brnabić, a szerb parlament elnöke már kora délután azt mondta, a rendkívüli ülésen minden bizonnyal nem lesz már idő megvitatni a bányászati és földtani kutatásokról szóló törvény módosításának ellenzéki és független képviselők által benyújtott módosításait, amelyek a kutatások betiltását irányozzák elő, de mint fogalmazott, a hatalmi koalíció képviselői ragaszkodni fognak ahhoz, hogy ezt a törvényjavaslatot a rendes ülésen tűzzék majd napirendre.

Ana Brnabić házelnök szerint a parlamentarizmus szégyenfoltja az ellenzéki törvénymódosítási javaslat (YouTube/ParlamentSrbija)

Ana Brnabić házelnök szerint a parlamentarizmus szégyenfoltja az ellenzéki törvénymódosítási javaslat (YouTube/ParlamentSrbija)

Ana Brnabić emlékeztetett, hogy a parlamenti naptár értelmében hétfőn éjfélkor lejár a rendkívüli ülésszak ideje, így nincs esély vitázni a lítiumbányászatról. Szavait igazolni látszott annak ténye is, hogy a délutáni (14 óra) szünetig sem sikerült lezárni a költségvetéssel kapcsolatos vitát, így a szünet után továbbra is azzal foglalkoztak. Brnabić a parlament csarnokában tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szerinte az ellenzék hibája, ami történt. „Mindent megtettek az elmúlt hat ülésnapon, minden lehetséges eszközt bevetettek annak érdekében, hogy a parlament rendkívüli ülésszakán ne maradjon idő a bányászati és földtani kutatásokról szóló törvény módosításáról szóló ülésre” – állapította meg.

PERFORMANSZ A SAJTÓTÁJÉKOZTATÓN

A házelnök úgy fogalmazott, hogy az ellenzéki törvényjavaslat egyébként a szerb parlamentarizmus egyik szégyenfoltjának számít, ezért a hatalmi pártok mindent elkövetnek, hogy hamar napirenden legyen a javaslat a rendes ülésszak ideje alatt. „Megmutatjuk a polgároknak, hogy mit terjesztettek be egyes képviselők, ragaszkodni fogunk ahhoz, hogy ez a törvénymódosítási javaslat szerepeljen a rendes ülésen, és nem adjuk meg nekik a lehetőséget, hogy utólag elrejtőzzenek. Az embereknek meg kell tudniuk, mit javasoltak, s milyen következményekkel járna egy ilyen értelmetlen és káros törvénymódosítás elfogadása” – értékelte Brnabić. Mialatt az újságírókhoz beszélt, Aleksandar Jovanović Ćuta, a Környezetvédelmi Felkelés frakcióvezetője közelítette meg Ana Brnabićot egy papírral, melyre ezt írta fel: Hazudik.

Jovanović az ülésteremben Aleksandar Vulin kormányfőhelyettessel elegyedett vitába, azt mondta neki, kihasználva egyik felszólalását, hogy ha a Jadar völgyében tényleg ásatások kezdődnek, előkerülnek majd a Ceren elhunyt dédapák csontjai is, de ez a hatalomnak semmit sem számít. Válaszában Vulin arra kérte az ellenzéki képviselőket, ne őseik sírjával védjék politikájukat. Mint mondta, minden megengedett, a sértések, az érvek is, csak az ősök sírjait és emlékét ne használja fel politikai célokra. Azzal érvelt, hogy az SZHSZ Királyság egyik képviselőjét a parlamentben ölték meg, mégis tartanak azóta is ülést a házban, értelmetlenek az efféle megjegyzések.

TÜNTETÉSSOROZAT INDUL

Srđan Milivojević demokrata párti képviselő arról beszélt az ellenzék együttes sajtótájékoztatóján, hogy mivel a hatalom meggátolta a lítiumbányászattal foglalkozó ülés megtartását, ismét tüntetéseket szerveznek majd országszerte – ez nem az ellenzék választása volt ezúttal, hanem a hatalmi pártok, Aleksandar Vučić államfő és a Rio Tinto választása – fogalmazott, s közölte: a radikális párti „fegyverarzenál” minden eszközét bevetette a hatalmi koalíció annak érdekében, hogy meggátolja a rendkívüli ülés megtartását, „azt az örömöt pedig nem fogja megadni az ellenzék a hatalomnak, hogy a rendes ülésen legyen a vita, mert mindenki tudja, milyen módszerekkel szokta a napirendet bővíteni a vezető koalíció, milyen érdemi vitára lenne lehetőség”.

Nem vett részt a módosítási indítványok indoklásában a Zöld-Baloldali Front. Đorđe Pavićević képviselő komédiának nevezte a tegnapi ülést, s azt mondta, több időt használtak el a törvény beterjesztői és a haladó párti képviselők, mint az ellenzék egésze.

LÍTIUM HELYETT IS LÍTIUM

A költségvetés módosítási javaslatára benyújtott indítványokról folytatott vitát a lítiummal foglalkozó rendkívüli ülés elmaradásával kapcsolatos megjegyzések határozták meg. Aleksandar Jovanović Ćuta Milenko Jovanovval, a Szerb Haladó Párt frakcióvezetőjével perlekedett

annak kapcsán, hogy Aleksandar Vučić államfő jelen lehetne-e a rendkívüli ülésen. Jovanović szerint az államfő „nem mer” beülni a parlamentbe, míg Jovanov szerint erre a törvény nem ad lehetőséget rendkívüli ülésen, amit, mint emlékeztetett, Jovanović egy tévés interjújában korábban ő maga is elmondott. A disputába bekapcsolódva Ana Brnabić megjegyezte, mivel a lítium tematikája rendes ülésen kerül napirendre, akár teljesülhet is az ellenzék vágya, s a köztársasági elnök is jelen lehet.

A BEVÉTEL ÉS A KIADÁS IS MAGASABB

Az idei költségvetés módosítása a köztársasági képviselőház tizennegyedik összetétele második rendkívüli ülésének legfontosabb napirendi pontja volt. Családtámogatással, egészségügyi szakképesítések közép-európai szabad kereskedelmi egyezménnyel összhangban történő kölcsönös elismerésével, megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos európai újjáépítési és fejlesztési banki kölcsön jóváhagyásával, az Európai Beruházási Bank okos áramfogyasztás-mérők beszerzésével kapcsolatos banki garanciáinak elfogadásával, a Franciaország és Szerbia közötti kormányközi megállapodások jóváhagyásával is foglalkoztak a képviselők. A költségvetés módosítására azért mutatkozott szükség, mert a korábbi tervekhez képest 133 milliárd dinárral magasabbak a bevételek és 193 milliárddal a kiadások. Az éves költségvetés, a módosítás után 2173 milliárd dinárt tesz ki. A parlamenti vitát a sorkatonaság visszaállítása érdekében elkülönített eszközök, az EXPO 2027 költségvetése, a francia Rafale vadászgépek beszerzésének indokoltsága, a családtámogatások hatásainak elemzése, a múlt politikai analízise is meghatározta a múlt hétfőn kezdődött és tegnap zárult parlamenti ülésen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tegnapi volt a rendkívüli ülésszak utolsó ülése (YouTube/ParlamentSrbija)