2024. július 17., szerda

Elmés logikai játékok, tehetséggondozás és film

Élménydús volt a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és a Bolyai Filmműhely téli tábora

Amíg a többi iskolában üresek maradtak a padok, és csendesek a folyosók, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tele volt a fiatalok zsongásával. Ugyanis a Bolyai Farkas Alapítvánnyal karöltve a héten rendezték meg az iskola hagyományos téli táborát természettudományokból és képzőművészetből.

– Az idén rendkívül sikeresnek bizonyult a tábor, s többen is jelentkeztek a megszabott keretnél, s zömében azokat a tanulókat részesítettük előnyben, akik jövőbeni tanulásukat a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban képzelik el – mesélte Vida János, a Bolyai Farkas Alapítvány titkára.

Matematika egy kicsit másképpen

Azt is megjegyezte, örömmel tapasztalták, hogy nemcsak a környező Tisza menti településekből érkező diákok vesznek részt a tábor munkájában, hanem a szórványból is. Többek között vannak nagykikindai, nagybecskereki és Zombor környékéről érkező felsős általános iskolás tanulók is. A tábor munkájában hatvanöten vesznek részt. Ezek közt természetesen vannak zentai diákok is, akik nem a kollégiumban alszanak. A táborban mindennap reggel fél nyolckor volt az ébresztő, ezután reggeliztek a táborlakók, majd pedig különböző játékos foglalkozásokat szerveztek számukra. Az itt-tartózkodásuk ideje alatt a gyerekek betekintést kaptak a tehetséggondozó gimnázium életébe, megismerkedhettek az itt dolgozó tanárokkal, s az iskola keretében zajló foglalkozásokkal, tantárgyakkal. Az esti foglalkozások keretében a táborlakók egy kicsit önmagukat is megismerhették, mivel különféle drámapedagógiai helyzetgyakorlatokat, valamint tehetséggondozó játékos foglalkozásokat is szerveztek számukra, amelyek során megmutatkozott az ebben résztvevők kreativitása. Ezenkívül a gyermekek programját úgy igyekeztek kialakítani, hogy az ebédidőbe beleférjen egy kis mozgás. Levegőn lehettek, szétnézhettek a városban, s bevásárolhattak a boltokban. Pénteken a résztvevők megtekinthették a Bolyai Filmműhely alkotásait, s táborzáró rendezvényt is szerveztek számukra. A természettudományi tábor résztvevőivel egy vendégtanár, a budapesti Holló Szabó Ferenc matematikus, az ELTE professzora is foglalkozott, aki a gyermekeket rendkívül érdekes, játékos módszerekkel vezette be a matematika rejtelmeibe.

Nemcsak a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium épületében, hanem a Népkertben, az egykori Pionírotthonban is nagyban zajlott az élet. Az iskola képzőművészeti műhelyeiben ugyanis a képzőművészeti tábor résztvevői szorgoskodtak. Ők a tábor elején egy kollázst készítettek el, majd pedig festészettel, szobrászattal foglalkoztak, valamint megismerkedtek a számítógépes dizájn fortélyaival is. Vida János örömmel konstatálta, hogy több diák nem először vesz részt a tábor munkájában, s egyben megjegyezte, hogy sok olyan táborozó van, akinek a testvére, vagy pedig a rokona a Bolyaiba járt, s ezért ő is kíváncsi volt arra, hogy mi folyik az iskolán belül.

Filmek is készültek

Párhuzamosan a természettudományi és képzőművészeti táborral a Bolyai Filmműhely tagjai is most tartották meg hagyományos téli táborukat. Az elmúlt évben is kiváló eredményeket elérő ifjú filmesek tevékenysége kapcsán Póth Imre filmrendező, a tábor egyik vezetője elmondta, hogy a mostani táborban is igyekeztek minél több filmet elkészíteni.

– Minden évben próbálunk egy-egy mesterséget bemutatni, így az idén a fazekas mesterséget s a korongozást igyekszünk egy más megvilágításba helyezve bemutatni – ecsetelte az újvidéki rendező, s egyben hozzáfűzte, hogy a fiatalok saját ötletéből elkészült két kisjátékfilm is. Ezenkívül készülőfélben van egy, zenével aláfestett, tiszai árvizekről szóló film is, amelyet archív anyagokból állítanak össze.

Póth Imre elmondta azt is, hogy a budapesti Bolyai Gimnázium felkérte az összes, a híres magyar matematikus nevét viselő iskolát, így a zentait is, hogy készítsenek egy 5–10 perces filmet arról, hogy egy távoli jövőből a napjainkba visszautazó robot mit is látna, s ennek az alkotásnak az előkészületei is nagyban folynak. A filmeket a Bolyai iskolák budapesti találkozóján mutatják be.

A Bolyai Filmműhely tagjai a közelmúltban a Magyar Nemzeti Tanács megbízásából is készítettek egy filmet a nyelvhasználati törvény gyakorlati alkalmazásáról. Ennek kapcsán Póth elmondta, hogy a fiatalok ötleteiből hat epizódot készítettek el, a nemzeti tanácsnak el is juttatták az alkotást, s most rajta áll, hogy miképpen használja fel, s mutatja be azt.

Az MNT küldöttsége is ellátogatott a táborba

Csütörtök este Siflis Zoltán az MNT kulturális bizottságának elnöke, Várkonyi Zsolt a nemzeti tanács Közigazgatási Hivatalának elnöke és Józsa László, a Szekeres László Alapítvány Kuratóriumának elnöke is meglátogatta a filmműhely táborának résztvevőit. Az MNT elöljárói megtekintették a Téli táborban folyó tevékenységet, de egyben ízelítőt kaptak a fiatal filmesek alkotásaiból is. Az MNT-képviselők látogatásának az volt a célja, hogy elismerésüket fejezzék ki az iskola és a filmes műhely előtt is – tudtuk meg Siflis Zoltántól. A neves vajdasági filmrendező, s az MNT Intéző Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja egyben örömét fejezte ki, hogy Zentán öt évvel ezelőtt meghonosodott a filmes szakkör, s egyben megjegyezte, hogy a filmkészítést népszerűvé kellene tenni a többi vajdasági magyar középiskolában is. Siflis ennek kapcsán egy nyári filmes tábor ötletét vetette fel a jelenlévők előtt, amelynek fő hordozója a zentai tehetséggondozó gimnázium lenne, elsősorban azzal a szándékkal, hogy azon középiskolák diákjai számára, ahol még nem sikerült elindítani ezt a szakkört, egy nyári programot szervezzenek, amelynek keretében megismerkedhetnének a filmkészítés rejtelmeivel és örömeivel. Siflis szerint a zentai oktatási intézménynek ehhez minden feltétel adva van, s az általa elért eredmények is mindezt lehetővé tennék, s szerinte az MNT is tudna ehhez bizonyos anyagi támogatást biztosítani, s ez az iskola számára nagyon szép továbblépés lehetne a művészetekre történő, s a műszaki nevelés terén is.