2025. január 22., szerda
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Immunizációra buzdít az orvosszakma

Branislav Tiodorović: A Sinopharm oltóanyagával immunizáltaknak másfél hónapig érdemes fegyelmezettnek maradniuk

Ismét az egészségügyi rendszer leterheltségére figyelmeztetettek az egészségügyben dolgozók. Tatjana Adžić Vukićevićnek, a batajnicai Covid-kórház igazgatónőjének szavai szerint az egészségügyi rendszer stabilitásának szempontjából újabb döntő jellegű pillanat érkezett el. Az egészségügyi minisztérium államtitkáraival való egyeztetés után az intézmény vezetője elmondta, hogy ebben a létesítményben jelenleg 915 Covid-pácienst gyógykezelnek, 109-et az intenzív terápiás részlegen, s szinte teljesen betelt a kórház kapacitása. Tatjana Adžić Vukićević ugyanarra mutatott rá, amire a kollégái a napokban: a páciensek kórképe mind súlyosabb, növekszik a mesterséges lélegeztetésre, valamint az oxigénterápia egyéb formáira szorulók száma. A súlyos tünetekkel kezelt páciensek mind fiatalabbak, ebben a létesítményben a legfiatalabb, mesterséges lélegeztetéssel életben tartott páciens egy 1989-ben született nő – tette hozzá az igazgatónő, aki a védőoltás felvételére kéri a polgárokat.
Berislav Vekić egészségügyi államtitkár is a védőoltás felvételére kérte a polgárokat, hiszen ezáltal önmagukat, családtagjaikat és polgártársaikat is védelmezik. Az államtitkár megerősítette, hogy tegnap reggelig 1 005 909 polgárt oltottak be két adag védőoltással, majd bejelentette, hogy az egészségügyi minisztérium szervezésében terepi csapatok járják majd a helyi önkormányzatokat, hogy oltásra ösztönözzék a polgárokat.

ESETLEG A KERTHELYISÉGEK ÜGYÉT VITATJÁK MEG
A Szerbiai Rádió és Televízió Upitnik című műsorában Branislav Tiodorović epidemiológus megerősítette, hogy a múlt héten elfogadott kormányrendelet szerint azok a polgárok utazhatnak be Szerbiába oltási bizonylattal – ezzel kiváltva a negatív PCR-tesztet, vagy a 10 napos vesztegzár-kötelezettséget –, akik Szerbiában kapták meg a védőoltást – a Magyarországról és a korábban meghatározott négy másik országból Szerbiába érkezők vonatkozásában hatályos beutazási szabadság semmiben sem változott. Szerbia a kölcsönösség elve alapján fogadhatja el a későbbiekben a másik országokban kiállított oltási bizonylatokat – tette hozzá Branislav Tiodorović.
Ami a hatályos korlátozások esetleges enyhítését illeti, a válságstáb egészségügyi szakértő tagjai a tervek szerint holnap ismét felülvizsgálják a járványhelyzetet, és ezt követően tesznek javaslatot – hangzott el a műsorban. Branislav Tiodorović szerint még nem jött el a vendéglátóhelyek megnyitásának ideje, esetleg a kerthelyiségek megnyitását lehet indokoltan megfontolni, majd adott esetben jövő héten napirendre tűzni a kisebb rendezvények – „de nem 200-500 személyes lakodalmak" – megtartása engedélyezésének a kérdését.
A felvetéssel kapcsolatban, hogy az átoltottak számára bizonyos létesítményeket vagy rendezvényeket kellene elérhetővé tenni, Branislav Tiodorović rámutatott: érdemes óvatosnak lenni, hiszen nem minden átoltott személynél alakul ki megfelelő immunválasz, ezért lenne fontos mielőbb egy átfogó, tudományos felmérését készíteni ennek vonatkozásában. A szakértő arra is rámutatott, hogy „bizonyos védőoltások második adagjának a felvétele után átlagban 15-21 napnak kell eltelnie az immuitás kialakulásáig, ám például a Sinopharm védőoltása estében ez akár másfél hónap is lehet".

5107 ÚJ FERTŐZÉS – 38 ELHUNYT
A kedd és a szerda között eltelt egy napban 17.801 koronavírustesztet végeztek el országszerte, ebből 5107-nek az eredménye volt pozitív (28,69 százalék). Hivatalosan a vizsgált egy napban 38 Covid-páciens hunyt el, 5308 a járvány kezdete óta; a halálozási arány 0,88 százalék. Kórházi gyógykezelésre 7368 Covid-páciensnek van szüksége, mesterséges lélegeztetésre pedig 290-nek.
Vajdaságban előző nap 1288 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 283-at. Az aktív fertőzések száma a tartományban 19.344, Újvidéken 4873, Pancsován több mint 1600, Szabadkán több mint 1400, a többi településen pedig 1000 alatt alakul.

Magyar ember Magyar Szót érdemel