Szerbia tudja, mit kell tennie az eurointegráció útján, ám ehhez arra van szükség, hogy az intézmények működjenek, és megalakuljon az új kormány – mondta Kovács Elvira, a köztársasági képviselőház alelnöke, a parlament eurointegrációs bizottságának elnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője. Dragiša Mijačić, a Területi Gazdaságfejlesztési Intézet igazgatója, illetve a 35. tárgyalási fejezettel megbízott nemzeti konvent munkacsoportjának koordinátora pedig arra mutatott rá, azért hogy Szerbia az integrációs folyamatban stagnál, miközben Albánia és Montenegró jelentős lépéseket tett a tárgyalási folyamatokban, nemcsak Belgrád tartozik felelősséggel, hanem Brüsszel is.
Aleksandar Vučić államfő kedden munkavacsorán egyebek mellett Szerbia európai útjáról beszélgetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és António Costaval, az Európa Tanács elnökével. Kovács Elvira a Szerbiai Rádió és Televíziónak elmondta, fontos, hogy erre a beszélgetésre sor került Brüsszelben, már csak azért is, mert egyes parlamenti képviselők aláírásgyűjtéssel próbálták megakadályozni von der Leyen és Vučić találkozóját. Kiemelte, mindenki számára világos, mit kell tenni, hogy a harmadik klaszter megnyílhasson. Kifejtette, bár a tervek szerint februárban kellett volna megnyitni a harmadik fejezetcsoportot, ez nem valósult meg, mert a parlament nem ülésezett, és a REM, vagyis a szerbiai Elektronikus Médiumokat Szabályozó Testület Tanácsának tagjait sem választották meg, és vár még rájuk a választói névjegyzékről szóló törvény módosítása is. Kiemelte, ahhoz, hogy ennek eleget tehessenek, az életnek vissza kell térnie a normális kerékvágásba, és új kormányra van szükség.
Dragiša Mijačić ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel üzenetei ismétlődnek. A múlt héten Aleksandar Vučić is hasonló üzenettel tért haza Brüsszelből: a médiatörvény reformját, a REM tanácstagjainak megválasztását és új választói névjegyzékről szóló törvényt várnak el Szerbiától. Úgy ítélte meg, hogy országunkban nem léteznek európai reformok, hosszú ideje nem nyitott meg egy klasztert sem az ország, még akkor sem került sor előrelépésre, amikor a kormány teljes kapacitásban működött. Elmondta ugyanakkor, hogy az egy helyben topogást nemcsak Belgrádnak lehet felróni, hanem Brüsszelnek is, aki gyanakodva tekint erre a bővítési folyamatra.
