2024. július 16., kedd
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Digitális oltási igazolványra várva

Ha folytatódik a kedvező tendencia, egy hónap múlva engedélyezhetik a tömegesebb rendezvényeket

A koronavírus elleni védőoltással immunizáltak lassan két hete várják a digitális oltási igazolványt. A dokumentumot Ana Brnabić miniszterelnök helyezte kilátásba, amikor a húsvéti és a május 1-jei ünnepek előtt a parlamentben képviselői kérdésre válaszolva bejelentette: május 1-jén minden immunizált személy megkapja a digitális oltási igazolványt. Ez mindeddig nem történt meg. Egy hete csütörtökön az egészségügyi válságstáb ülése után az ehhez kapcsolódó újságírói kérdésre válaszolva Branislav Tiodorović epidemiológus a következőket mondta: „Jó úton járunk. Szerbia digitális oltási igazolványát már több ország is megdicsérte, még az Európai Bizottság is. Reméljük, hogy mindenhol elfogadják."
Tatjana Matić kereskedelmi, idegenforgalmi és távközlési miniszter március 10-én jelentette be az RTS-nek nyilatkozva, hogy Szerbia már előkészítette a digitális oltási igazolványt, „ez azonban nem minősíthető Covid-útlevélnek". „Az EU egy héten belül foglal állást, hogy hogyan kellene kinéznie a digitális oltási igazolványnak. Ezt az egészségügyi rendszernek is meg kell kezdenie alkalmazni, hiszen a dokumentumban nyilvántartanák például a korábbi Covid-megbetegedést" – mondta két hónappal ezelőtt Matić, hétfőn pedig, a Törökország belgrádi nagykövetével való egyeztetést követően közölte, hamarosan elismerik egymás digitális oltási igazolványát.
A Večernje novosti hétfői írása szerint Szerbia már bemutatta digitális oltási igazolványát az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) és néhány országnak. Akik megkapták a védőoltást, néhány napon belül igényelhetik a digitális igazolványt – állítja a Novosti, a szerb kormánytól kapott értesülésekre hivatkozva.
– A digitális oltási igazolványból kiderül, hogy az adott személy mikor kapta meg a védőoltást, megfertőződött-e a koronavírussal korábban, de az elvégzett PCR-tesztről vagy tesztekről is tartalmazza majd az adatokat. Ez a dokumentum nem Covid-útlevélként fog működni. Magyarország már elfogadja a szerbiai oltási igazolványt, Görögországgal folynak a tárgyalások, és feltehetőleg Törökország is elfogadja. Egyelőre nem tudni, hogy az EU tagállamai miként állnak hozzá elismeréséhez – fogalmaznak a Večernje novosti írásában.
A Szerbiában beoltottak egyelőre csak QR-kóddal ellátott, A4-es papír formájú igazolvánnyal rendelkeznek, ha ezt valaki esetleg elveszítette, az eUprava rendszerében igényelheti, miután regisztrált. Ha leolvassuk a QR-kódot, csupán az immunizált személy neve és az oltási igazolvány száma derül ki, valamint az, hogy az okirat hiteles-e. Az már nem, hogy melyik védőoltást kapta meg, és mikor. Nem hivatalos értesülések szerint Magyarországon, például Szegeden minden további nélkül elfogadják a papíralapú, szerb és angol nyelvű tanusítványt, ám például Budapesten már gondok merülhetnek fel, ha a szerbiai személy csak immunizáltak számára elérhető szolgáltatást venne igénybe.

KIEGYENLÍTENI AZ ÁTOLTOTTSÁGI ARÁNYOKAT
A korlátozások további enyhítésével kapcsolatban Mirsad Đerlek egészségügyi államtitkár a Pink tv-nek nyilatkozva azt mondta, ha június végéig 3 millióra növekszik a két adag védőoltással immunizáltak száma, júliustól a lakodalmak megtartását is engedélyezhetik.
Branislav Tiodorović a Prva tv-nek az ország különböző térségeiben jegyzett átoltottsági arányok közötti különbségekre mutatott rá, mondván, a jó országos eredmény mit sem ér, ha bizonyos térségekben ismét fellángolhat a járvány. A korlátozások enyhítését illetően Tiodorović szerint a következő 7–10 napban még nem ajánlatos találgatásokba bocsátkozni, hiszen addig mutatkozhatnak meg az ünnepnapok „következményei". Ha a mostani tendencia nem változik, május végétől, június elejétől javasolhatják bizonyos tömeges rendezvények megtartását.
Predrag Kon epidemiológus szerint az a legfontosabb, hogy mostantól a fiatalabbak is minél tömegesebben vegyék fel a védőoltást, mivel a vírus terjesztésével elsősorban ők hozhatók összefüggésbe. Azokat, akik az idén lagzit terveznek, Kon arra kéri, hogy „vendégeiket beszéljék rá az immunizációra". Mint hozzátette, a felnőtt lakosságnak eddig nagyjából a 28 százaléka kapta meg a vakcina mindkét adagját.

918 ÚJ FERTŐZÖTT – 18 ELHUNYT
A vasárnap és a hétfő között eltelt 24 órában országszerte 10 225 tesztet végeztek el, ebből 918 volt pozitív (8,98 százalék). Hivatalosan 18 Covid-páciens hunyt el, 6576 a járvány kezdete óta, a halálozási arány 0,94 százalék. A kórházakban 3786 Covid-pácienst kezelnek, 127-nek mesterséges lélegeztetésre van szüksége.
Vajdaságban előző nap 133 új fertőzést jegyeztek, ebből 37-et Újvidéken. A tartományban 9361 aktív fertőzést tartanak nyilván, Újvidéken 2017-et, a többi településen azonban 1000-nél kevesebbet.