"Fenntartjuk a jogot arra, hogy atomfegyvert vessünk be abban az esetben, ha agresszió érné Oroszországot vagy Fehéroroszországot mint a Szövetségi Állam részét" Az atomfegyver bevetésének lehetősége egyebek között abban az esetben is fennáll, ha az ellenség hagyományos fegyverekkel okoz nagyon súlyos fenyegetést Oroszország szuverenitására – jelentette ki tegnap Vlagyimir Putyin, kiemelve, hogy ezeket a kérdéseket egyeztették a fehérorosz féllel, így Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel is.
Az orosz államfő az ülésen javaslatot tett a nukleáris elrettentésre vonatkozó politika alapjai reformjának megvitatására. „A katonai doktrínával együtt ebben a dokumentumban van részletesen lefektetve Oroszország nukleáris stratégiája. Mindenekelőtt rögzítve van az atomfegyverek bevetésének alapelve, különösen ami a nukleáris erők használatát, az ország szuverenitása védelmének végső eszközét illeti” – húzta alá. Putyin egy sor javaslatot tett a nukleáris doktrína pontosítására. „A dokumentum frissített változatában bármilyen nem nukleáris hatalom Oroszország elleni agresszióját javasoljuk úgy tekinteni, mint közösen végrehajtott támadásukat az Oroszországi Föderáció ellen” – közölte az orosz államfő.
Beszélt arról is, hogy Oroszország ellen levegőből vagy a világűrből indított tömeges légicsapásról szóló hiteles információk is kiválthatják a nukleáris választ. „Gondolok itt a stratégiai, vagy a taktikai légierő gépeire, szárnyasrakétákra, drónokra, hiperszonikus és egyéb légi fegyverekre” – mondta.
Putyin szerint a nukleáris doktrína megújításának részét képezi azon országok és katonai szövetségek listájának kiszélesítése is, amelyekkel szemben érvényesítik a nukleáris elrettentést. „Mára a nukleáris triád marad az ország és lakói biztonságának legfőbb garanciája, az erőegyensúly és a stratégiai paritás fenntartásának eszköze a világban. Ezzel együtt azt látjuk, hogy a katonai-politikai helyzet dinamikusan változik, és mi kötelesek vagyunk számolni ezzel, egyebek között ami az új katonai fenyegetések, illetve Oroszországra és szövetségeseire leselkedő kockázatok felmerülését illeti” – fogalmazott Putyin. Mint mondta, „fontos a helyzet alakulását előre jelezni és ennek megfelelően módosítani a jelen valósághoz igazítva a stratégiai tervezésre vonatkozó dokumentum rendelkezéseit”.
Rakétacsapás Odesszára (is)
A csütörtökre virradó éjszaka Odesszát ért rakétacsapásban egy nő meghalt, a Zaporizzsja elleni, irányított rakétával végrehajtott támadásban pedig nyolcan megsebesültek. Az ukrán vezérkar közlése szerint az orosz erők 78 drónnal és hat rakétával indítottak támadást Ukrajna különböző régiói ellen. A légvédelem 66 drónt és négy rakétát semmisített meg – állították.
Kijev felett tucatnyi drónt lőttek le – számolt be a főváros katonai közigazgatásának vezetője, hozzáfűzve, hogy számos kocsi és egy gázvezeték is megrongálódott. A légvédelem közlése szerint több Kinzsal típusú hiperszonikus rakétát is észleltek, de erről további részleteket nem közöltek. A nyugati Ivano-Frankivszkot ért légicsapás szintén az infrastruktúrában okozott kárt, ezért a város egyes részein leállt az áramszolgáltatás. A déli Mikolajiv megyében is az energiaszolgáltatás károsodott a többórás légitámadás alatt.
Az energetikai minisztérium közlése szerint a Kijevi, Ivano-Frankivszki és Dnyipropetrovszki megyékben elektromos alállomások szenvedtek károsodásokat, vagy gyulladtak ki, minek következtében több helyen megszakadt az áramszolgáltatás.
Nyitókép: A Kramatorszkot ért légicsapás áldozatokat is követelt (Fotó: AP via Beta)