2024. július 16., kedd

Potápi: A Kárpát-medence a közös hazánk

Ma van a nemzeti összetartozás napja

1920. június 4-én írták alá a trianoni békediktátumot. Ezt a napot 2010-ben a magyar országgyűlés a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a magyar köztévé Ma reggel című műsorában arról beszélt, hogy ha az akkor élőket kellene megértenünk, nehéz dolgunk lenne, hiszen ez a trauma, akkor és most is, feldolgozhatatlan.

– Nyilván, a nagyhatalmaknak az volt a szándéka, hogy a magyarságot, a magyar nemzetet, egyáltalán az országot, teljesen életképtelenné tegyék – mutatott rá Potápi, majd hozzátette, erre a helyzetre az akkori kormányok megpróbáltak választ adni, azonban az igazi felelet, véleménye szerint, 2010 után érkezett meg.

– Amikor döntöttünk arról, hogy a gyásznap egyben a nemzeti összetartozás ünnepe is legyen, akkor arról is döntöttünk, hogy ne csak a történelmi traumákra emlékezzünk, hanem próbáljunk meg erőt meríteni a múltból, azokból a dolgokból, amelyek addig, és azt követően történtek. Nem csak vesztes háborúk és forradalmak voltak, hanem minden nehézség ellenére itt vagyunk, a Kárpárt-medence legnagyobb népe a magyar, és olyan sikereink vannak, amelyekre méltán lehetünk büszkék – emelte ki az államtitkár.

Potápi hangsúlyozta, a trianoni békeszerződéssel nem csak politikailag akarták tönkretenni Magyarországot, hanem gazdaságilag is.

A beszélgetésben kitértek arra is, hogy 2010 óta a magyar kormány nemzetpolitikájának egyik legfőbb célja az, hogy támogassa azokat, akik az országhatárokon túl élnek, és összekapcsolja őket az anyaországban élő társaikkal.

– Olyan programokat dolgoztunk ki, amelyek elsősorban a gyerekekre, fiatalokra építenek azért, hogy ne teljes tudatlanságban nőjenek fel. Ne csodálkozzanak azon, hogy a határoktól több száz kilométerre is lehet találkozni magyar gyerekekkel, városokkal, tájakkal. Legyenek tudatában a történelmi tényekkel – mondta az államtitkár.

– A Kárpát-medence most is a közös hazánk, csak úgy, mint az itt élő más nemzetiségeknek is. A mi felelősségünk, hogy meg tudjuk-e őrizni a magyar kultúrát, át tudjuk-e adni a gyermekeinknek, unokáinknak. Nyilván, mindezt csak békében lehet megtenni – fogalmazott Potápi.

Nyitókép: Hirado.hu/Képernyőfelvétel