2024. december 23., hétfő
SZERBIA

Okostelefonos alkalmazás hallássérültek számára

A belgrádi Országos Jelbeszéd-fordító Központban a minap bemutatták az „SOS za gluve" elnevezésű okostelefon-alkalmazást, ami mintegy 180 ezer hallássérült, illetve siket személy életét könnyítheti meg az ország területén.
Az alkalmazás segítségével a rászorulók mobiltelefonon, illetve számítógépen, egy online-tolmács közreműködésével ingyenes telefonhívások útján beszélgethetnek és így önállóan elláthatják magukat.
Ugyanis a hallássérültek és a siketek egyik legsúlyosabb gondja az, hogy képtelenek kommunikálni a környezetükkel, ami jelentősen kihat az életkörülményeik mínőségére. Így az őket kisegítő alkalmazás létrejötte előtt, amennyiben a közelükben nem volt egy, hangokat halló személy, képtelenek voltak felhívni a mentőszolgálatot, a rendőrséget, a tűzoltókat és nem bírták bejelenteni a sürgős eseteket.
Maga az alkalmazás a siket személy és a jelbeszéd-tolmács közötti videóhíváson alapul. Az utóbbi felhívja a nagyothalló által kért telefonszámot, majd pedig szimultán lefordítja a hallássérült, illetve felhívott kapcsolat közötti beszélgetést. Az alkalmazás opciói között szerepel a hívásnak szabad tolmácsokhoz történő átírányítása, a tolmáccsal történő chattelés, illetve a tolmácsolási szolgáltatás időpontjának a lefoglalása, ugyanakkor előnyt élveznek a rendőrség, a mentőszolgálat és a tűzoltóság irányába történő hívások. A szolgáltatást a hét mindegyik napján, egész nap használhatják a hallássérültek.
Az alkalmazás kifejlesztéséhez a Hallássérültek és Siketek Belgrádi Városi Szervezete mellett hozzájárult Ana Brnabić Szerbia kormányfője, az Információs Technológiai és Elektronikus Közigazgatási Hivatal, illetve a Tájékoztatásügyi és Telekommunikációs Minisztérium is.

A támogatók a szerb kormányfővel (Fotó: Olaf@Mcateer)

A támogatók a szerb kormányfővel (Fotó: Olaf@Mcateer)

Mihailo Gordić, a Hallássérültek és Siketek Belgrádi Városi Szervezetének az alelnöke az alkalmazás bemutatása során kiemelte, hogy az alkalmazás nemcsak az ország területén, hanem a régióban is egyedülálló. Gordić köszönetet mondott a Japan Tobacco International dohányfeldolgozó vállalatnak, illetve a Szerb Filantróp Fórumnak. A JTI a belgrádi a szerbiai jelbeszéd-fordító központ megalapítására, felszerelésére, a működésének az első évben történő pénzelésére, illetve 15 jelbeszéd-tolmács alkalmazására 18 millió dinárt különített el.

– A fogyatékkal élő személyek problémáira a közvélemény nem fordít elegendő figyelmet – hangsúlyozta az összejövetelen Ana Brnabić kormányfő, és hozzáfűzte, hogy egy állam sem tekintheti magát erősnek, amíg nem ismerjük fel a fogyatékkal élők gondjait és nem látunk hozzá ezek megoldásához.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Olaf@Mcateer