2024. szeptember 12., csütörtök

A biztonságos középiskolákért

A Szavazz a biztonságra! elnevezésű diákparlamenten mintegy 60 vajdasági középiskola képviselője vett részt

Kedden a tartományi képviselőház nagytermében megtartott rendezvényt az újvidéki Április 7-e Egészségügyi Középiskola azzal a céllal szervezte meg, hogy a fiatalok kifejtsék véleményüket az utóbbi időben gyakorivá vált, az iskolákban történő erőszakos megnyilvánulások kapcsán. A tartományi oktatási titkárság támogatásának köszönhetően megtartott diákparlamenten részt vettek a kérdésben illetékes állami és civil szervezetek képviselői is.

Aleksandra Ber Božić, az újvidéki Egészségügyi Középiskola igazgatónője kifejtette, az a gond, hogy az erőszakról már csak akkor beszélünk amikor komoly méreteket ölt. Szerinte minden iskolának nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a megelőzésre. Mint mondta, ha odafigyelünk és megfelelőképp szankcionáljuk az erőszakos megnyilvánulásokat, akkor minden bizonnyal idővel sokkal jobb eredményeket érhetünk el ezen a téren. Ber Božić hozzátette, az újvidéki egészségügyi középiskola jellegéből kifolyólag a tanterven keresztül foglalkozik megelőzéssel, a minőséges és egészséges életmóddal, valamint ezen belül a biztonsággal.

Az iskola diákparlamentje, mint az esemény kezdeményezője, fontosnak tartotta kihangsúlyozni azt, hogy nem minden fiatalra feltétlenül vonatkoztatható az erőszakos megnyilvánulás.

– Arra szerettünk volna rámutatni, hogy melyek azok a preventív jellegű tevékenységek, amelyek keretén belül a diákok is hozzájárulhatnak az erőszakos cselekmények visszaszorításához, hiszen a nemrégiben végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint a megkérdezett 2000 középiskolás diák 70 százaléka valamilyen erőszakos cselekedet áldozata volt a kortársai részéről – mondta Dragan Bjelić, az újvidéki egészségügyi középiskola diákparlamentjének elnöke.

– Nyilvánvaló, hogy az eddigi intézkedések nem voltak hatékonyak, hiszen egyes régiókban bizonyos iskolákban időnként történnek különféle „rendellenességek”. Azonban véleményem szerint ezek olyan, a fiatalokra jellemző „kilengések” amelyek inkább a velük való nem törődés és odafigyelés hiányának eredményeként jelentkeznek. A tartományi kormány támogat minden ilyen és ehhez hasonló jellegű akciót, amelynek célja, hogy maguk a gyerekek elmondják meglátásukat ezekről a problémákról, hogy együttesen találjunk megoldást a helyzet javítására – mondta a tartományi oktatási titkárság nevében Ljubica Srđanov.

A diákparlamenten részt vett Nenad Erdeljan, az újvidéki rendőrség kiskorú-bűnözés elleni osztályának vezetője is. Elsősorban arra hívta fel a figyelmet, hogy a biztonságért egyaránt mindenki felelős, az állami szerveken kívül az iskolák és a szülők is fontos szerepet játszanak ebben a kérdésben.

– Mindig azt hangsúlyozzuk, hogy a kiskorú bűntények esetében a szülők is szankcionálhatók. Tény, hogy növekvőben van a kiskorúak bűnözése, viszont a statisztikai adatok szerint lényegesen nem változott a helyzet, ez a „trend” ugyanolyan formában van jelen mint az eddigi évek során. Eddig az elkövetett bűncselekmények 10 százalékát követték el kiskorúak, most ez 12 százalékra emelkedett – mondta Erdeljan.