2024. november 23., szombat

Gyorsabb társulási tempó kell!

Giaufret: Meg kell találnunk a módját a tagállamok és a tagjelölt országok közötti gazdasági szakadék áthidalásának

Még annak az országnak is, amely a szomszédokhoz, de számos már európai országhoz képest is olyan gazdasági sikereket ér el, mint Szerbia, időre van szüksége ahhoz, hogy behozza az Európai Unióval szembeni lemaradást. Ez jelenleg 70 éves lemaradás, jelentette ki Emanuele Giaufret, az EU szerbiai delegációjának vezetője azon a könyvbemutatón, amelyen Luca Gori, Olaszország szerbiai nagykövetének és Nikola Ponrar közgazdász Nagyobb Európa: az Európai Unió bővítése a Nyugat-Balkántól Ukrajnáig című kiadványát mutatták be.

– Meg kell találnunk a módját a tagállamok és a tagjelölt országok közötti gazdasági szakadék áthidalásának. Mindkét félnek újra el kell kezdenie hinni abban, hogy egy új bővítés lehetséges – hangsúlyozta Giaufret.

Az eseményen elhangzott, az utóbbi három évtizedben megvalósított gazdasági növekedés tempójával a Nyugat-Balkán az EU-val a gazdasági kiegyenlítődést csupán az évszázad végén érhetné el.

Luca Gori kiemelte, az orosz–ukrán konfliktus után azért került az unió csapdába, mert a bővítési politika 15 éven keresztül nem volt Brüsszel fontos célkitűzései között. Az orosz–ukrán konfliktus arra kényszerítette az unió vezetőit, hogy a tárgyalási folyamatokat felgyorsítsák. Szerinte két forgatókönyv lehetséges. Az egyik szerint a tagállamok nem ismerik fel a bővítéspolitikában rejlő lehetőségeket és folytatják eddigi politikájukat. A másik szerint felgyorsítják a társulási folyamatot, ám ezzel kapcsolatban kételyeit fogalmazta meg. Szerinte a legpragmatikusabb forgatókönyv az lenne, ha a csatlakozási folyamaton keresztül konkrét intézkedésekhez jutnának a társulásra váró országok, mint például az egységes piacra lépés. A legreálisabb lépésnek a fokozatos integrációt látja.

– A jelenlegi helyzet nem hasonlítható össze a korábbi társulási folyamatokkal. Akkor az országokat minden gazdasági és politikai problémáikkal együtt felvették az EU-ba, majd azok a bővítés után lépésben megoldódtak. Most ellentétes megközelítést alkalmaznak, így mi évek óta készülünk a tagságra – vélekedett Tanja Miščević integrációs miniszter, aki elérkezettnek látja az időt országunk társulására.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás