2024. november 22., péntek

Uniós biztos: A legális migráció fontos az európai gazdaság számára

A legális és szabályozott migráció fontos, jót tesz az Európai Unió gazdaságának, és segít megoldani a munkaerőpiac hiányait – jelentette ki Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja Strasbourgban szerdán.

Maroš Šefčovič, az Európai Parlament plenáris ülésének a „Készségek és tehetségek Európai Unióba vonzásáról" címmel tartott, a jogszerű migrációról szóló vitában kifejtette: mivel egyre kevesebb a munkaképes korú európai állampolgár, az Európai Uniónak közös megoldást kell találnia a munkavállalási céllal legálisan érkező migránsok fogadására.
Közölte: az európai gazdaság fellendítésében szerepet játszó legális bevándorlás érdekében elengedhetetlen a migráció származási és tranzitországaival folytatott együttműködés, hogy a szabályozott migrációval minden érintett hasznot remélhessen. Az agyelszívás helyett olyan megoldásra, programokra és kezdeményezésekre van szükség, amelyekkel a partnerországok és az uniós tagállamok is nyernek - emelte ki.
A legális migráció ösztönzése nem megy szembe az európai munkaerő továbbképzésének fontosságával, de tudni kell, hogy Európa globális versenyben van a tehetségekért, a képzett munkaerőért - tette hozzá az uniós biztos.

Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a vitához benyújtott, és az MTI-hez eljuttatott írásbeli hozzászólásában kijelentette: elutasítja a brüsszeli migrációs javaslatokat.
"Ideje lenne végre elfogadni, hogy az európai demográfiai és munkaerőpiaci problémákra nem a tömeges bevándorlás az egyetlen lehetséges megoldás. Más megoldások is léteznek, mint például a magyar modell, ami egy sikeres család- és adópolitikára épít" – fogalmazott.

Hidvéghi rámutatott: a baloldali EP-képviselők továbbra is az emberi jogok élharcosainak tüntetik fel magukat, de valójában erkölcstelen és álszent módon cselekednek, amikor a szegényebb országok képzett állampolgárait akarják az EU-ba hozni. Véleménye szerint ez sem az említett országoknak, sem az Európai Uniónak nem válik hasznára.

„A képzett munkaerő kiszipolyozása csak tovább mélyíti problémákat a származási országokban, és előbb-utóbb kisemmizi őket. Eközben az Európába való tömeges bevándorlás veszélyezteti kultúránkat, társadalmi kohéziónkat, és jelentős anyagi többletköltséggel jár a tagállamok számára" - mondta.

A fideszes képviselő hozzátette: az elmaradottabb országok problémáit helyben kell orvosolni, elsősorban infrastrukturális fejlesztésekkel és gazdasági beruházásokkal. A valódi segítség nem az Európába irányuló tömeges bevándorlás támogatása, hanem a kevésbé fejlett országok világgazdasági vérkeringésbe történő bekapcsolása és sikeres növekedési pályára állítása – tette hozzá Hidvéghi Balázs.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás