2024. július 17., szerda
UKRAJNAI HÁBORÚ

Ostromgyűrű és vesztegzár

Kijevben 35 órás kijárási tilalom a harcok fokozódása miatt

A fokozódó harcok miatt kijárási tilalmat rendeltek el tegnap az ukrán fővárosban. Kijev így gyakorlatilag kedd este 8 órától csütörtök reggel 7 óráig vesztegzárban van. A városban tilos külön engedély nélkül közlekedni, kivéve, ha valaki óvóhelyre tart.

A város központjában kedd hajnalban nagy erejű robbanások visszhangzottak. Szemtanúk szerint egy magas lakóházban lángok csaptak fel, miután tüzérségi csapás érte. A tűzoltók megpróbálták eloltani a lángokat, a mentők pedig létrák segítségével menekítették ki a bent rekedt lakókat. Egy holttest egy zsákban feküdt a földön.

„Nyilvánvaló volt, hogy ami már tart Harkivban, Mariupolban és más városokban, előbb-utóbb Kijevben is megtörténik” – mondta egy helyi lakos. A súlyosan megrongálódott épület előtt a földön ülve mesélte, hogy a lakásában este, lefekvés előtt bútorokkal és fémtárgyakkal vette körül magát. „Ez tulajdonképpen megmentett, mert utána az összes ablak betört, rengeteg törmelék jutott be a lakásba, de én sértetlen maradtam. Csak néhány karcolás lett rajtam.” A beszámolók szerint a város egy másik részén a lakók éppen otthonukból hordták ki a törmelékeket, miután az ő ablakaik is betörtek, leszakadtak az erkélyek.

HERSZON OROSZ KÉZEN

Az orosz fegyveres erők ellenőrzésük alá vonták a déli Herszon megye egész területét. Az Igor Konasenkov vezérőrnagy tegnap ismertetett hadijelentése szerint orosz ejtőernyősök elfoglalták a „nacionalisták” és a külföldi zsoldosok erődítményét Huta-Mezsihirszka (Guta-Mezsigorszkaja) település közelében, ahol egyebek között tíz Javelin rakétarendszert zsákmányoltak. Ezeket a többi külföldi fegyverekkel együtt átadják a szakadár „népköztársaságok” csapatainak, amelyek folytatták előrenyomulásukat.

Tűzoltók küzdenek a lángokkal azt követően, hogy találat érte ezt a kijevi épületet. A támadás két életet oltott ki (Fotó: AP via Beta)

Tűzoltók küzdenek a lángokkal azt követően, hogy találat érte ezt a kijevi épületet. A támadás két életet oltott ki (Fotó: AP via Beta)

A beszámoló szerint az orosz erők Kramatorszk közelében hangárokat semmisítettek meg, bennük négy Szu-25-ös harci géppel, valamint egy Mi-24-es és öt Mi-8-as helikopterrel. Az orosz légierő és légvédelmi erők a nap folyamán két ukrán repülőgépet, egy helikoptert és 13 drónt lőttek le, valamint 136 katonai létesítményt megtámadtak. A tábornok azt mondta, hogy az ukrán erők a háború kezdete óta 156 drónt, 1306 harckocsit és páncélozott harcjárművet, 127 rakéta-sorozatvetőt, 471 tüzérségi ágyút és aknavetőt, valamint 1054 speciális katonai járművet veszítettek el.

Eduard Baszurin, a donyecki „népi milícia” parancsnokhelyettese bejelentette, hogy a szakadár terület Moszkva segítségét kérte a hétfőihez hasonló rakétatámadások elhárításában. Egy Donyeck felett lelőtt, kazettás robbanótöltetet hordozó Tocska-U rakéta darabjai hétfőn húsz ember halálát okozták, és több mint harmincat megsebesítettek.

Baszurin szerint a szakadár erők által bekerített Mariupol lakói a súlyos harcok miatt továbbra sem tudnak szabadon távozni a humanitárius folyosón keresztül. Az evakuálás megvalósíthatatlansága miatt az ukrán felet hibáztatta.

A donyecki hatóságok közlése szerint ukrán belövés miatt tegnap 294 bányász rekedt a Szkocsinszij bányában.

A FOGOLYCSERE MÉG VÁRAT MAGÁRA   

Tatyjana Moszkalkova orosz emberi jogi biztos Telegram-bejegyzésben közölte, kész bármilyen formátumban együttműködni az Ukrajnában fogságba esett orosz katonák hazajuttatása érdekében. Sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy ukrán hivatali partnere, Ljudmila Deniszova elzárkózott a tárgyalásoktól. Korábban Irina Venegyiktova ukrán főügyész nem zárta ki egy fogolycsere lehetőségét.

Moszkalkova a fogságba esett orosz katonák rokonaira hivatkozva azt állította, arra kényszerítik őket, hogy oroszellenes gyűléseken vegyenek részt. Azt is mondta, hogy az Ukrajnától 2014-ben elcsatolt Krím félszigeten fogva tartott ukrán katonákkal szembeni bánásmód megfelel az 1949-es genfi egyezménynek.

A TASZSZ szerint orosz területre csaknem 260 ezer menekült érkezett.

ELEGE LETT A PROPAGANDÁBÓL

Az Interfax hírügynökség szerint vizsgálat indult az orosz Pervij Kanal orosz csatornánál, miután a hétfő esti híradó élő adásában egy nő a műsorvezető háta mögött feltartott egy háború megállítását követelő plakátot, amelynek szövege arra is felhívta a nézőket, hogy ne higgyenek a „propagandának és a hazugságoknak”. Az adást megszakították, és a stúdiókép helyett felvételeket játszottak be.

A tiltakozó akciót Marina Ovszjannyikova, a Pervij Kanal Vremja című híradóműsorának szerkesztője hajtotta végre. Az adás megszakítása előtt az orosz és ukrán szülőktől származó Ovszjannyikova videóüzenetet rögzített, amelyben az Ukrajna elleni inváziót bűncselekménynek, Oroszországot agresszornak, Putyint bűnösnek minősítette. Sürgette a testvérgyilkos háború azonnali leállítását, és tiltakozó megmozdulásokra hívott fel. Emellett sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy a tévécsatornánál dolgozva sokáig terjesztette a Kreml „propagandáját”. A szerkesztőnőt állítólag őrizetbe vették.

Nyitókép: Tűzoltók küzdenek a lángokkal azt követően, hogy találat érte ezt a kijevi épületet. A támadás két életet oltott ki (Fotó: AP via Beta)