Megkezdődött Oroszországban a nem hadászati nukleáris erők hadgyakorlatának második szakasza – tudatta az orosz védelmi minisztérium.
A tárca szerint a második szakaszban az orosz és a fehérorosz fegyveres erők egységeinek a nem hadászati nukleáris fegyverek harci alkalmazására való közös felkészítése zajlik a két ország alkotta Szövetségi Állam szuverenitásának és területi integritásának feltétel nélküli biztosítása érdekében.
Korábban, a gyakorlat május 21-én megkezdett első szakaszának részeként az orosz déli katonai körzet rakétaalakulatainak személyi állománya az Iszkander műveleti-taktikai rakétarendszerhez tartozó speciális lőszerek kiképzési célú átvételét, a kilövő járművek felszerelését és a rakétaindítások előkészítésére szolgáló, kijelölt területre való rejtett átvonulást gyakorolta. Az orosz légi- és űrerők légi egységeinek személyzete pedig a légi fegyverek, köztük a Kinzsal hiperszonikus, aeroballisztikus rakéták speciális robbanófejekkel való felszerelését, és a kijelölt járőrözési területekre való repülést próbálta el.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden a gyakorlatot a harckészültség fenntartása szempontjából nagyon fontosnak minősítette Oroszország számára. Szergej Sojgu, az orosz biztonsági tanács titkára a Rosszijszkaja Gazeta című lapnak azt mondta, hogy a világközösség visszafogottan reagál az orosz nem stratégiai nukleáris erőknek a Szövetségi Állam területén végrehajtott gyakorlataira.
„Világszerte egyre több ország számára válik világossá, hogy éppen az Egyesült Államok felelőtlen magatartása és a fegyverzetellenőrzési rendszerek aláásására irányuló fellépése vezetett el a helyzet romlásához a nemzetközi biztonság területén. Hadd emlékeztessem önöket arra, hogy gyakorlataink megfelelő választ jelentenek arra, hogy a Nyugat támogatja a kijevi terrorista rezsimet, hogy a NATO katonai állománya aktívan részt vesz az ukrajnai harcokban, és hogy Kijev de facto engedélyt kapott arra, hogy rakétacsapásokat mérjen orosz polgári objektumokra" – nyilatkozott a volt védelmi miniszter.
„Emellett a gyakorlatok megtartásával Oroszország válaszolt a NATO-országok katonai potenciáljának országunk határai közelében történő kiépítésére" – tette hozzá.
Az orosz védelmi minisztérium május 6-án jelentette be: Vlagyimir Putyin elnök utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát, hogy készüljön fel egy ilyen hadgyakorlatra.
Moszkva 2023-ban telepített taktikai atomfegyvereket Fehéroroszországba, megtartva felettük a teljes körű ellenőrzést. A lépés bírálatokat váltott ki Nyugaton, miközben – amint arra Moszkvában rámutattak – az amerikai nukleáris megosztási (Nuclear Sharing) program keretében az Egyesült Államok atomfegyvereket telepített olyan NATO-országokba, amelyek nem rendelkeznek ilyenekkel.
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint Európában és Törökországban száz taktikai nukleáris robbanótöltet található. A B61-3 és B61-4 bombákhoz való 0,3 és 50 kilotonna közötti robbanóerejű tölteteket hat bázison tárolják Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban. Lengyelország többször jelezte: kész amerikai atomfegyvereket befogadni a területén.
Nyitókép: Beta/AP