Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete e hónap 14-e és 17-e között szakmai továbbképzést szervez pedagógusok (óvodapedagógusok, osztálytanítók, általános- és középiskolai tanárok) részére az Ivan Sarić Műszaki Iskolában. A 27. Szabadkai Nyári Akadémia témaköre ezúttal Az oktatás jövője és a jövő oktatása. A szakmai továbbképzés fő céljai közt szerepel a magyar nyelvű oktatás minőségének a növelése, valamint a kapcsolatok és együttműködések kialakítása, elmélyítése.
De Negri Ibolya, az ÉMPE elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy az érdeklődők jelentkezését még mindig várják, és azok a pedagógusok felé is nyitottak, akik csak egy-egy előadáson szeretnének részt venni.
– Gyorsan változó világban élünk, ami az oktatásra is kihatással van, ezért úgy gondoljuk, hogy fontos ezzel a témával foglalkozni. A 27. Szabadkai Nyári Akadémiát elsősorban a vajdasági, magyarul oktató, közoktatásban tanító pedagógusok számára szervezzük, de érkeznek tanárok Felvidékről, Romániából, Ukrajnából, Ausztriából és Magyarországról is. A háromnapos rendezvény célja az anyanyelv ápolása, az identitás megőrzése, a korszerű oktatás és az oktató-nevelő munka középpontba helyezése. Szeretnénk, ha a pedagógusaink megújítanák a szakmai tudásukat, új ötleteket, új szemléletet kapnának. Az akadémiát számos kísérőrendezvény is követi, a negyedik nap például egy temesvári tanulmányi út vár a pedagógusokra, akik vendégei lesznek egy oktatási intézménynek, valamint megismerkednek a várossal is. A szakmai továbbképzés egy ráhangolódás a következő tanévre – emelte ki az ÉMPE elnöke.
Jelentkezni a következő szakcsoportokra lehet:
1. Így tedd rá! Vajdaság
A célcsoport az óvodapedagógusok és az osztálytanítók (40 fő)
Az előadók közt szerepel a budapesti Balatoni Kata néptáncpedagógus, neveléstudományi kutató, programgazda és a nagyváradi Rusz Csilla tanító, drámapedagógiai tréner.
Témakörök: a magyar kultúra helye és szerepe az óvodában és az iskolában; a magyar népi játék, néptánc pedagógiai szerepe a nevelésben; a magyar kultúra, nemzeti identitás a külhoni magyar oktatásban; játékok, mondókák a Vajdaságból; népi játék, néptáncmódszertan a gyakorlatban, drámajátékok közösségépítő ereje.
2. Drámapedagógia az óvodában és az iskolában
A célcsoport az óvodapedagógusok és az osztálytanítók (30 fő)
Az előadók közt szerepel Rusz Csilla tanító, drámapedagógiai tréner és Balatoni Kata néptáncpedagógus, neveléstudományi kutató, programgazda.
Témakörök: drámajátékok közösségépítő ereje; szülői értekezletek szervezése másképpen (drámapedagógiai eszközökkel); használható-e a dráma az online térben; produktum létrehozása a dráma útján; hogyan induljunk el, ha a színházi produkció a cél. A magyar népi játék, néptánc pedagógiai szerepe a nevelésben.
3. Társadalomtudomány
Célcsoport: általános és középiskolai tanárok, nevelők, pedagógiai munkatársak (25 fő)
Előadók: vajdasági előadók és magyarországi szakemberek, egyetemi tanárok
Témakörök: múltunk – kultúránk; kortárs irodalom; oktató-nevelő munka napjainkban; médiafogyasztó generáció; iskolai agresszivitás; élményműhely.
4. Természettudomány kompetenciák fejlesztési lehetőségei
Célcsoport: általános és középiskolai tanárok, nevelők, pedagógiai munkatársak (25 fő)
Előadók: vajdasági előadók és magyarországi szakemberek, egyetemi tanárok
Témakörök: gondolkodásfejlesztés a természettudományi nevelésben; fenntarthatóságra nevelés; földönkívüli élet lehetőségei; csillagászat; természeti értékeink bemutatása; élményműhely.
5. Digitális eszközök alkalmazása az oktatásban
Célcsoport: általános és középiskolai tanárok, nevelők, pedagógiai munkatársak (10 fő)
Előadók: hazai szakemberek, egyetemi oktatók
Témakörök: műhelymunka keretein belül ‒ digitális eszközök, 3D-nyomtató alkalmazása; alkotópedagógia; online játékok.
6. Intézményvezetők a jövő iskolájáért
Célcsoport: intézményvezetők, szakmai szakértők, koordinátorok (25 fő)
Előadók: magyarországi szakemberek
Témakörök: fejlesztési irányok, nemzetközi tendenciák, helyi igények; tudásmenedzsment a minőségi oktatásáért; az Oktatásszakértői Adatbázis bemutatása
A 27. Szabadkai Nyári Akadémia a Szerbiai Oktatási Minisztérium által elismert és 18 akkreditált pontot érő szakmai továbbképzés.
Jelentkezni az online jelentkezési lap kitöltésével lehet, melyet az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete weboldalán találhatnak meg az érdeklődők. А létszám korlátozott, a jelentkezőket a jelentkezés beérkezésének sorrendjében bírálják el.